LOGOWANIE

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

Elżbieta Binswanger-Stefańska

właścicielka portalu / autorka / tłumaczka
Elżbieta Binswanger-Stefańska, ur. 14.12.53 w Krakowie. Publicystka, tłumaczka, poetka, (czasowo art manager). W Polsce publikowała m.in. w Przekroju, Gazecie Wyborczej, krakowskim Dzienniku Polskim, National Geographic i Odrze. Przez 30 lat mieszkała w Zurichu, gdzie studiowała m.in. historię sztuki, pisała do szwajcarskiej prasy, polskiej prasy polonijnej i pracowała jako redaktor w domu wydawniczym Ringier. Mieszkała też w Warszawie i Berlinie (wtedy) Zachodnim oraz m.in. dwa lata w Sztokholmie, skąd zaczęła pisać dla portalu www.racjonalista.pl. Przez te wszystkie lata z Polską i Krakowem nie traciła kontaktu. Należała do zespołu redakcyjnego pisma Kwartalnik. Publikowała w magazynie edukacyjnym "Edukacja i Dialog" oraz polsko-angielskim wydaniu pisma PANGEA Magazine. Na przełomie 2021/22 opublikowała kilka tekstów w internetowym piśmie kulturalnym Instytutu Literatury Nowy Napis, ale współpraca szybko się za obopólną zgodą rozwiązała z powodu ewidentnych różnic poglądowych.

W latach 2002-2006 współpraca z międzynarodowym biurem tłumaczy CLS - Communication z główną siedzibą w Zurichu.

W latach 1996-2003 członek Szwajcarskiego Związku Dziennikarzy - Schweizer Verband der Journalistinnen und Journalisten, SVJ.FSJ.FSG, z siedzibą we Fryburgu (oddział w Zurichu: Presseverein).

Od 1996 roku należy do Związku Polskich Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie (Association Polonaise des Auteurs, Journalistes et Traducteurs en Europe, A.P.A.J.T.E.) z siedzibą w Paryżu.

Należała do Związku Polskich Ekspertów w Szwajcarii - Verein Polnischer Experten in der Schweiz, VPE, z siedzibą w Zurichu i Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, PSR, z siedzibą w Warszawie.

Tematy publicystyczne: zagadnienia społeczne, sztuka, film, literatura, poezja a także żeglarstwo, lotnictwo i wynalazki. Interesuje się zarówno nauką i techniką, historią i przyszłością, jak i religiami i mitologiami świata jako nieodłącznymi składnikami kultur.

Przeprowadziła wywiady z wieloma twórcami kultury i sztuki Polski i Szwajcarii. Autorka licznych esejów, felietonów, recenzji, wierszy oraz wywiadów i/lub fotografii, bohaterami wywiadów/fotografii byli m.in.: Agnieszka Osiecka, Beata Tyszkiewicz, Olga Tokarczuk,  Ryszarda Hanin, Hanna Krall, Stefan Kisielewski, Jan Nowak-Jeziorański, Jerzy Giedroyc, Ryszard Kapuściński, Stanisław Lem, Sławomir Mrożek, Gustaw Holoubek, Wojciech Młynarski, Stefan Chwin, Andrzej Łapicki, Lucjan Kydryński, Krystian Zimerman, Marek Kondrat, Andrzej Wajda, Jacek Fedorowicz, Maja Komorowska, Beata Pawlikowska...

Wieloletnia współpraca w firmie (ex-męża) "SY Summertale" - Binswanger-Lines oferującej rejsy żeglarskie dookoła świata.

W polskim Radio Zet trzy wywiady udzielone Beacie Pawlikowskiej w audycji "Świat według blondynki" na następujące tematy: 1. podróż do krainy, która nie istnieje ("W poszukiwaniu Atlantydy"); 2. siła wiatru ("Jak to jest przeżyć huragan na morzu"); 3. ratowanie zagrożonych wyginięciem zwierząt ("Szkółki orangutanów na Borneo").

