LOGOWANIE

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA


Elżbieta Binswanger-Stefańska, ur. 14.12.53 w Krakowie. Publicystka, tłumaczka, poetka, (czasowo art manager). W Polsce publikowała m.in. w Przekroju, Gazecie Wyborczej, krakowskim Dzienniku Polskim, National Geographic i Odrze. Przez 30 lat mieszkała w Zurichu, gdzie studiowała m.in. historię sztuki, pisała do szwajcarskiej prasy, polskiej prasy polonijnej i pracowała jako redaktor w domu wydawniczym Ringier. Mieszkała też w Warszawie i Berlinie (wtedy) Zachodnim oraz m.in. dwa lata w Sztokholmie, skąd zaczęła pisać dla portalu www.racjonalista.pl. Przez te wszystkie lata z Polską i Krakowem nie traciła kontaktu. Należy do zespołu redakcyjnego pisma Kwartalnik. Publikuje w magazynie edukacyjnym "Edukacja i Dialog" oraz polsko-angielskim wydaniu pisma PANGEA Magazine. W 2021 publikuje w internetowym piśmie kulturalnym Instytutu Literatury Nowy Napis

W latach 2002-2006 współpraca z międzynarodowym biurem tłumaczy CLS - Communication z główną siedzibą w Zurichu.

W latach 1996-2003 członek Szwajcarskiego Związku Dziennikarzy - Schweizer Verband der Journalistinnen und Journalisten, SVJ.FSJ.FSG, z siedzibą we Fryburgu (oddział w Zurichu: Presseverein).

Od 1996 roku należy do Związku Polskich Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie (Association Polonaise des Auteurs, Journalistes et Traducteurs en Europe, A.P.A.J.T.E.) z siedzibą w Paryżu.

Należała do Związku Polskich Ekspertów w Szwajcarii - Verein Polnischer Experten in der Schweiz, VPE, z siedzibą w Zurichu i Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, PSR, z siedzibą w Warszawie.

Tematy publicystyczne: zagadnienia społeczne, sztuka, film, literatura, poezja a także żeglarstwo, lotnictwo i wynalazki. Interesuje się zarówno nauką i techniką, historią i przyszłością, jak i religiami i mitologiami świata jako nieodłącznymi składnikami kultur.

Przeprowadziła wywiady z wieloma twórcami kultury i sztuki Polski i Szwajcarii. Autorka licznych esejów, felietonów, recenzji, wierszy oraz wywiadów i/lub fotografii, bohaterami wywiadów/fotografii byli m.in.: Agnieszka Osiecka, Beata Tyszkiewicz, Olga Tokarczuk,  Ryszarda Hanin, Hanna Krall, Stefan Kisielewski, Jan Nowak-Jeziorański, Jerzy Giedroyc, Ryszard Kapuściński, Stanisław Lem, Sławomir Mrożek, Gustaw Holoubek, Wojciech Młynarski, Stefan Chwin, Andrzej Łapicki, Lucjan Kydryński, Krystian Zimerman, Marek Kondrat, Andrzej Wajda, Jacek Fedorowicz, Maja Komorowska, Beata Pawlikowska...

Wieloletnia współpraca w firmie (ex-męża) "SY Summertale" - Binswanger-Lines oferującej rejsy żeglarskie dookoła świata.

W polskim Radio Zet trzy wywiady udzielone Beacie Pawlikowskiej w audycji "Świat według blondynki" na następujące tematy: 1. podróż do krainy, która nie istnieje ("W poszukiwaniu Atlantydy"); 2. siła wiatru ("Jak to jest przeżyć huragan na morzu"); 3. ratowanie zagrożonych wyginięciem zwierząt ("Szkółki orangutanów na Borneo").

Szczególne projekty z ostatnich lat:

11 września 2011 - poprowadzenie spaceru dla zainteresowanych po krakowskich śladach Stanisława Lema

12 września 2011 - referat i moderowanie debaty o spuściźnie Lema pt.: "Lema nie ma mamy memy Lema" w UMK

1 października 2011 - tekst pt. "Humanizm w czasach globalnych" w ramach "Festiwalu humanizmu" w Łodzi (w dniach 30 września - 2 października 2011)

21 listopada 2011 - współudział w organizacji, pomysł na temat ("Kara śmierci - za i przeciw - w nawiązaniu do kary dla Andreasa Breivika po wydarzeniach 22 lipca 2011 w Norwegii) i monitorowanie "wzorcowej" lekcji etyki, którą poprowadził prof. Jan Hartman w krakowskim XXIX Liceum im. Krzysztofa Kieślowskiego (z inicjatywy krakowskiego oddziału PSR)

