LOGOWANIE

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA


Elżbieta Binswanger-Stefańska, ur. 14.12.53 w Krakowie. Publicystka, tłumaczka, poetka, (czasowo art manager). W Polsce publikowała m.in. w Przekroju, Gazecie Wyborczej, krakowskim Dzienniku Polskim, National Geographic i Odrze. Przez 30 lat mieszkała w Zurichu, gdzie studiowała m.in. historię sztuki, pisała do szwajcarskiej prasy, polskiej prasy polonijnej i pracowała jako redaktor w domu wydawniczym Ringier. Mieszkała też w Warszawie i Berlinie (wtedy) Zachodnim oraz m.in. dwa lata w Sztokholmie, skąd zaczęła pisać dla portalu www.racjonalista.pl. Przez te wszystkie lata z Polską i Krakowem nie traciła kontaktu. Należy do zespołu redakcyjnego pisma Kwartalnik. Publikuje w magazynie edukacyjnym "Edukacja i Dialog" oraz polsko-angielskim wydaniu pisma PANGEA Magazine. W 2021 publikuje w internetowym piśmie kulturalnym Instytutu Literatury Nowy Napis

W latach 2002-2006 współpraca z międzynarodowym biurem tłumaczy CLS - Communication z główną siedzibą w Zurichu.

W latach 1996-2003 członek Szwajcarskiego Związku Dziennikarzy - Schweizer Verband der Journalistinnen und Journalisten, SVJ.FSJ.FSG, z siedzibą we Fryburgu (oddział w Zurichu: Presseverein).

Od 1996 roku należy do Związku Polskich Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie (Association Polonaise des Auteurs, Journalistes et Traducteurs en Europe, A.P.A.J.T.E.) z siedzibą w Paryżu.

Należała do Związku Polskich Ekspertów w Szwajcarii - Verein Polnischer Experten in der Schweiz, VPE, z siedzibą w Zurichu i Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, PSR, z siedzibą w Warszawie.

Tematy publicystyczne: zagadnienia społeczne, sztuka, film, literatura, poezja a także żeglarstwo, lotnictwo i wynalazki. Interesuje się zarówno nauką i techniką, historią i przyszłością, jak i religiami i mitologiami świata jako nieodłącznymi składnikami kultur.

Przeprowadziła wywiady z wieloma twórcami kultury i sztuki Polski i Szwajcarii. Autorka licznych esejów, felietonów, recenzji, wierszy oraz wywiadów i/lub fotografii, bohaterami wywiadów/fotografii byli m.in.: Agnieszka Osiecka, Beata Tyszkiewicz, Olga Tokarczuk,  Ryszarda Hanin, Hanna Krall, Stefan Kisielewski, Jan Nowak-Jeziorański, Jerzy Giedroyc, Ryszard Kapuściński, Stanisław Lem, Sławomir Mrożek, Gustaw Holoubek, Wojciech Młynarski, Stefan Chwin, Andrzej Łapicki, Lucjan Kydryński, Krystian Zimerman, Marek Kondrat, Andrzej Wajda, Jacek Fedorowicz, Maja Komorowska, Beata Pawlikowska...

Wieloletnia współpraca w firmie (ex-męża) "SY Summertale" - Binswanger-Lines oferującej rejsy żeglarskie dookoła świata.

W polskim Radio Zet trzy wywiady udzielone Beacie Pawlikowskiej w audycji "Świat według blondynki" na następujące tematy: 1. podróż do krainy, która nie istnieje ("W poszukiwaniu Atlantydy"); 2. siła wiatru ("Jak to jest przeżyć huragan na morzu"); 3. ratowanie zagrożonych wyginięciem zwierząt ("Szkółki orangutanów na Borneo").

Szczególne projekty z ostatnich lat:

11 września 2011 - poprowadzenie spaceru dla zainteresowanych po krakowskich śladach Stanisława Lema

12 września 2011 - referat i moderowanie debaty o spuściźnie Lema pt.: "Lema nie ma mamy memy Lema" w UMK

1 października 2011 - tekst pt. "Humanizm w czasach globalnych" w ramach "Festiwalu humanizmu" w Łodzi (w dniach 30 września - 2 października 2011)

21 listopada 2011 - współudział w organizacji, pomysł na temat ("Kara śmierci - za i przeciw - w nawiązaniu do kary dla Andreasa Breivika po wydarzeniach 22 lipca 2011 w Norwegii) i monitorowanie "wzorcowej" lekcji etyki, którą poprowadził prof. Jan Hartman w krakowskim XXIX Liceum im. Krzysztofa Kieślowskiego (z inicjatywy krakowskiego oddziału PSR)

W ramach działalności Wszechnicy Oświeceniowo-Racjonalistycznej WOR przy Oddziale PSR-Kraków koordynowanie lub współudział w krakowskich spotkaniach m.in.:
 
- Referat "Moje życie, moja śmierć. O prawie do eutanazji w Szwajcarii i innych krajach", gość: Hanna Lipowska-Teutsch (6 kwietnia 2012)