Szczególne projekty z ostatnich lat:

11 września 2011 - poprowadzenie spaceru dla zainteresowanych po krakowskich śladach Stanisława Lema

12 września 2011 - referat i moderowanie debaty o spuściźnie Lema pt.: "Lema nie ma mamy memy Lema" w UMK

1 października 2011 - tekst pt. "Humanizm w czasach globalnych" w ramach "Festiwalu humanizmu" w Łodzi (w dniach 30 września - 2 października 2011)

21 listopada 2011 - współudział w organizacji, pomysł na temat ("Kara śmierci - za i przeciw - w nawiązaniu do kary dla Andreasa Breivika po wydarzeniach 22 lipca 2011 w Norwegii) i monitorowanie "wzorcowej" lekcji etyki, którą poprowadził prof. Jan Hartman w krakowskim XXIX Liceum im. Krzysztofa Kieślowskiego (z inicjatywy krakowskiego oddziału PSR)

W ramach działalności Wszechnicy Oświeceniowo-Racjonalistycznej WOR przy Oddziale PSR-Kraków koordynowanie lub współudział w krakowskich spotkaniach m.in.:
 
- Referat "Moje życie, moja śmierć. O prawie do eutanazji w Szwajcarii i innych krajach", gość: Hanna Lipowska-Teutsch (6 kwietnia 2012)

- Prof. Jerzy Vetulani: "Czy możemy usprawnić swój mózg" (17 maja 2012)

- Referat "Nie tylko Szymborska... Ateizm w poezji i sztuce. Poetki i malarki ateistki", goście: Ewa Parma (poetka), Anna Maria Rusinek (malarka), Iwona Siwek-Front (malarka); oprawa muzyczna: Tomasz Lida "Muezin mieszka w mojej szafie"

- "Zaprogramowani do współpracy - Pozytywna wizja natury ludzkiej we współczesnej nauce", gość: Marta Marzec - doktorantka Instytutu Socjologii UJ specjalizująca się w badaniach nad emocjami prospołecznymi głównie współczuciem i empatią. Współpracuje z UC Berkeley Social Interaction Lab, gdzie w 2012 roku odbyła staż badawczy oraz z The Mind Institute Poland; prowadzenie: Adam Jaśkow (wiceprezes krakowskiego oddziału PSR); (18 kwietnia 2013)

- "Dlaczego myślimy i jak zmysły mogą fałszować interpretację świata?", gość: prof. Jerzy Vetulani, Instytut Farmakologii PAN i MWS im. J. Dietla w Krakowie; prowadzenie: Adam Jaśkow (wiceprezes krakowskiego oddziału PSR); (25 maja 2013)

- "Jak Jeżyk z Prosiaczkiem Boga szukali i co z tego wynikło" - pierwsza książeczka ateistyczna w Polsce, goście: Andrzej Dominiczak (wydawca), Andrzej Lipiński (tłumacz); (25 czerwca 2013)

- Wywiad do Dużego Formatu (z 5 czerwca 2014), na temat prawa do eutanazji w Szwajcarii, "Śmierć to śmierć, ale lepsza dobra niż zła!"

- książka "Nasze Mamy", wspomnienia 23 autorów wydane w formie albumu w roku 2015

- oprowadzanie po Krakowie śladami Stanisława Lema 10 i 17 września 2016 oraz prowadzenie obchodów 95. urodzin Stanisława Lema w Centrum Kongresowym ICE, Kraków, 12 września 2016 (w ramach Dni Lema)

- udział w panelu Dni Świeckości 31 marca 2019 w Warszawie (temat "Lem - ateista")

- SWOR, nagranie "Kwadrans z hakiem. Dla rozumu" w Krakowie (temat: "Augustyniak: Wyspiańskiego burzenie Kościoła" wg książki Piotra Augustyniaka: "Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła")

Osobny dział to tłumaczenia tekstów różnych od literackich, poprzez dokumenty, instrukcje, prospekty po poezję. Tłumaczenia poezji z trzech języków, głównie niemieckiego, ale także angielskiego i francuskiego.

Współpraca z polsko-szwajcarskim pismem "1MAGAZIN" od grudnia 2016, pierwszy tekst pt. "Święta tu, święta tam…"

Z ostatnich publikacji autorstwo między innymi wstępów do tomików poetyckich Insomnia Adama Gwary (2019) oraz Listy Marka Sztarbowskiego (2020), a także do książki z pogranicza eseistyki i nauki Trzy światy. Z perspektywy psychoterapeuty dr Małgorzaty Talarczyk (wrzesień 2021) oraz w rozmaitych antologiach, między innymi w: 111. antologii Babińca Literackiego (2016-2019), MOCY POETÓW (2020), oraz w zbiorze O KOBIETACH. Tekst o przechorowaniu COVID-a w: Jolanta Nitkowska-Węglarz "Kwarantannariusz. Zapiski z pandemii 2020-2021" (wrzesień 2020)