W ramach działalności Wszechnicy Oświeceniowo-Racjonalistycznej WOR przy Oddziale PSR-Kraków koordynowanie lub współudział w krakowskich spotkaniach m.in.:
 
- Referat "Moje życie, moja śmierć. O prawie do eutanazji w Szwajcarii i innych krajach", gość: Hanna Lipowska-Teutsch (6 kwietnia 2012)

- Prof. Jerzy Vetulani: "Czy możemy usprawnić swój mózg" (17 maja 2012)

- Referat "Nie tylko Szymborska... Ateizm w poezji i sztuce. Poetki i malarki ateistki", goście: Ewa Parma (poetka), Anna Maria Rusinek (malarka), Iwona Siwek-Front (malarka); oprawa muzyczna: Tomasz Lida "Muezin mieszka w mojej szafie"

- "Zaprogramowani do współpracy - Pozytywna wizja natury ludzkiej we współczesnej nauce", gość: Marta Marzec - doktorantka Instytutu Socjologii UJ specjalizująca się w badaniach nad emocjami prospołecznymi głównie współczuciem i empatią. Współpracuje z UC Berkeley Social Interaction Lab, gdzie w 2012 roku odbyła staż badawczy oraz z The Mind Institute Poland; prowadzenie: Adam Jaśkow (wiceprezes krakowskiego oddziału PSR); (18 kwietnia 2013)

- "Dlaczego myślimy i jak zmysły mogą fałszować interpretację świata?", gość: prof. Jerzy Vetulani, Instytut Farmakologii PAN i MWS im. J. Dietla w Krakowie; prowadzenie: Adam Jaśkow (wiceprezes krakowskiego oddziału PSR); (25 maja 2013)

- "Jak Jeżyk z Prosiaczkiem Boga szukali i co z tego wynikło" - pierwsza książeczka ateistyczna w Polsce, goście: Andrzej Dominiczak (wydawca), Andrzej Lipiński (tłumacz); (25 czerwca 2013)

- Wywiad do Dużego Formatu (z 5 czerwca 2014), na temat prawa do eutanazji w Szwajcarii, "Śmierć to śmierć, ale lepsza dobra niż zła!"

- książka "Nasze Mamy", wspomnienia 23 autorów wydane w formie albumu w roku 2015

- oprowadzanie po Krakowie śladami Stanisława Lema 10 i 17 września 2016 oraz prowadzenie obchodów 95. urodzin Stanisława Lema w Centrum Kongresowym ICE, Kraków, 12 września 2016 (w ramach Dni Lema)

- udział w panelu Dni Świeckości 31 marca 2019 w Warszawie (temat "Lem - ateista")

- SWOR, nagranie "Kwadrans z hakiem. Dla rozumu" w Krakowie (temat: "Augustyniak: Wyspiańskiego burzenie Kościoła" wg książki Piotra Augustyniaka: "Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła")

Współpraca z polsko-szwajcarskim pismem "1MAGAZIN" od grudnia 2016, pierwszy tekst pt. "Święta tu, święta tam…"

Z ostatnich publikacji autorstwo między innymi wstępów do tomików poetyckich Insomnia Adama Gwary (2019) oraz Listy Marka Sztarbowskiego (2020), a także do książki z pogranicza eseistyki i nauki Trzy światy. Z perspektywy psychoterapeuty dr Małgorzaty Talarczyk (wrzesień 2021) oraz w rozmaitych antologiach, między innymi w: 111. antologii Babińca Literackiego (2016-2019), MOCY POETÓW (2020), a także w zbiorze O KOBIETACH. Tekst o przechorowaniu COVID-a w: Jolanta Nitkowska-Węglarz "Kwarantannariusz. Zapiski z pandemii 2020-2021" (wrzesień 2020)

Inne publikacje: teksty do katalogów i folderów wystaw Iwony Siwek-Front (tekst po polsku, niemiecku i włosku a także jako wkładka angielsku), Andrzeja Cisowskiego, Rayi Herzig (tekst po angielsku)...

Tekst o filmie "Lista Schindlera" i Oskarze Schindlerze w monografii "Oskar Schindler. W oczach uratowanych przez siebie krakowskich Żydów", op. Aleksander B. Skotnicki (książka przetłumaczona w wiele języków).

Po ukazaniu się biografii "Kapuściński Non Fiction" w roku 2010 polemizowałam z jej autorem Arturem Domosławskim kilkoma tekstami. Zebrane ukazały się na stronie kapuscinski.info a także w tłumaczeniu na język hiszpański w wydaniu uniwersytetu w Alicante poświęconym Ryszardowi Kapuścińskiemu.