- Prof. Jerzy Vetulani: "Czy możemy usprawnić swój mózg" (17 maja 2012)

- Referat "Nie tylko Szymborska... Ateizm w poezji i sztuce. Poetki i malarki ateistki", goście: Ewa Parma (poetka), Anna Maria Rusinek (malarka), Iwona Siwek-Front (malarka); oprawa muzyczna: Tomasz Lida "Muezin mieszka w mojej szafie"

- "Zaprogramowani do współpracy - Pozytywna wizja natury ludzkiej we współczesnej nauce", gość: Marta Marzec - doktorantka Instytutu Socjologii UJ specjalizująca się w badaniach nad emocjami prospołecznymi głównie współczuciem i empatią. Współpracuje z UC Berkeley Social Interaction Lab, gdzie w 2012 roku odbyła staż badawczy oraz z The Mind Institute Poland; prowadzenie: Adam Jaśkow (wiceprezes krakowskiego oddziału PSR); (18 kwietnia 2013)

- "Dlaczego myślimy i jak zmysły mogą fałszować interpretację świata?", gość: prof. Jerzy Vetulani, Instytut Farmakologii PAN i MWS im. J. Dietla w Krakowie; prowadzenie: Adam Jaśkow (wiceprezes krakowskiego oddziału PSR); (25 maja 2013)

- "Jak Jeżyk z Prosiaczkiem Boga szukali i co z tego wynikło" - pierwsza książeczka ateistyczna w Polsce, goście: Andrzej Dominiczak (wydawca), Andrzej Lipiński (tłumacz); (25 czerwca 2013)

- Wywiad do Dużego Formatu (z 5 czerwca 2014), na temat prawa do eutanazji w Szwajcarii, "Śmierć to śmierć, ale lepsza dobra niż zła!"

- książka "Nasze Mamy", wspomnienia 23 autorów wydane w formie albumu w roku 2015

- oprowadzanie po Krakowie śladami Stanisława Lema 10 i 17 września 2016 oraz prowadzenie obchodów 95. urodzin Stanisława Lema w Centrum Kongresowym ICE, Kraków, 12 września 2016 (w ramach Dni Lema)

- udział w panelu Dni Świeckości 31 marca 2019 w Warszawie (temat "Lem - ateista")

- SWOR, nagranie "Kwadrans z hakiem. Dla rozumu" w Krakowie (temat: "Augustyniak: Wyspiańskiego burzenie Kościoła" wg książki Piotra Augustyniaka: "Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła")

Współpraca z polsko-szwajcarskim pismem "1MAGAZIN" od grudnia 2016, pierwszy tekst pt. "Święta tu, święta tam…"

Z ostatnich publikacji autorstwo między innymi wstępów do tomików poetyckich Insomnia Adama Gwary (2019) oraz Listy Marka Sztarbowskiego (2020), a także do książki z pogranicza eseistyki i nauki Trzy światy. Z perspektywy psychoterapeuty dr Małgorzaty Talarczyk (wrzesień 2021) oraz w rozmaitych antologiach, między innymi w: 111. antologii Babińca Literackiego (2016-2019), MOCY POETÓW (2020), a także w zbiorze O KOBIETACH. Tekst o przechorowaniu COVID-a w: Jolanta Nitkowska-Węglarz "Kwarantannariusz. Zapiski z pandemii 2020-2021" (wrzesień 2020)

Inne publikacje: teksty do katalogów i folderów wystaw Iwony Siwek-Front (tekst po polsku, niemiecku i włosku a także jako wkładka angielsku), Andrzeja Cisowskiego, Rayi Herzig (tekst po angielsku)...

Tekst o filmie "Lista Schindlera" i Oskarze Schindlerze w monografii "Oskar Schindler. W oczach uratowanych przez siebie krakowskich Żydów", op. Aleksander B. Skotnicki (książka przetłumaczona w wiele języków).

Po ukazaniu się biografii "Kapuściński Non Fiction" w roku 2010 polemizowała z jej autorem Arturem Domosławskim kilkoma tekstami. Zebrane ukazały się na stronie kapuscinski.info a także w tłumaczeniu na język hiszpański w wydaniu uniwersytetu w Alicante poświęconym Ryszardowi Kapuścińskiemu.

Tekst w albumie fotograficznym "Lanckorona" Bogdana Frymorgana.

Appendix w powieści Marty Fox "Święta Rito od Rzeczy Niemożliwych" o liczbie 13

Publikacje fotograficzne we wspomnieniach Barbary-Młynarskiej-Ahrens "Życie nie tylko snem", biografii Wojciecha Młynarskiego "Dookoła Wojtek" Dariusza Michalskiego, czy (auto)biografii Andrzeja Grabowskiego "Jestem jak motyl" spisana przez Pawła Łęczuka i Jakuba Jabłonki.