Sierpień 2023 - redakcja i tłumaczenie tekstu na wystawę "claiming space" w BBK Leipzig prac Iwony Siwek-Front (częściowo w collage'u z pracami jej ojca Mariana Siwka) 2-17.9.2023 - plus udostępnienie na tę wystawę niemieckiej wersji tekstu z 2014 roku "Iwona Siwek-Front: *Wyzwolone* / *Die Befreiten* / *Liberate* / *The Liberated*"

Inne publikacje: teksty do katalogów i folderów wystaw Iwony Siwek-Front (tekst po polsku, niemiecku i włosku a także jako wkładka angielsku), Andrzeja Cisowskiego, Rayi Herzig (tekst po angielsku)...

Tekst o filmie "Lista Schindlera" i Oskarze Schindlerze w monografii "Oskar Schindler. W oczach uratowanych przez siebie krakowskich Żydów", op. Aleksander B. Skotnicki (książka przetłumaczona w wiele języków).

Po ukazaniu się biografii "Kapuściński Non Fiction" w roku 2010 polemizowała z jej autorem Arturem Domosławskim kilkoma tekstami. Zebrane ukazały się na stronie kapuscinski.info a także w tłumaczeniu na język hiszpański w wydaniu uniwersytetu w Alicante poświęconym Ryszardowi Kapuścińskiemu.

Tekst w albumie fotograficznym "Lanckorona" Bogdana Frymorgana.

Appendix w powieści Marty Fox "Święta Rito od Rzeczy Niemożliwych" o liczbie 13

Publikacje fotograficzne we wspomnieniach Barbary-Młynarskiej-Ahrens "Życie nie tylko snem", biografii Wojciecha Młynarskiego "Dookoła Wojtek" Dariusza Michalskiego, czy (auto)biografii Andrzeja Grabowskiego "Jestem jak motyl" spisana przez Pawła Łęczuka i Jakuba Jabłonki.

Teksty skompilowane, opracowane wg różnych źródeł, Wikipedii itd. itp. + limerikonki (limeryki opisujące osoby, zwierzęta a nawet przedmioty) patrz:

opr. Elżbieta Binswanger-Stefańska
artykuły: 449 zobacz
tłumaczenia: 234 zobacz
ostatni artykuł: Zbylut Grzywacz. Było nie było. After All
Grudzień
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05

Adam Jaśkow

autor
„Nie da się pokonać kryzysu ekonomicznego bez wprowadzenia w życie zasad sprawiedliwości społecznej, uspołecznia procesów podejmowania decyzji politycznych , wzmocnienia roli samorządów lokalnych i realnego upodmiotowienia obywateli w zarządzaniu...
artykuły: 8 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Kogo dziś rusza * Monachomachia *

Adam Mickiewicz

autor
Adam Mickiewicz (24 grudnia 1798 w Zaosiu albo Nowogródku - 26 listopada 1855 w Konstantynopolu)
artykuły: 2 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Adam Mickiewicz: *Zima miejska*

Adrian Fulneczek

tłumacz
Anglista i dziennikarz ur. w 1989 roku. Absolwent Creative Writing na Dziennikarstwie Uniwersytetu Wrocławskiego, kończył anglistykę na UJ. Lubi reportaże, chciałby wreszcie wydać książkę ze zbiorem własnych. Jako bardziej-dziennikarz-niż-filolog uważa ponadto, że T.S. Eliot był...
artykuły: 2 zobacz
tłumaczenia: 1 zobacz
ostatni artykuł: Margaret Atwood: Literacki synonim Kanady

Agnieszka Zakrzewicz

autorka
Agnieszka Zakrzewicz - dziennikarka, pisarka, podróżniczka, krytyk i kurator sztuki, fotoreporter, videomaker

http://www.bezgranic.net.pl/

http://www.youtube.com/user/bezgranic

http://wcieniusanpietro.blogspot.com/

zdj. z archiwum Autorki
artykuły: 6 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Dziewczyny bierzcie się za cycki

Amos Oz

autor
zdj. vol1brooklyn.com/2011/01/19/linktalking-amos-oz/
artykuły: 1 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Tel Awiw - Wiosenne Wzgórze