Tekst w albumie fotograficznym "Lanckorona" Bogdana Frymorgana.

Appendix w powieści Marty Fox "Święta Rito od Rzeczy Niemożliwych" o liczbie 13

Publikacje fotograficzne we wspomnieniach Barbary-Młynarskiej-Ahrens "Życie nie tylko snem", biografii Wojciecha Młynarskiego "Dookoła Wojtek" Dariusza Michalskiego, czy (auto)biografii Andrzeja Grabowskiego "Jestem jak motyl" spisana przez Pawła Łęczuka i Jakuba Jabłonki.

Teksty skompilowane, opracowane wg różnych źrodeł, Wikipedii itd. itp. + limerikonki (limeryki opisujące osoby, zwierzęta a nawet przedmioty) patrz:

opr. Elżbieta Binswanger-Stefańska

KONTAKT

ela.binswanger@gmail.com

TEKSTY

Grzegorz Zalewski: * Nie pozwolę ci zniknąć * czyli Życie ojca po życiu syna
Limerykonka na Borczyńca Owocowego, czyli kompromitująca rodzinka
Trzy światy ze światem, czyli Silva rerum psychoterapeutycznym okiem
Limerykonka na Wojsiłkę, czyli nie taki kolec straszny jak go malują
Limerykonka na Słonika Żołędziowca, czyli co po polsku trąbą, to po niemiecku wiertłem
Historia smoka, czyli Z cnot* niewieścich na pewno cieszy się smok wawelski...
Poetki, pisarki, literatki, publicystki w limerikonki wpisane
JAJA KOLUMBA - bajka z poniekąd szczęśliwym zakończeniem
Bronisław Maj - gość Biblioteki Muzeum Polskiego w Rapperswilu [rok 1989]
Olga Tokarczuk: * Prowadź swój pług przez kości umarłych * czyli Stara Kobieta i Płaskowyż Śmierci
* Trois Couleurs: Blanc * czyli Równość w kolorze białym (recenzja z roku 1994)
* O tym jak uczyłam moją 2-letnią córeczkę wierszyka o jemiołuszce *
Salina (z cyklu: Wyspy)
Tamara Bołdak-Janowska: * Szczęście * czyli Szczęście jako sztuka upadania
* Trois Couleurs: Rouge * czyli Braterstwo w kolorze czerwonym (recenzja z roku 1995)
"KORCZAK" Andrzeja Wajdy
* Trois couleurs: Bleu * czyli Wolność w kolorze niebieskim (recenzja z roku 1993)
Telewizyjne Sylwestry: kicz, banał i playback, czy: Kto by się przejmował takimi deprecjozami?
Limerikonki około Osieckiej
COVID, czyli jak to jest, gdy gad dopadnie i... wypluje...
Witold Bereś: * Pilchu. Na rogu Wiślnej i Hożej * czyli O wywoływaniu duchów
Monika Milewska: * Królowa karnawału * czyli Prawdziwa koronowana głowa w sztucznej maskaradzie
A w Krakowie czyli Kontemplując dzieło Iwony Siwek-Front
Na Strajk Kobiet 2020: Niech grom zadziała!
Mariusz Olbromski: * Na szlaku dialogu * czyli Na styku kultur dzieje się najciekawiej
Krzysztof Lipowski: * Mysteria * czyli Miniproza z wielkimi tajemnicami
z notatnika zakochanej feministki
Marcin Matczak, * Jak wychować rapera. Bezradnik * - moja zajawka do ew. recenzji
Nie ma już bajek na tym świecie
"Zenek" czyli Dlaczego bardzo dobry film ma tak złe krytyki?
kochanek o nie/wdzięcznym imieniu Poezja
Gdybyż Jezus była kobietą...
pocztówka zza oceanu
Marek Sztarbowski: * LISTY * (Ela Binswanger: Wstęp)
Anna Bernat: * Miłość i drzewa * czyli Wiersze o chwilach, wieczności i nadziei
Rymowanka bezsennej czerwcowej nocy zaraz po Dniu Dziecka 2020
Elżbieta Binswanger-Stefańska: * ludzkie dzieci *
Poemat krótki na życia smutki
Rozmawiają pszczółka z pszczółką
Limerykonka na ważkę, czyli cała energia na latanie
Plany wakacyjne 2020
Moja zła przygoda z Nieszufladą czyli Poezja, sarkazm i ironia
Wiersz do rysunku Jolanty Trzcińskiej-Kijewskiej
Buty prosto od szewca
Anna Bańkowska: * Wiersze cytowane * czyli Bodaj czy nie jedyna taka antologia
czułość
Poemat dla mszyc
