LOGOWANIE

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA


Anne Askew (1521 - 16 lipca 1546) - angielska poetka, była głęboko wierzącą protestantką, oskarżoną o herezję z powodu swych ewangelickich przekonań religijnych, niezgodnych z oficjalną doktryną episkopalnego Kościoła Anglii. Po torturach w Tower of London, którym została poddana, została spalona na stosie.

Anna Askew uważana jest za niezłomną bohaterkę wyznania reformowanego i męczennicę za wiarę, jak również za prototyp współczesnej feministki, a w każdym razie kobiety niezależnej, dążącej do realizacji swoich zainteresowań.

Anne Askew (czasem: Ayscough) urodziła się w arystokratycznej rodzinie w hrabstwie Lincolnshire, w Anglii epoki Tudorów - za panowania Henryka VIII. Jej ojciec, Sir William Askew, był wpływowym dworzaninem i lojalnym sługą korony. Od najmłodszych lat Anne wykazywała się nieprzeciętnym umysłem, zamiłowaniem do lektury oraz silnym, samodzielnym charakterem.

Choć została wydana za mąż za Thomasa Kyme’a - mężczyznę o przekonaniach katolickich - nigdy nie podporządkowała się jego woli. Po śmierci starszej siostry (pierwotnej narzeczonej Thomasa), Anne została zmuszona do ślubu, ale nie uznała tego związku. Gdy zaczęła publicznie głosić idee reformacji i czytać Biblię po angielsku (co wówczas groziło śmiercią), mąż wyrzucił ją z domu.

Askew nie cofnęła się. Samodzielnie przybyła do Londynu, porzucając rolę "żony i matki" - co w jej epoce było niemal heretyckim aktem emancypacji. Żyjąc z przekonań religijnych, otwarcie odrzucała katolicką doktrynę transsubstancjacji. Występowała przeciwko władzy Kościoła nad sumieniem i nad kobietami.

Dwukrotnie aresztowana - po raz pierwszy w 1545, drugi raz w 1546 - Anne Askew została brutalnie przesłuchiwana, torturowana i skazana na śmierć za herezję. Jako jedyna znana kobieta w historii Anglii była poddana torturom w Tower of London. Nie wydała żadnego z wyżej postawionych reformatorów ani zwolenniczek (w tym królowej Katarzyny Parr).

Spalona na stosie w wieku 25 lat, stała się symbolem protestanckiej męczeńskiej odwagi - ale też, w szerszym wymiarze, ikoną przedfeministycznej kobiecej niezależności: myślącej, mówiącej własnym głosem, opierającej się opresji, również tej płciowej.

Jej pisma - m.in. "Examinations" (1546 i 1547, wydane pośmiertnie przez Johna Bale’a) - przeszły do historii jako pierwsze angielskie teksty autobiograficzne autorstwa kobiety.

Lipiec
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03