Teksty skompilowane, opracowane wg różnych źrodeł, Wikipedii itd. itp. + limerikonki (limeryki opisujące osoby, zwierzęta a nawet przedmioty) patrz:

opr. Elżbieta Binswanger-Stefańska

KONTAKT

ela.binswanger@gmail.com

TEKSTY

CHOCHOŁ
PRAWDA
PODRÓŻ
Krystyna Lenkowska: * BALKON * czyli Ostatnia prosta do końca
WOJSKO
ROK 2022...
POLSKA JEST PAKOWNA*
UCIECZKA
NALOT
HURAGAN
Tom to czy tomik, deb czy debata?
MIĘSO
NAPAŚĆ
Drugi poniedziałek Nowego Roku, 10 stycznia 2022, Dzień Sprzątania Biurka
WOJNA
Na * POKÓJ W UKRAINIE! *
Zupa niby z niczego!
* Oskarżony * czyli Ludzkie sprawy po ludzku
EUROPEICA
Historia smoka, czyli Z cnot* niewieścich na pewno cieszy się smok wawelski... 2.0
Stefan Türschmid: * Struna * i * Wyspa Nazino *, czyli dwie historie (zd)radzieckie
MYSZY I SMOKI
PUTIN, IDI NAXUI!
AMALTEICA
* Oszust z Tindera * czyli Fałszywy książę ze złej bajki
Elżbieta Binswanger-Stefańska, wstęp do * Psyche *, zbioru poezji Małgorzaty Talarczyk
KONIEC
Limerykonka na Wojsiłkę, czyli nie taki kolec straszny jak go malują
Limerykonka na Borczyńca Owocowego, czyli kompromitująca rodzinka
Wielkanoc 2022 - słowa i znaki
SONETIADA, 24.02.2022 - 13.03.2022
Trzy światy ze światem, czyli Silva rerum psychoterapeutycznym okiem
Szymona Jędrusiaka *Tron Jagiellonów. Krwawa sukcesja*, czyli Zawisza Czarny a sobór w Konstancji
Historia smoka, czyli Z cnot* niewieścich na pewno cieszy się smok wawelski...
JAJA KOLUMBA - bajka z poniekąd szczęśliwym zakończeniem
Poetki, pisarki, literatki, publicystki w limerikonki wpisane
* O tym jak uczyłam moją 2-letnią córeczkę wierszyka o jemiołuszce *
Salina (z cyklu: Wyspy)
Teresa Fejfer: * Niebo ChagalLOVE *, czyli Wierszami o kolorach historii i miłości
Limerikonki około Osieckiej
Tamara Bołdak-Janowska: * Szczęście * czyli Szczęście jako sztuka upadania
* Trois Couleurs: Blanc * czyli Równość w kolorze białym (recenzja z roku 1994)
Bronisław Maj - gość Biblioteki Muzeum Polskiego w Rapperswilu [rok 1989]
Olga Tokarczuk: * Prowadź swój pług przez kości umarłych * czyli Stara Kobieta i Płaskowyż Śmierci
z notatnika zakochanej feministki
Monika Milewska: * Królowa karnawału * czyli Prawdziwa koronowana głowa w sztucznej maskaradzie
Teodora Teofila Wyspiańska z.d. Pytko 2° Waśko (9 kwietnia 1868 we wsi Konary pod Tarnowem - 13 stycznia 1957 w Krakowie)
Nie ma już bajek na tym świecie
Gdybyż Jezus była kobietą...
kochanek o nie/wdzięcznym imieniu Poezja
Witold Bereś: * Pilchu. Na rogu Wiślnej i Hożej * czyli O wywoływaniu duchów
Grzegorz Zalewski: * Nie pozwolę ci zniknąć * czyli Życie ojca po życiu syna
* Trois couleurs: Bleu * czyli Wolność w kolorze niebieskim (recenzja z roku 1993)
Krzysztof Lipowski: * Mysteria * czyli Miniproza z wielkimi tajemnicami
Mariusz Olbromski: * Na szlaku dialogu * czyli Na styku kultur dzieje się najciekawiej
A w Krakowie czyli Kontemplując dzieło Iwony Siwek-Front
COVID, czyli jak to jest, gdy gad dopadnie i...
Na Strajk Kobiet 2020: Niech grom zadziała!
pocztówka zza oceanu
Telewizyjne Sylwestry: kicz, banał i playback, czy: Kto by się przejmował takimi deprecjozami?
"Zenek" czyli Dlaczego bardzo dobry film ma tak złe krytyki?
Limerykonka na Słonika Żołędziowca, czyli co po polsku trąbą, to po niemiecku wiertłem
Poemat krótki na życia smutki (dla Asa)
I ty jesteś Dzieckiem Wszechświata
Plany wakacyjne 2020
Rozmawiają pszczółka z pszczółką
Elżbieta Binswanger-Stefańska: * ludzkie dzieci *
Wiersz do rysunku Jolanty Trzcińskiej-Kijewskiej
Marcin Matczak, * Jak wychować rapera. Bezradnik * - moja zajawka do ew. recenzji
* Trois Couleurs: Rouge * czyli Braterstwo w kolorze czerwonym (recenzja z roku 1995)
Marek Sztarbowski: * LISTY * (Ela Binswanger: Wstęp)
czułość
Buty prosto od szewca
Anna Bernat: * Miłość i drzewa * czyli Wiersze o chwilach, wieczności i nadziei
Moja zła przygoda z Nieszufladą czyli Poezja, sarkazm i ironia
Śmierć matki vs Śmierć matki
Limerykonka na ważkę, czyli cała energia na latanie
Moja najlepsza nieprzyjaciółka
Cudzoziemiec czyli jak Szwajcaria stała się moją drugą ojczyzną
Jesień w Krakowie
Na Światowy Dzień i Noc Samokochania
Poemat dla mszyc
Paweł Łęczuk i Jakub Jabłonka: ANDRZEJ GRABOWSKI. JESTEM JAK MOTYL czyli Autoopowieść najbardziej znanego aktora polskiego ever