*Stacja* czyli To nie jest film dla ludzi o wrażliwych uszach
Paweł Łęczuk i Jakub Jabłonka: ANDRZEJ GRABOWSKI. JESTEM JAK MOTYL czyli Autoopowieść najbardziej znanego aktora polskiego ever
Moja najlepsza nieprzyjaciółka
Na Światowy Dzień i Noc Samokochania
Jesień w Krakowie
Nowy Testament 2.0
haiku na przesilenie lata
Na Dzień Psa, a nawet Dwa!
Święte zaślubiny
Babiniec Literacki: Kwestionariusz w kobiecej kwestii
miłość na środku Atlantyku
Szkoła czyli O niepowodzeniach z wczoraj i powodzeniach jutro
Limerykonka na mrówkę, czyli mała mrówka wielkim inżynierem
Limeryki na powitanie Nowego Kasownika z Wrocławia
Marcin Chmielecki, otwarty umysł z Polski rektorem na Uniwersytecie Bazylejskim w czasach Renesansu
Wpisana w alfabet czyli Życie od Ach do Żal...
Wpisana w alfabet czyli Życie od Ach do Żal... II
Osobiście na 25-lecie A.P.A.J.T.E., Stowarzyszenia Polskich Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie, czyli Jak zostałam dziennikarką
NO CPR - Szwajcarskie NIE dla uporczywego ratowania życia
Spacerkiem po Krakowie (w 150. rocznicę urodzin Wyspiańskiego)
*Sędziowie* i *Trzy kobiety* czyli Cztery razy Wyspiański, raz dokoła jego żona Teodora
To prawdziwa historia, mam jeszcze to wezwanie
Manuela Gretkowska: *Poetka i książę* czyli Co się wydarzyło w Maisons-Laffitte (zakończenie)
Limeryki na pożegnanie Starego Kasownika z Wrocławia
Limerykonka na muchę, czyli naszą polską kosmopolitkę
Limerykonka na pszczółkę nie Maję, czyli pamiętajcie o innych pszczołach
Limerykonka na trzmiela, czyli insekciarskie qui pro quo
Annie Proulx (*22 sierpnia 1935 roku w Norwich w stanie Connecticut, USA)
*Plastiki* czyli Dobrobyt w stadium katastrofy
Opowieść o orgazmie
Adama Gwary *Insomnia* czyli Co robi poeta, gdy świat śpi
Koronawirus wg fraszki *Na zdrowie* Jana Kochanowskiego
Barbara Młynarska & Jerzy Sosnowski "Życie nie tylko snem" czyli Nie wszystko czas skazuje na niepamięć
o tym jak wpadłam do środka ziemi
Paul Auster, *4 3 2 1* czyli W labiryncie książki-smoka
Wąsik mojego dziadka
TWÓRCY WIZERUNKU POLONII czyli Emigracja Wielka, Większa i Największa
Szwajcarskie TAK dla lepszej przyszłości
Eda Ostrowska *Poemat filozofujący*, czyli Poeta to artysta słowa
Limerikon II
"Elle" czyli nieprzewidywalna ona
Dziedzictwo i pamięć Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej - Krakowska promocja albumu
Pop-art z pracowni Andrzeja Cisowskiego czyli Ekstatycznie na kuchennym stole
monolog w masce
Idą
Limerykonka na gąsieniczniczkę, czyli nie to jest, co się wydaje, ale to, co jest
40 lat z *Wołaniem w górach* - wydanie posthum książki Michała Jagiełły
Manueli Gretkowskiej "Na linii świata", czyli... czyli co to k*** jest?!
Wiersz na Mundial 2018 z inspiracji Boya
Kacper Śledziński: Potop 39. Szlak bojowy wrześniowych obrońców - Wywiad z autorem
Mariusz Jagiełło: *zdania proste rozłożone*, czyli Tak się żegna człowiek z brudnopisu
Starość, alkohol i poezja
Limerykonka na gąsienicę pazia królowej, czyli uwaga na zakręty
Jak wygląda mój dzień powszedni
Na Dzień Dziecka zabawa dla Dużych Dzieci
Tęsknota (rozmowa z mieszkańcem miasta, w którym mieszkam)
przedwiośnie
21 października 1993: Teatr Słowackiego ma 100 lat! Relacja z urodzin
*Midsommar. W biały dzień* czyli Kino świętuje swój film przejścia w nieznane
Degustacja win
Eda Ostrowska *Poemat filozofujący*, czyli Biało na Szafirowym