AnAg


artykuły: 3 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Portret Lisy

Andrzej Bursa

autor
Andrzej Bursa (ur. 21 marca 1932 w Krakowie, zm. 15 listopada 1957 tamże) - polski poeta, prozaik, dramaturg i dziennikarz, należał do tzw. pokolenia "Współczesności", zaliczany do kręgu poetów wyklętych.

wiersze

fot....
artykuły: 1 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Obrona żebractwa

Annaan



artykuły: 1 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Baba nie kamrat - wierszyk śląski

Anto


artykuły: 0
tłumaczenia: 0

Anz



artykuły: 1 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Antoni Marianowicz, 10. rocznica śmierci

Arar


artykuły: 2 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: daktylówka

Arthur Rimbaud

autor
Zbiory poematów prozą: "Sezon w piekle" (1873) i "Iluminacje" (powstały 1874, wyd. przez P. Verlaine'a 1886), wyprzedzające twórczość surrealistów, wiersze (m.in. "Statek pijany", wyrażający bunt przeciw światu wartoci mieszczańskich oraz ekstatyczne upojenie wolnością i przygodą),...
artykuły: 2 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Arthur Rimbaud: LE BATEAU IVRE / STATEK PIJANY (tł. Ela Binswanger)

Bart Grillus


artykuły: 0
tłumaczenia: 0

Bolesław Leśmian

autor
Bolesław Leśmian: właśc. Bolesław Lesman (22 stycznia 1877 - 78, lub 79 w Warszawie - 5 listopada 1937 tamże) – polski poeta pochodzenia żydowskiego, tworzący w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Stryjeczny brat innego polskiego poety, Jana Brzechwy i siostrzeniec poety Antoniego...

CyKa


artykuły: 1 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Italiam! Italiam!

Dominique Strebel

autor

artykuły: 1 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Polański i nieprzedawnianie

e.e.




artykuły: 2 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Przerwa wakacyjna

Elżbieta Lipińska

autorka
Elżbieta Lipińska - urodzona w Warszawie, mieszkanka Wrocławia. Prawnik. Pisze głównie wiersze, czasem także krótkie utwory prozą. Publikowała w wielu czasopismach literackich, almanachach, wydanej w Londynie „Anthologii #2”.

W styczniu 2007 r. wydała tomik pod tytułem...
artykuły: 18 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Elżbieta Lipińska: UCHWYCIĆ W GARŚĆ WODĘ

Emaldo


artykuły: 1 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Dni / Days

Emily Dickinson

autorka

Emily Dickinson (10 grudnia 1830 - 15 maja 1886)

Nigdy nie wyszła za mąż. Pisać wiersze zaczęła około 30 roku życia. W 1862 wysłała kilka wierszy do wydawnictwa Atlantic Monthly, lecz redaktor odmówił druku ze względu na nowatorską formę.

Po jej śmierci jej...

artykuły: 4 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Emily Dickinson, wiersz 650 (tł. Ela Binswanger & inni)

Ewa Lipska

autorka

Ewa Lipska: Piszę przede wszystkim dla siebie. Z własnej potrzeby. Po wydaniu książki okazuje się, że jeszcze ktoś chce ją przeczytać i tak się to zaczyna. Wiersze żyją już wtedy „własnym życiem”, stają się też własnością czytelnika. I to jest dla autora...
artykuły: 1 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Ewa Lipska: *Egzamin* / *Der Wettbewerb*

Ewa Parma

autorka
Ewa Parma, ur.1961.

Anglistka, poetka, wielbicielka karkonoskich szlaków, rocka i poezji Czesława Miłosza.
Uważa, że bycie poetą jest jak bycie alkoholikiem: jest się nim zawsze, nawet jeśli się...
artykuły: 105 zobacz
tłumaczenia: 9 zobacz
ostatni artykuł: Ewa Parma: * Urania propitia *

Ewa Parma & Roma Jegor

autorki
fragment obrazu Botticellego "La Primavera"
artykuły: 1 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Botticelli, Wenus i...

Ezra Pound

autor
Ezra Pound (30.10.1885-1.11.1972)

O Boże, o Wenero i ty, Merkury, patronie
złodziei,
Użycz mi małego sklepiku z tytoniem
lub w jakiejkolwiek urządź mnie profesji,
Byleby nie w tym cholernym pisarstwie,
gdzie trzeba wciąż ruszać mózgownicą.


("Wyspa na...
artykuły: 3 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Canto XLIX

Halina Poświatowska

autorka
Halina Poświatowska (ur. jako Helena Myga 9 maja 1935 w Częstochowie, zm. 11 października 1967 w Warszawie) – poetka polska.
Mieszkała w domu przy ul. 7 Kamienic 17.