*Stacja* czyli To nie jest film dla ludzi o wrażliwych uszach
haiku na przesilenie lata
Święte zaślubiny
Babiniec Literacki: Kwestionariusz w kobiecej kwestii
Na Dzień Psa, a nawet Dwa!
Szkoła czyli O niepowodzeniach z wczoraj i powodzeniach jutro
miłość na środku Atlantyku
Nowy Testament 2.0
Anna Bańkowska: * Wiersze cytowane * czyli Bodaj czy nie jedyna taka antologia
Limeryki na powitanie Nowego Kasownika z Wrocławia
Wpisana w alfabet czyli Życie od Ach do Żal... II
Wpisana w alfabet czyli Życie od Ach do Żal...
Limerykonka na mrówkę, czyli mała mrówka wielkim inżynierem
Osobiście na 25-lecie A.P.A.J.T.E., Stowarzyszenia Polskich Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie, czyli Jak zostałam dziennikarką
*Sędziowie* i *Trzy kobiety* czyli Cztery razy Wyspiański, raz dokoła jego żona Teodora
To prawdziwa historia, mam jeszcze to wezwanie
Marcin Chmielecki, otwarty umysł z Polski rektorem na Uniwersytecie Bazylejskim w czasach Renesansu
Spacerkiem po Krakowie (w 150. rocznicę urodzin Wyspiańskiego)
Manuela Gretkowska: *Poetka i książę* czyli Co się wydarzyło w Maisons-Laffitte (zakończenie)
NO CPR - Szwajcarskie NIE dla uporczywego ratowania życia
"KORCZAK" Andrzeja Wajdy
Limeryki na pożegnanie Starego Kasownika z Wrocławia
Limerykonka na muchę, czyli naszą polską kosmopolitkę
Annie Proulx (*22 sierpnia 1935 roku w Norwich w stanie Connecticut, USA)
Limerykonka na pszczółkę nie Maję, czyli pamiętajcie o innych pszczołach
o tym jak wpadłam do środka ziemi
Limerykonka na trzmiela, czyli insekciarskie qui pro quo
Barbara Młynarska & Jerzy Sosnowski "Życie nie tylko snem" czyli Nie wszystko czas skazuje na niepamięć
Paul Auster, *4 3 2 1* czyli W labiryncie książki-smoka
Szwajcarskie TAK dla lepszej przyszłości
*Plastiki* czyli Dobrobyt w stadium katastrofy
Wąsik mojego dziadka
monolog w masce
TWÓRCY WIZERUNKU POLONII czyli Emigracja Wielka, Większa i Największa
Dziedzictwo i pamięć Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej - Krakowska promocja albumu
Idą
Pop-art z pracowni Andrzeja Cisowskiego czyli Ekstatycznie na kuchennym stole
Adama Gwary * Insomnia * czyli Co robi poeta, gdy świat śpi
Limerikon II
"Elle" czyli nieprzewidywalna ona
Koronawirus wg fraszki *Na zdrowie* Jana Kochanowskiego
Wiersz na Mundial 2018 z inspiracji Boya
Tęsknota (rozmowa z mieszkańcem miasta, w którym mieszkam)
Mariusz Jagiełło: *zdania proste rozłożone*, czyli Tak się żegna człowiek z brudnopisu
przedwiośnie
40 lat z *Wołaniem w górach* - wydanie posthum książki Michała Jagiełły
Starość, alkohol i poezja
Eda Ostrowska *Poemat filozofujący*, czyli Poeta to artysta słowa
Limerykonka na gąsieniczniczkę, czyli nie to jest, co się wydaje, ale to, co jest
Manueli Gretkowskiej "Na linii świata", czyli... czyli co to k*** jest?!
Jak wygląda mój dzień powszedni
Degustacja win
Opowieść o orgazmie
Na Dzień Dziecka zabawa dla Dużych Dzieci
Kacper Śledziński: Potop '39. Szlak bojowy wrześniowych obrońców - Wywiad z autorem
Limerykonka na gąsienicę pazia królowej, czyli uwaga na zakręty
Projekt: Książka
Najlepsze życzenia dla Tofika!
21 października 1993: Teatr Słowackiego ma 100 lat! Relacja z urodzin
Pożegnanie Erici Hänssler
Polska jest wyjątkowa
podniebne przewiny
100 lat potem: Samotna matka nie dostanie 500 zł na dziecko, niech urodzi więcej!
*Midsommar. W biały dzień* czyli Kino świętuje swój film przejścia w nieznane
Eda Ostrowska *Poemat filozofujący*, czyli Biało na Szafirowym
Stanisławowi Mikulskiemu (1.5.1929-27.11.2014)
Jerzy Pilch *Żywego ducha* czyli Opowieść jedynego żywego ducha
Oddajmy się małej demoralizacji
Język języka
Limerykonka na chrząszcza, czyli Lekcja polskiego dla cudzoziemców
krety i papieże
Na Dzień Matki 2015 pewien szczególny wiersz
Gdzie filozofia gdzie polityka czyli nasza choinka tegoroczna
Psychopaci są wśród nas
Smakowitki
Pamięci Brittany Maynard (19.11.1984-1.11.2014)
Dla R.
Awantura o prosię
Ryszarda Częstochowskiego *Martwa natura z łapką na osy* czyli Wiersze o tym i o tamtym
Szef FBI nie przeprosił, bo nie było za co, ale wyjaśnił
Marian Siwek - "Generał"
Jules Verne (8 lutego 1828 roku w Nantes - 24 marca 1905 w Amiens)