Limerykonka na chrząszcza, czyli Lekcja polskiego dla cudzoziemców
Jerzy Pilch *Żywego ducha* czyli Opowieść jedynego żywego ducha
Pożegnanie Erici Hänssler
Najlepsze życzenia dla Tofika!
Polska jest wyjątkowa
Projekt: Książka
Stanisławowi Mikulskiemu (1.5.1929-27.11.2014)
100 lat potem: Samotna matka nie dostanie 500 zł na dziecko, niech urodzi więcej!
podniebne przewiny
Smakowitki
Oddajmy się małej demoralizacji
Język języka
Zagłada nim stanie się Zagładą
krety i papieże
Marian Siwek - "Generał"
Szef FBI nie przeprosił, bo nie było za co, ale wyjaśnił
Na Dzień Matki 2015 pewien szczególny wiersz
Dla R.
PLAYBOY w kobiecych rękach czyli Jak się bawić to się bawić razem
Psychopaci są wśród nas
Gdzie filozofia gdzie polityka czyli nasza choinka tegoroczna
Marta Fox: *Lacrimosa* czyli Pieśni bez łez oraz wiersze o niepokoju i ciszy
Doroty Karaś "Cybulski. Podwójne salto" czyli Gwiazda w pogoni za czasem
"Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" czyli Opowieść grzecznego człopczyka
Awantura o prosię
Kazimierz Kaczor (*9 lutego 1941 w Krakowie)
Pamięci Brittany Maynard (19.11.1984-1.11.2014)
"Wszystkie lektury nadobowiązkowe" czyli radość czytania refleksji nieoczywistych
Ryszarda Częstochowskiego *Martwa natura z łapką na osy* czyli Wiersze o tym i o tamtym
Jules Verne (8 lutego 1828 roku w Nantes - 24 marca 1905 w Amiens)
PISM WSZYSTKICH Bolesława Prusa tomy I i III/IV, czyli Prus pisze listy, polemiki, prognozy i życzenia...
Magdaleny Parys "Biała Rika", czyli polsko-niemieckie chaszcze genealogiczne
*Musimy porozmawiać o Kevinie* czyli Gdy brak jest więzi w rodzinie
Georg Solti: Maestro czy Mefisto
Ciężki problem
Agata Mróz umarła
kłótnia
Mój pierwszy raz, czyli wianek, wianek i po wianku...
NFZ, PZ, błędne koło i co dalej...
Uległość czyli ustępliwość czy upadłość?
Gorączka przedświąteczna
Mój IDEALNY Kraków: literacki i świecki
Miłość, podsumowanie i wniosek
Danuta Węgiel: *Stopklatka Obecności* czyli Obiektyw & Obiekt, relacja szczególnej czułości
moja choinka
Nowy Orlean
Sen o pająku z realnym dylematem
Święta tu, święta tam...
moje CV
Człowiek w krainie baśni. O roli baśni w rozwoju IQ i EQ
Moja babcia a Mrs. Woolf
"Zawisza Czarny. Droga do króla" czyli Kolejny tom przygód polskiego rycerza i jego zaufanego przyjaciela z Saragossy
Wypracowanie z polskiego z dnia 7.10.67 roku
Miłość i muzyka
Mózg w Piwnicy
Michał Rusinek: *Nic zwyczajnego*, czyli Zwyczajnie o Wisławie Szymborskiej
Ela Binswanger: Lilka
Zbylut Grzywacz: *O rysowaniu* czyli O sztuce panowania nad kreską
Gigant Lem z Wyspiańskim w tle czyli Na jakiej glebie rośnie geniusz
Milutka Mili szuka miłego domu w Krakowie lub okolicy
Francesco, papież, którego inaugurację pontyfikatu 19.3.2013 ogląda cały świat
Putina ruch Ukrainą...
Jak w świecie egoistów tworzyć zespoły ratujące świat
Eine harmonische Beziehung zwischen Art & Junk
nowe opisanie świata
Pierwsze nie pieprz! czyli Aleksandry Herzyk anty-prze-sądowa satyra
Joanna Fligiel: *Rubato* czyli Poezja na perkusję i serce
Pierwszy samolot przeleciał 12 sekund
czereśnia
Wojtkowi Młynarskiemu na pożegnanie
Elżbieta Binswanger-Stefańska: * pani poetka ma nosa *
The End of Love czyli koniec miłości i tak dalej
lekcja historii
Bajka o tłumaczu i wydawcy czyli Awantura o prosię II
kwestia wyobraźni
Wiosna
Czy warto wrócić do Polski? Tak, ja wróciłam!
COŚ we mgle, brrr...
stu lat urodzinowo...