O silnej osobowości poetki:

artykuły: 1 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Poświatowska, kukułka i kot

Hasheh


Hen Kot


artykuły: 1 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Cyrk na Ordynackiej

Joanna Fligiel

autorka
Joanna Fligiel. Autorka dwóch tomików wierszy: "Autoportret" (2008, nagroda w Konkursie zorganizowanym przez East Bay American Association - „Debiut 2008”) i "Geny" (2011, nagroda Grand Prix w III Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Granitową...
artykuły: 20 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Motylek z białą główką

Jolanta Małgorzata Kozioł

autorka
Pisze od zawsze, podejrzewa, ze wcześniej zaczęła pisać niż mówić. Są też na to dowody w rodzinnych archiwach i zbiorowej pamięci rodu.

Wiele jej tajemnic ukrytych jest na twardych dyskach starych komputerów, skąd postanowiła je wyciągnąć na światło...
artykuły: 3 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Jolanta Małgorzata Kozioł: Odlot na Marsa

Julian Tuwim

autor
Julian Tuwim (13 września 1894 w Łodzi - 27 grudnia 1953 w Zakopanem) – poeta, pisarz, autor wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek, jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Współzałożyciel kabaretu literackiego „Pod Picadorem” i grupy...
artykuły: 10 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Mój dzionek

Katullus

autor
artykuły: 1 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Wiersz I. z Poezji wszystkich Katullusa

Kiel


artykuły: 2 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: con fuoco

Koch


artykuły: 0
tłumaczenia: 0

Krystyna Kuczyńska

autorka
Z wykształcenia muzeolog - ukończyła muzealnictwo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu - i teoretyk filmu: Podyplomowe Studium Wiedzy o Filmie, Teatrze i Telewizji na Uniwersytecie Łódzkim.

Z praktyki wystawiennik: pod koniec lat 80. kuratorka wystaw w Muzeum Kinematografii...
artykuły: 6 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Eileen Gray, mistrzyni modernistycznego designu

Krzysztof Kamil Baczyński

autor
Poeta. Urodził się 22 stycznia 1921 w Warszawie, zginął 4 sierpnia 1944 w Powstaniu Warszawskim.
artykuły: 1 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Krzysztof Kamil Baczyński: Deszcze

Leszek Engelking

autor / tłumacz
Poeta, nowelista, tłumacz, literaturoznawca i krytyk literacki, ur. 2 lutego 1955 w Bytomiu. Tłumaczy z angielskiego, czeskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, słowackiego i ukraińskiego...

Jest polskim współpracownikiem amerykańskiego pisma poświęconego życiu i twórczości Ezry...
artykuły: 0
tłumaczenia: 0

Lidde Oe


artykuły: 1 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Noblista Christian René de Duve skorzystał z prawa do eutanazji

Łys


artykuły: 1 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Zabytki literatury staroruskiej: Domostroj

Maar


artykuły: 1 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Kto rządzi światem?

Maciej Cisło

autor
Maciej Cisło (ur. w 1947 r. w Olsztynie) - poeta, prozaik, recenzent, autor audycji w radiowej "dwójce" poświęconych poezji, twórca antologii wiersz dla dzieci "Wśród serdecznych przyjaciół" (2001), autor wyborów poezji m.in. Horacego, Kochanowskiego, Norwida. Prowadzi warsztaty...
artykuły: 3 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Maciej Cisło: Życie nie jest niczym świętym

Małgorzata Anna Bobak Końcowa

autor

Poetka, malarka, ilustratorka. Członkini i założycielka Polskiego Stowarzyszenia Haiku. Związana z WYTRYCH – Wola Inicjatywa Artystyczna. Zadebiutowała w 2017 na łamach 155th WHA Haiga Contest. Autorka...

artykuły: 9 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Małgorzata Anna Bobak Końcowa: * MODLITWA O DESZCZ *

Marek Sztarbowski

autor
Poeta, poeta, poeta!






fot. Liliana Banaszak
artykuły: 87 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Marek Sztarbowski: OFF...