Kazimierz Kaczor (*9 lutego 1941 w Krakowie)
"Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" czyli Opowieść grzecznego człopczyka
"Wszystkie lektury nadobowiązkowe" czyli radość czytania refleksji nieoczywistych
kłótnia
Agata Mróz umarła
Georg Solti: Maestro czy Mefisto
Marta Fox: *Lacrimosa* czyli Pieśni bez łez oraz wiersze o niepokoju i ciszy
NFZ, PZ, błędne koło i co dalej...
Ciężki problem
PLAYBOY w kobiecych rękach czyli Jak się bawić to się bawić razem
Zagłada nim stanie się Zagładą
Magdaleny Parys "Biała Rika", czyli polsko-niemieckie chaszcze genealogiczne
Gorączka przedświąteczna
Uległość czyli ustępliwość czy upadłość?
PISM WSZYSTKICH Bolesława Prusa tomy I i III/IV, czyli Prus pisze listy, polemiki, prognozy i życzenia...
Doroty Karaś * Cybulski. Podwójne salto * czyli Gwiazda w pogoni za czasem
Mój IDEALNY Kraków: literacki i świecki
moja choinka
Sen o pająku z realnym dylematem
Święta tu, święta tam...
Milutka Mili szuka miłego domu w Krakowie lub okolicy
Putina ruch Ukrainą...
moje CV
Mózg w Piwnicy
Nowy Orlean
Miłość i muzyka
Człowiek w krainie baśni. O roli baśni w rozwoju IQ i EQ
Szymona Jędrusiaka "Zawisza Czarny. Droga do króla" czyli Kolejny tom przygód polskiego rycerza i jego zaufanego przyjaciela z Saragossy
Moja babcia a Mrs. Woolf
Danuta Węgiel: *Stopklatka Obecności* czyli Obiektyw & Obiekt, relacja szczególnej czułości
Francesco, papież, którego inaugurację pontyfikatu 19.3.2013 ogląda cały świat
Miłość, podsumowanie i wniosek
Eine harmonische Beziehung zwischen Art & Junk
Ela Binswanger: Lilka
Jak w świecie egoistów tworzyć zespoły ratujące świat
nowe opisanie świata
czereśnia
Michał Rusinek: *Nic zwyczajnego*, czyli Zwyczajnie o Wisławie Szymborskiej
Pierwszy samolot przeleciał 12 sekund
Elżbieta Binswanger-Stefańska: * pani poetka ma nosa *
Zbylut Grzywacz: *O rysowaniu* czyli O sztuce panowania nad kreską
lekcja historii
Mój pierwszy raz, czyli wianek, wianek i po wianku...
Czy warto wrócić do Polski? Tak, ja wróciłam!
Bajka o tłumaczu i wydawcy czyli Awantura o prosię II
stu lat urodzinowo...
Wiosna
The End of Love czyli koniec miłości i tak dalej
Joanna Fligiel: *Rubato* czyli Poezja na perkusję i serce
kwestia wyobraźni
COŚ we mgle, brrr...
W Dzień Kota pamięci tamtych kotów
Pardé czyli gdzie się schować z myślami i psem
Nie obrażać się na wulgaryzmy na przykładzie obrazu
Zaślepiona czyli ślepo zakochana, czy ślepo uprzedzona?
"Imigranci" czyli Nowy człowiek w 'starym świecie'
Wojtkowi Młynarskiemu na pożegnanie
Autokreacja czyli samoopis
O starości dobrze czyli diamentowa starość
Słodkie życie, ciężki problem
Platforma nc+ i stosowanie misselingu czyli Mafijne metody pomnażania zysków
Tajny raport Millingtona czyli jawna porażka autora
Bilans (tytuł roboczy) / Bilans i ch*! (tytuł właściwy)
niepokoje wychowanki arabskiego
Opowiem wam o historii - Subiektywna lista artystów historii
epitafium dla płytki CD
Katarzyna Kubisiowska: * Pilch w sensie ścisłym *... czyli Pilch wbrew Pilchowi
Wypracowanie z polskiego z dnia 7.10.67 roku
Erica-Emmanuela Schmitta *Ulisses z Bagdadu* czyli Odyseja nadziei i smutku
Anna Kowalska: Dzienniki 1927-1969
Grupa Berneńska i Archiwum Eissów, czyli o tym, jak dyplomaci ratowali obywateli żydowskich, opowiada Markus Blechner
Dzień Pamięci Ofiar Tużpowojennego Chaosu i Demoralizacji
Pierwsze nie pieprz! czyli Aleksandry Herzyk anty-prze-sądowa satyra
Kadisz za dwadzieścia ludzkich istnień
tego widoku już nie ma
8. lutego
Barbary Falender hołd dla rodziców
Śmierć wielu miłośników gołębi, jednego policjanta i nieznanej liczby gołębi
autoportret z Voltairem
Kerim czyli pesymizm
co wisi w klasie nad drzwiami
Opowiem wam o historii
*Musimy porozmawiać o Kevinie* czyli Gdy brak jest więzi w rodzinie
Mądra czyli Zofia: Sophie Scholl
Elżbieta Binswanger-Stefańska: * Nazajutrz - bez Niej *
Omertà, zmowa milczenia, czyli o czym Polska woli milczeć
Lema nie ma mamy memy Lema
Laura Biagiotti zwana Królową Kaszmiru skończyła 70 lat!
Miłość czyli miłość w czasach przetargów
Kontrola totalna wg Suworowa
Współczesny racjonalizm i Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów
Pustka po Annie Przybylskiej
Gigant Lem z Wyspiańskim w tle czyli Na jakiej glebie rośnie geniusz