"Imigranci" czyli Nowy człowiek w 'starym świecie'
Pardé czyli gdzie się schować z myślami i psem
Platforma nc+ i stosowanie misselingu czyli Mafijne metody pomnażania zysków
W Dzień Kota pamięci tamtych kotów
Nie obrażać się na wulgaryzmy na przykładzie obrazu
O starości dobrze czyli diamentowa starość
niepokoje wychowanki arabskiego
Zaślepiona czyli ślepo zakochana, czy ślepo uprzedzona?
Autokreacja czyli samoopis
Opowiem wam o historii - Subiektywna lista artystów historii
Tajny raport Millingtona czyli jawna porażka autora
Katarzyna Kubisiowska: * Pilch w sensie ścisłym *... czyli Pilch wbrew Pilchowi
8. lutego
nie lubię starego poety (w reakcji na *lubię stare kobiety* Tadeusza Różewicza)
Bilans (tytuł roboczy) / Bilans i ch*! (tytuł właściwy)
Grupa Berneńska i Archiwum Eissów, czyli o tym, jak dyplomaci ratowali obywateli żydowskich, opowiada Markus Blechner
Barbary Falender hołd dla rodziców
Słodkie życie, ciężki problem
Kerim czyli pesymizm
Erica-Emmanuela Schmitta *Ulisses z Bagdadu* czyli Odyseja nadziei i smutku
epitafium dla płytki CD
Kadisz za dwadzieścia ludzkich istnień
Anna Kowalska: Dzienniki 1927-1969
Śmierć wielu miłośników gołębi, jednego policjanta i nieznanej liczby gołębi
Dzień Pamięci Ofiar Tużpowojennego Chaosu i Demoralizacji
Opowiem wam o historii
Lema nie ma mamy memy Lema
autoportret z Voltairem
tego widoku już nie ma
co wisi w klasie nad drzwiami
Mądra czyli Zofia: Sophie Scholl
Czy Marilyn Monroe była szczęśliwa?
Elżbieta Binswanger-Stefańska: * Nazajutrz - bez Niej *
Laura Biagiotti zwana Królową Kaszmiru skończyła 70 lat!
Pustka po Annie Przybylskiej
Kontrola totalna wg Suworowa
Omertà, zmowa milczenia, czyli o czym Polska woli milczeć
Miłość czyli miłość w czasach przetargów
Współczesny racjonalizm i Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów
Sen psa
Świadomość jest sexy!
Michelangelo Antonioni: Sens w niemożności poznania
100 lat temu: Macierzyńskie dla samotnych matek? To byłoby niemoralne!
Czy warto wrócić do Polski? Tak, ale najpierw rozpoznanie!
Ostatnie rozdanie czyli wielkie rozdanie Mistrza Słowa
Biedna Japonia
Ingmar Bergman: Sens w byciu człowiekiem
"Wtedy" Joanny Olczak-Ronikier czyli "Pod Znakiem Poetów" po potopie
Gdzie pies chodzi piechotą...
Mój 11 września
Czarek, Lora i inne... czyli dlaczego nie jemy psów
Pociągiem przez Europę - Partytura na dźwięk, światło i ruch
Drodzy Moi Przyjaciele, Koledzy, Znajomi, Znajomi Zajomych, Czytelnicy...
Klęska w KK
Żeby zawód nie zawiódł
Stary rok już krótki - na Nowy nowe odwódki
Rozumu nie da się stracić czyli ks. Oko, miłość, gender i pornografia
Pies na choroby
Fotografia Szymborskich
Artur Andrus czyli Satysfakcja w Szwajcarii
Nasza Magda (1 kwietnia 1941 - 6 marca 2012)
Ventotene, Santo Stefano, wspomnienie i Manifest na rzecz Europy wolnej i zjednoczonej
13. Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla
List do Boga: Panie Boże...
Pełne poparcie dla Katarzyny Bratkowskiej
Język jako środek wyrazu, mowa jako środek komunikacji
Seks i starość to oksymoron
Dla***
Wychowanie seksualne i sensualne
Marek Świerczek: *Skowyt* czyli Ponury portret końca Polski Ludowej
19 kwietnia 2013 - 70. rocznica Powstania w Getcie
8 października 1804 - koronacja Jean-Jacquesa Dessalines na cesarza Haiti
Jak ślimak z rumakiem
Nowa Fala - Nowy System
U niej w domu czyli instrukcja pisarstwa w odcinkach, cdn.
