Warning: include(html_to_doc.inc.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /doc/export.php on line 295

Warning: include(html_to_doc.inc.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /doc/export.php on line 295

Warning: include(html_to_doc.inc.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /doc/export.php on line 295

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'html_to_doc.inc.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php5/lib/pear') in /doc/export.php on line 295

Keith Jarrett (*8 maja 1945 w Allentown)

Pewien pianista z Pensylwanii
- wiedzą to jego wierni fani -
jak nikt jazzuje,
improwizuje,
- świat znika, tak są zasłuchani.

(ebs)


Keith Jarrett - pianista, klawesynista i kompozytor muzyki jazzowej i poważnej. Grał w zespole Milesa Davisa, a następnie rozpoczął karierę solową.

Jego nagranie i kompozycja - "The Köln Concert", jest najlepiej sprzedającą się solową płytą w historii jazzu. Laureat NEA Jazz Masters Award 2014. 

Tu Tokyo Solo 2002 Encores:


https://www.youtube.com/watch?v=vB-UdEkqvn4


Urodził się 8 maja 1945 w Allentown w Pensylwanii. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku trzech lat. Swoje pierwsze kompozycje układał już trzy lata później. Muzyczne studia zaczął w Berklee College of Music w Bostonie. Miał wtedy piętnaście lat.

W 1966 dołączył do kwartetu Charlesa Lloyda, jednej z bardziej popularnych formacji międzynarodowej sceny jazzowej. W późnych latach 60. stworzył własne trio z Charliem Hadenem i Paulem Motianem, które w 1972 przerodziło się w kwartet dołączając do składu tenorowego saksofonistę Deweya Redmana. Grupa rozpadła się w 1976.

W 1970 Jarrett rozpoczął współpracę z Milesem Davisem, w którego składzie grał wraz z Herbie Hancockiem na instrumentach elektrycznych. Współpraca miała dla Jarretta charakter epizodu - po jej zakończeniu Jarrett wybrał tradycyjny fortepian jako instrument gwarantujący mu pełnię wyrazu.

https://www.youtube.com/watch?v=SFuypO3zlP0

W latach 90. u Jarretta zdiagnozowano zespół chronicznego zmęczenia, które objawia się ciągłym zmęczeniem mięśni. Przez ponad rok nie ruszał się z łóżka. Choroba była tak obezwładniająca, że nie starczało mu sił na rozmowę trwającą ponad 3 minuty. Powoli pokonując chorobę potrafił grać po 10-15 minut, co zaowocowało dziełem "The Melody At Night With You" (1999). W 2009 nakładem ECM ukazał się trzypłytowy koncertowy album "Testament" z nagraniami koncertów w Londynie i Paryżu.


https://www.youtube.com/watch?v=TRJ1Uvjuek8&list=PLvxWibFr0wiJVOEHiqsxHr-E5d4syE41U


Poza graniem w zespole, Jarrett występuje również solo. W 1971 wydał solową płytę "Facing You", która była zapowiedzią solowych koncertów. Jeden z nich został nagrany w 1975 roku i opatrzony tytułem "The Köln Concert". To jedna z najważniejszych płyt w historii jazzu. Wiele jego koncertów można nazwać mianem "performance". Jarrett jest bowiem mistrzem improwizacji. Na jednym ze swych solowych koncertów, siedział przez kilka minut przy fortepianie w ciszy. Gdy publiczności zaczynało się robić nieswojo, ktoś krzyknął: "Es-dur!". Jarrett odpowiedział: "Dziękuję!” i szybko zaczął w tej tonacji improwizować.