Świadomość jest sexy!
Biedna Japonia
Ostatnie rozdanie czyli wielkie rozdanie Mistrza Słowa
Czy warto wrócić do Polski? Tak, ale najpierw rozpoznanie!
Sen psa
100 lat temu: Macierzyńskie dla samotnych matek? To byłoby niemoralne!
Żeby zawód nie zawiódł
"Wtedy" Joanny Olczak-Ronikier czyli "Pod Znakiem Poetów" po potopie
Mój 11 września
Klęska w KK
Rozumu nie da się stracić czyli ks. Oko, miłość, gender i pornografia
Czarek, Lora i inne... czyli dlaczego nie jemy psów
nie lubię starego poety (w reakcji na *lubię stare kobiety* Tadeusza Różewicza)
Ingmar Bergman: Sens w byciu człowiekiem
Stary rok już krótki - na Nowy nowe odwódki
Michelangelo Antonioni: Sens w niemożności poznania
Pociągiem przez Europę - Partytura na dźwięk, światło i ruch
Nasza Magda (1 kwietnia 1941 - 6 marca 2012)
Gdzie pies chodzi piechotą...
Artur Andrus czyli Satysfakcja w Szwajcarii
Ventotene, Santo Stefano, wspomnienie i Manifest na rzecz Europy wolnej i zjednoczonej
Pies na choroby
Drodzy Moi Przyjaciele, Koledzy, Znajomi, Znajomi Zajomych, Czytelnicy...
Język jako środek wyrazu, mowa jako środek komunikacji
13. Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla
Pełne poparcie dla Katarzyny Bratkowskiej
Wychowanie seksualne i sensualne
19 kwietnia 2013 - 70. rocznica Powstania w Getcie
Czy warto wrócić do Polski? To zależy!
Seks i starość to oksymoron
U niej w domu czyli instrukcja pisarstwa w odcinkach, cdn.
Nike Farida, "Panna Młoda"... czyli początek libijskiej trylogii
Fotografia Szymborskich
Jak ślimak z rumakiem
List do Boga: Panie Boże...
Dla***
Czy Marilyn Monroe była szczęśliwa?
Marek Świerczek: *Skowyt* czyli Ponury portret końca Polski Ludowej
The Proust Questionnaire by Myself
8 października 1804 - koronacja Jean-Jacquesa Dessalines na cesarza Haiti
A telewizor w domu jest? - Dzienniki Telewizyjne Iwony Siwek-Front
Cud na poważnie
Kolonia, sylwester 2016 i naga Milo Moiré przed kolońską katedrą
Nowa Fala - Nowy System
Floksy (haiku i o haiku)
13th Summit of Nobel Peace Laureates
"Nasza klasa" Słobodzianka czyli Świadectwa z losów
Essential Killing czyli Śmierć za śmierć
Barbary Ahrens-Młynarskiej "Ślady łez" czyli Tęsknie ale nie bez uśmiechu
Sztuka w slumsach Nairobi - wywiad z Iwoną Siwek-Front i Piotrem Błachutem
Polski film czyli czeski film czyli hiszpańska wioska...
St. Moritz czyli góry, gourmet, glamour... i garść historii
Co sądzę na temat wulgaryzmów na przykładzie
Skok za skokiem
Pięć książek
Nocniki na Sarego
Else Lasker-Schüler, niemiecka poetka narodowości żydowskiej
Manuela Gretkowska: *Poetka i książę* czyli Co się wydarzyło w Maisons-Laffitte
Człowiek plus minus w normie czyli Norma à la Marilyn
Huragan na Halloween
Elżbieta Binswanger-Stefańska: *Stefan Kisielewski: "Najważniejsza jest zmienność"*
Nike Farida, "Żona"... czyli rozwinięcie libijskiej trylogii
Wiersze o miłości, cebuli, przemijaniu poważnie i... przekornie
"Mój Kalendarz" Andrzeja Łapickiego
Krakowska księgarnia Matras po remoncie zaprasza
Żądza bankiera czyli jak się gra w tę grę
Cywilizacja śmierci? Diabła tam! Prawo do śmierci!
Magnolie (haiku i o haiku)
Pod domem Lilki 100 lat później (30 lipca 2005 roku)
Pozdrowienia od mieszkanki Atlantydy...
Farbwelten - Kolorowa rzeczywistość Eli Sarny
Kim jestem, a jeśli już, to dlaczego aż tyle i tylko tyle?
Pieniądze, które śmierdzą (afera narkotykowa)
Historia kotów czyli Nasi milusińscy z przeszłością po przejściach
Ahoj, Darwin!
Raj: Miłość - czyli nie ma takiego raju i nie ma miłości
Związek Sztuki ze Śmieciem - O sztuce Iwony Siwek-Front
Limerykonka na Jętkę, czyli życie krótkie, ale jakież piękne
Moniki Śliwińskiej *Wyspiański. Dopóki starczy życia*, czyli Komu bije dzwon Zygmunta
Elżbieta Lipińska: *Na końcu języka* czyli Koniec języka jest kopalnią skarbów
Monika Abdelaziz, *Księżyc zza nikabu* czyli O różnych obyczajach pod tym samym słońcem
"Sponsoring", czyli jak ONE sobie z tym radzą
Mój przyjaciel amstaff
Mój pomysł na ograniczenie wypadków pod wpływem alkoholu
Odnalezione dzieła Hanny Kali Weynerowskiej w Muzeum Polskim w Rapperswilu
Benedykt XVI, papież, który abdykował w 2013 roku
Bardzo młoda mama to też mama
"Miasto 44" czyli Młodość i śmierć powinny być jak najdalej od siebie