Czy warto wrócić do Polski? To zależy!
Nike Farida, "Panna Młoda"... czyli początek libijskiej trylogii
Kolonia, sylwester 2016 i naga Milo Moiré przed kolońską katedrą
Cud na poważnie
A telewizor w domu jest? - Dzienniki Telewizyjne Iwony Siwek-Front
"Nasza klasa" Słobodzianka czyli Świadectwa z losów
Nocniki na Sarego
Polski film czyli czeski film czyli hiszpańska wioska...
The Proust Questionnaire by Myself
Essential Killing czyli Śmierć za śmierć
Floksy (haiku i o haiku)
Barbary Ahrens-Młynarskiej "Ślady łez" czyli Tęsknie ale nie bez uśmiechu
Moniki Śliwińskiej *Wyspiański. Dopóki starczy życia*, czyli Komu bije dzwon Zygmunta
St. Moritz czyli góry, gourmet, glamour... i garść historii
13th Summit of Nobel Peace Laureates
Co sądzę na temat wulgaryzmów na przykładzie
Sztuka w slumsach Nairobi - wywiad z Iwoną Siwek-Front i Piotrem Błachutem
Manuela Gretkowska: *Poetka i książę* czyli Co się wydarzyło w Maisons-Laffitte
Else Lasker-Schüler, niemiecka poetka narodowości żydowskiej
Skok za skokiem
Pięć książek
Elżbieta Binswanger-Stefańska: *Stefan Kisielewski: "Najważniejsza jest zmienność"*
Człowiek plus minus w normie czyli Norma à la Marilyn
Limerykonka na Jętkę, czyli życie krótkie, ale jakież piękne
"Mój Kalendarz" Andrzeja Łapickiego
Huragan na Halloween
Nike Farida, "Żona"... czyli rozwinięcie libijskiej trylogii
Magnolie (haiku i o haiku)
Historia kotów czyli Nasi milusińscy z przeszłością po przejściach
Raj: Miłość - czyli nie ma takiego raju i nie ma miłości
Wiersze o miłości, cebuli, przemijaniu poważnie i... przekornie
Pozdrowienia od mieszkanki Atlantydy...
Żądza bankiera czyli jak się gra w tę grę
Krakowska księgarnia Matras po remoncie zaprasza
Pod domem Lilki 100 lat później (30 lipca 2005 roku)
Ahoj, Darwin!
Cywilizacja śmierci? Diabła tam! Prawo do śmierci!
Elżbieta II czyli Czym jest waga a czym ciężar korony
Pieniądze, które śmierdzą (afera narkotykowa)
Kim jestem, a jeśli już, to dlaczego aż tyle i tylko tyle?
Związek Sztuki ze Śmieciem - O sztuce Iwony Siwek-Front
Farbwelten - Kolorowa rzeczywistość Eli Sarny
Elżbieta Lipińska: *Na końcu języka* czyli Koniec języka jest kopalnią skarbów
Monika Abdelaziz, *Księżyc zza nikabu* czyli O różnych obyczajach pod tym samym słońcem
Mój przyjaciel amstaff
"Yuma" czyli Jak westernizowano Dziki Wschód
Edy Ostrowskiej "Edessy" czyli poemat sowizdrzalski w erze esemesów
Astrid Lindgren czyli Długie Życie Lipowej Gałązki
Benedykt XVI, papież, który abdykował w 2013 roku
Mój pomysł na ograniczenie wypadków pod wpływem alkoholu
Monachium we wrześniu 1972 czyli Monachium Spielberga
"Sponsoring", czyli jak ONE sobie z tym radzą
Flirt na fraszki: Do dziewki (Jan Kochanowski) - Do starca (Ja o Miłości)
"Miasto 44" czyli Młodość i śmierć powinny być jak najdalej od siebie
Odnalezione dzieła Hanny Kali Weynerowskiej w Muzeum Polskim w Rapperswilu
Bardzo młoda mama to też mama
*Kler* czyli Średniowieczne zasady Kościoła w erze informatycznej
Przysięga Hipokratesa a Deklaracja Genewska czyli jak się zmieniał stosunek do leczenia
O grzybach i grzybkach dobrze i źle
Lenin w pociągu, czyli z Leninem w podróży, która unicestwiła carską Rosję
Martynika, 8 maja 1902
Powstanie Warszawskie w grafikach Andrzeja Kowalczyka
Galileusz (15 lutego 1564 w Pizie - 8 stycznia 1642 koło Florencji)
O poezji w czasach Internetu i Marku Sztarbowskim, poecie czasów Internetu