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

autorka
Maria Janina, z domu Kossak, primo voto Bzowska, secundo Pawlikowska, tertio Jasnorzewska (ur. 24 listopada 1891 w Krakowie, zm. 9 lipca 1945 w Manchesterze)

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska nie uczęszczała do szkoły, edukację pobierała w domu, gdzie nauczyła się kilku języków...
artykuły: 3 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Intermezzo smutne

Marta Fox

autorka
Poetka, powieściopisarka, eseistka

Odznaczenia: Zasłużony dla Kultury Polskiej - 2006

Ur. 1 stycznia 1952 w Siemianowicach Śląskich. Maturę zdała w Liceum im. W. Broniewskiego w Katowicach, studia -  filologię polską w Uniwersytecie Śląskim ukończyła w 1974 roku;...
artykuły: 8 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Marta Fox: Niecne wykorzystywanie Konstandinosa Kawafisa

Marta Jermaczek-Sitak

autorka
Ekolożka, botanik, specjalistka od ekologii łąk i pastwisk, zajmuje się ochroną przyrody i jej naukowymi podstawami, a także edukacją ekologiczną. Od wielu lat związana z Klubem Przyrodników. Interesuje się ziołolecznictwem, dziko rosnącymi roślinami jadalnymi, starymi odmianami...
artykuły: 2 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Marta Jermaczek-Sitak: Bóbr – pożyteczny „szkodnik”?

Michał Ziębiński

autor
Michał Ziębiński o sobie: W roku 1961 skończyłem Politechnikę Warszawską jako mechanik konstruktor maszyn i wyjechałem na budowę kombinatu w Turoszowie, gdzie pracowałem w kopalni jako ślusarz w brygadzie awaryjnej - tak dla poznania „prawdziwego życia”. Po roku zostałem...

Nat Pawłow


artykuły: 0
tłumaczenia: 0

Pasik


artykuły: 1 zobacz
tłumaczenia: 1 zobacz
ostatni artykuł: List Władysława Pasikowskiego do Moniki Olejnik*

Phil


artykuły: 1 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Mieszkańcy Atlantydy

Pierini


artykuły: 0
tłumaczenia: 0

Remi


Roap


artykuły: 1 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Jaskółka

Róż


artykuły: 2 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Śpiewane felietony mistrza Wojciecha Młynarskiego

Ryszard Częstochowski


Ryszard Częstochowski urodził się 12 września 1957 w Bydgoszczy. Debiutował pod koniec lat 80-tych w miesięczniku „Poezja”, potem jego poezje były publikowane prawie we wszystkich znaczących w Polsce periodykach literackich od „Literatury” po „Tygodnik Powszechny”, „Odrę”...
artykuły: 5 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Brzoskwinie i pomidory

Sea


artykuły: 1 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Chłopi sadzący ziemniaki / The Seed Cutters

Sław


artykuły: 0
tłumaczenia: 0

Stanisław Barańczak

autor
Stanisław Barańczak (ur. 13 listopada 1946 w Poznaniu, zm. 26 grudnia 2014 w Bostonie)


zdj. Czesław Czapliński, galeria

Sylvia Plath

autorka
Sylvia Plath (27.10.1932-11.2.1963) – amerykańska poetka, zaliczana do nurtu konfesjonalistów,  a z powodu burzliwego życia osobistego, uzależnienia od alkoholu i samobójczej śmierci, w wyniku wieloletniej depresji, do tzw. poetów przeklętych. Autorka tomów poezji:

„The...
artykuły: 4 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Sylvia Plath: Poppies in October

Tamara Bołdak-Janowska

autorka
Tamara Bołdak-Janowska (pisarka mieszkająca w Olsztynie) o sobie:

życiorys: "Już był. Teraz znika w błyskawicznym tempie."

poglądy religijne: "Religia jest moją sprawą albo nie jest. Wierzę...
artykuły: 12 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Patriotyzm i matriotyzm

Wali


artykuły: 1 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Apel

Wikipedia

autor
rysunek: giulia.forsythe / flickr.com / CC
artykuły: 17 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Wikipedia (*15 stycznia 2001)

Wisława Szymborska


Ela Binswanger: Wisławy Szymborskiej debiut à rebours

zdj. Ela Binswanger, Kraków, 27 stycznia 2009
artykuły: 8 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Wisława Szymborska: * Jacyś ludzie *

Wła



artykuły: 1 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Słowo o okradaniu Autorów, dyskusyjnie...

Władysław Broniewski

autor
poeta

autor zdj. nieznany
artykuły: 1 zobacz
tłumaczenia: 0
ostatni artykuł: Non omnis moriar...