Astrid Lindgren czyli Długie Życie Lipowej Gałązki
Edy Ostrowskiej "Edessy" czyli poemat sowizdrzalski w erze esemesów
O grzybach i grzybkach dobrze i źle
Monachium we wrześniu 1972 czyli Monachium Spielberga
Elżbieta II czyli Czym jest waga a czym ciężar korony
Przysięga Hipokratesa a Deklaracja Genewska czyli jak się zmieniał stosunek do leczenia
"Yuma" czyli Jak westernizowano Dziki Wschód
Powstanie Warszawskie w grafikach Andrzeja Kowalczyka
Galileusz (15 lutego 1564 w Pizie - 8 stycznia 1642 koło Florencji)
Martynika, 8 maja 1902
O poezji w czasach Internetu i Marku Sztarbowskim, poecie czasów Internetu
Śmierć to śmierć, ale lepsza dobra niż zła!
*Kler* czyli Średniowieczne zasady Kościoła w erze informatycznej
Teatr im. Słowackiego w Krakowie
Flirt na fraszki: Do dziewki (Jan Kochanowski) - Do starca (Ja o Miłości)
Lenin w pociągu, czyli z Leninem w podróży, która unicestwiła carską Rosję
Obława czyli Wojna to nie wojenka
Ile jest demokracji w demokracji wg wzoru Lecha Wałęsy
Ewy Parmy i Anny Marii Rusinek 'Kobiety i ważki' czyli Koincydencja obrazu ze słowem
Prymuska vs Poetka. Katarzyny Niesporek: "Eda. Szkice o wyobraźni i poezji"
Doświadczanie tęsknoty, czyli i Polska, i Szwajcaria
Chłopiec jedzący ziarno czyli Grek głodny
Iwona Siwek-Front: *Wyzwolone* / *Die Befreiten* / *Liberate* / *The Liberated*
Jak eksperymenty sytuacyjne poszerzyły wiedzę i wyobraźnię
Transteizm - o duchowości ponad bogami
O tym, jak rozważny Prosiaczek i dociekliwy Jeżyk Boga nie znaleźli
Opowiem wam o matematyce
Marian Siwek - "Ida grająca na lirze"
Sukiennice i kupcy
27 sierpnia 2004 - Pogrzeb Czesława Miłosza
Limerikon
Chudość i otyłość czyli o zachwianiu równowagi wagi
Śmierć i logika, pamięci Ramóna Sampedro
Tajemnice grafologii - Kaligrafia - Uzdrawianie pismem
Bodies - bądź świadom swojego ciała
Klara Zetkin (5 lipca 1857 w Wiederau, w Królestwie Saksonii - 20 czerwca 1933 w Archangielskoje)
Szymona Jędrusiaka "Zawisza Czarny. Aragonia" czyli Opowieść o tym, jak polski rycerz wodzi za nos możnych średniowiecznej Hiszpanii
Krzysztof Kieślowski: "Podwójne życie Weroniki"
Grzegorz Turnau w Szwajcarii: Życie jest śpiewem
Tfu, tfu, trzynastka!
"Galerianki", czyli o niskiej i wysokiej kulturze (współ)życia
"Coś z dramatu i coś z kabaretu"... GLORIA ARTIS dla Barbary Ahrens-Młynarskiej
Celtowie w Krakowie
"Ida" czyli O smakach i gustach
Kurt Gerstein, urodzony w złych czasach po złej stronie
5.6.2016 historyczne głosowanie w Szwajcarii: Bezwarunkowa pensja dla każdego
Helena, córka Kazimiery i Franciszka, moja mama
Wolność Fantazji w pracowni Krzysztofa Łozowskiego
Pod Mocnym Aniołem czyli Mocowanie się z Mocniejszym
Pamięci wszystkich pomordowanych w latach 44+ w bratobójczych walkach, @#$%^&*#$ WSZYSTKICH!
Półpasiec, czyli prawie cała prawda o mojej pół na pół tak złej jak dobrej przygodzie z gadem
Feng Shui, Wiatr i Woda, czyli Wpuść Wiosnę do Domu
Wisławy Szymborskiej debiut à rebours
Mózg Krakowa - prof. Vetulani na portrecie Iwony Siwek-Front
Męski - żeński (żartobliwie o dyskryminacji kobiet w języku)
Ta okropna młodzież? A może ci okropni dorośli?
Na początku była jedna Muza...
CNN, Ted Turner i Jane Fonda
Marek Hłasko i moje wspomnienia wokół pewnego autografu z kawałem
Męska decyzja: Pstryk! I limbus puerorum znikł!
Celestyn V, papież, który abdykował w 1294 roku
Konsul honorowy RP w Szwajcarii Markus Blechner i historia jego rodziny
Lilly wróć! - kiedy zaginie kot
Miłość, alkohol i poezja, czyli Szymborska z mojego klucza
Oscar Schindler na listę bohaterów czyli Stevena Spielberga "Lista Schindlera"
Polańskiego taniec z Furiami
Miłość, alkohol i poezja, czyli Szymborska z mojego klucza II
Męska końcówka - żeńska końcówka pół żartem na serio
Anne Edwards: "Maria Callas. Primadonna stulecia" czyli jakie rachunki wystawiają bogowie
Agnieszka Osiecka (9 października 1936 w Warszawie - 7 marca 1997 tamże)
Krystian Zimerman specjalnie dla czytelników "P."
Beaty Pawlak śmierć w raju
O MEMRI czyli Dlaczego Oddział PSR-Kraków de facto nie istnieje!
Agnieszka Osiecka / Jeremi Przybora w Szwajcarii w 1988 roku
Wiersz wolny, czyli najtrudniejsza jest wolność!
A może by tak bez szkoły?