Teatr im. Słowackiego w Krakowie
Śmierć to śmierć, ale lepsza dobra niż zła!
Obława czyli Wojna to nie wojenka
Ewy Parmy i Anny Marii Rusinek 'Kobiety i ważki' czyli Koincydencja obrazu ze słowem
Prymuska vs Poetka. Katarzyny Niesporek: "Eda. Szkice o wyobraźni i poezji"
Doświadczanie tęsknoty, czyli i Polska, i Szwajcaria
Jak eksperymenty sytuacyjne poszerzyły wiedzę i wyobraźnię
Ile jest demokracji w demokracji wg wzoru Lecha Wałęsy
Sukiennice i kupcy
Iwona Siwek-Front: *Wyzwolone* / *Die Befreiten* / *Liberate* / *The Liberated*
Chłopiec jedzący ziarno czyli Grek głodny
Opowiem wam o matematyce
O tym, jak rozważny Prosiaczek i dociekliwy Jeżyk Boga nie znaleźli
Marian Siwek - "Ida grająca na lirze"
Transteizm - o duchowości ponad bogami
27 sierpnia 2004 - Pogrzeb Czesława Miłosza
Limerikon
Tajemnice grafologii - Kaligrafia - Uzdrawianie pismem
Śmierć i logika, pamięci Ramóna Sampedro
"Zawisza Czarny. Aragonia" czyli Opowieść o tym, jak polski rycerz wodzi za nos możnych średniowiecznej Hiszpanii
Chudość i otyłość czyli o zachwianiu równowagi wagi
Krzysztof Kieślowski: "Podwójne życie Weroniki"
Bodies - bądź świadom swojego ciała
Klara Zetkin (5 lipca 1857 w Wiederau, w Królestwie Saksonii - 20 czerwca 1933 w Archangielskoje)
"Ida" czyli O smakach i gustach
"Galerianki", czyli o niskiej i wysokiej kulturze (współ)życia
Tfu, tfu, trzynastka!
Celtowie w Krakowie
Grzegorz Turnau w Szwajcarii: Życie jest śpiewem
"Coś z dramatu i coś z kabaretu"... GLORIA ARTIS dla Barbary Ahrens-Młynarskiej
Pamięci wszystkich pomordowanych w latach 44+ w bratobójczych walkach, @#$%^&*#$ WSZYSTKICH!
Helena, córka Kazimiery i Franciszka, moja mama
Wisławy Szymborskiej debiut à rebours
Kurt Gerstein, urodzony w złych czasach po złej stronie
Pod Mocnym Aniołem czyli Mocowanie się z Mocniejszym
5.6.2016 historyczne głosowanie w Szwajcarii: Bezwarunkowa pensja dla każdego
Wolność Fantazji w pracowni Krzysztofa Łozowskiego
Półpasiec, czyli prawie cała prawda o mojej pół na pół tak złej jak dobrej przygodzie z gadem
Mózg Krakowa - prof. Vetulani na portrecie Iwony Siwek-Front
Feng Shui, Wiatr i Woda, czyli Wpuść Wiosnę do Domu
Na początku była jedna Muza...
Ta okropna młodzież? A może ci okropni dorośli?
Męski - żeński (żartobliwie o dyskryminacji kobiet w języku)
CNN, Ted Turner i Jane Fonda
Celestyn V, papież, który abdykował w 1294 roku
Męska decyzja: Pstryk! I limbus puerorum znikł!
Konsul honorowy RP w Szwajcarii Markus Blechner i historia jego rodziny
Marek Hłasko i moje wspomnienia wokół pewnego autografu z kawałem
Miłość, alkohol i poezja, czyli Szymborska z mojego klucza
Oscar Schindler na listę bohaterów czyli Stevena Spielberga "Lista Schindlera"
Lilly wróć! - kiedy zaginie kot
Polańskiego taniec z Furiami
Miłość, alkohol i poezja, czyli Szymborska z mojego klucza II
Anne Edwards: "Maria Callas. Primadonna stulecia" czyli jakie rachunki wystawiają bogowie
Męska końcówka - żeńska końcówka pół żartem na serio
Agnieszka Osiecka (9 października 1936 w Warszawie - 7 marca 1997 tamże)
Krystian Zimerman specjalnie dla czytelników "P."
Beaty Pawlak śmierć w raju
O MEMRI czyli Dlaczego Oddział PSR-Kraków de facto nie istnieje!
Agnieszka Osiecka / Jeremi Przybora w Szwajcarii w 1988 roku
Wiersz wolny, czyli najtrudniejsza jest wolność!
A może by tak bez szkoły?
Październik
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07