TŁUMACZENIA

Robert Walser: * GELASSENHEIT * / *Luz" (tł. Ela Binswanger)
Bolesław Leśmian: * PHANTOMS OF SPRING * (tł. B. Jacyna), * ZJAWY WIOSNY * (tł. ebs) / * ZMORY WIOSENNE * (oryg.)
Philip Larkin: * This Be The Verse * / * Takie sobie wierszydło * (tł. Ela Binswanger)
DARIA - PARANOIA / PARANOJA (tł. Ela Binswanger)
Richard Wilbur: * Dwa głosy na łące * / * Two Voices in a Meadow *
Richard Wilbur z cyklu * Przeciwieństwa * / from * Opposites * (#32)
Richard Wilbur: * Zmiłowanie * / * Pity *
T.S. Eliot: * The WASTE LAND. I. The Burial of the Dead * / * Ziemia jałowa. I. Pogrzeb zmarłych * (tł. Ela Binswanger)
Krystian OCHMAN - RIVER / RZEKA (tł. Ela Binswanger)
Sharon Olds: * Siostry od seksualnych odkryć * / * The Sisters of Sexual Treasure *
Richard Wilbur: * The Death of a Toad * / * Śmierć ropuchy * (tł. Ela Binswanger)
Warsan Shire: * Home * / * Dom *
Louise Glück: * THE DENIAL OF DEATH * / * ZAPRZECZENIE ŚMIERCI * (tł. Ela Binswanger)
Sharon Olds: * The Beetle * / * Żuk *
Amanda Gorman: * The Hill We Climb * / * Wzgórze, na które się wspinamy * (tł. Ela Binswanger)
Polański i nieprzedawnianie
Eine harmonische Beziehung zwischen Art & Junk
Ewa Lipska: *Egzamin* / *Der Wettbewerb*
Zakochanej wariatki pieśń miłosna
Zagrajcie mi ale skocznie!
Sierpień
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04