LOGOWANIE

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA


Elżbieta Binswanger-Stefańska, ur. 14.12.53 w Krakowie. Publicystka, tłumaczka, poetka, (czasowo art manager). W Polsce publikowała m.in. w Przekroju, Gazecie Wyborczej, krakowskim Dzienniku Polskim, National Geographic i Odrze. Przez 30 lat mieszkała w Zurichu, gdzie studiowała m.in. historię sztuki, pisała do szwajcarskiej prasy, polskiej prasy polonijnej i pracowała jako redaktor w domu wydawniczym Ringier. Mieszkała też w Warszawie i Berlinie (wtedy) Zachodnim oraz m.in. dwa lata w Sztokholmie, skąd zaczęła pisać dla portalu www.racjonalista.pl. Przez te wszystkie lata z Polską i Krakowem nie traciła kontaktu. Należy do zespołu redakcyjnego pisma Kwartalnik. Publikuje w magazynie edukacyjnym "Edukacja i Dialog" oraz polsko-angielskim wydaniu pisma PANGEA Magazine. W 2021 publikuje w internetowym piśmie kulturalnym Instytutu Literatury Nowy Napis

W latach 2002-2006 współpraca z międzynarodowym biurem tłumaczy CLS - Communication z główną siedzibą w Zurichu.

W latach 1996-2003 członek Szwajcarskiego Związku Dziennikarzy - Schweizer Verband der Journalistinnen und Journalisten, SVJ.FSJ.FSG, z siedzibą we Fryburgu (oddział w Zurichu: Presseverein).

Od 1996 roku należy do Związku Polskich Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie (Association Polonaise des Auteurs, Journalistes et Traducteurs en Europe, A.P.A.J.T.E.) z siedzibą w Paryżu.

Należała do Związku Polskich Ekspertów w Szwajcarii - Verein Polnischer Experten in der Schweiz, VPE, z siedzibą w Zurichu i Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, PSR, z siedzibą w Warszawie.

Tematy publicystyczne: zagadnienia społeczne, sztuka, film, literatura, poezja a także żeglarstwo, lotnictwo i wynalazki. Interesuje się zarówno nauką i techniką, historią i przyszłością, jak i religiami i mitologiami świata jako nieodłącznymi składnikami kultur.

Przeprowadziła wywiady z wieloma twórcami kultury i sztuki Polski i Szwajcarii. Autorka licznych esejów, felietonów, recenzji, wierszy oraz wywiadów i/lub fotografii, bohaterami wywiadów/fotografii byli m.in.: Agnieszka Osiecka, Beata Tyszkiewicz, Olga Tokarczuk,  Ryszarda Hanin, Hanna Krall, Stefan Kisielewski, Jan Nowak-Jeziorański, Jerzy Giedroyc, Ryszard Kapuściński, Stanisław Lem, Sławomir Mrożek, Gustaw Holoubek, Wojciech Młynarski, Stefan Chwin, Andrzej Łapicki, Lucjan Kydryński, Krystian Zimerman, Marek Kondrat, Andrzej Wajda, Jacek Fedorowicz, Maja Komorowska, Beata Pawlikowska...

Wieloletnia współpraca w firmie (ex-męża) "SY Summertale" - Binswanger-Lines oferującej rejsy żeglarskie dookoła świata.

W polskim Radio Zet trzy wywiady udzielone Beacie Pawlikowskiej w audycji "Świat według blondynki" na następujące tematy: 1. podróż do krainy, która nie istnieje ("W poszukiwaniu Atlantydy"); 2. siła wiatru ("Jak to jest przeżyć huragan na morzu"); 3. ratowanie zagrożonych wyginięciem zwierząt ("Szkółki orangutanów na Borneo").

Szczególne projekty z ostatnich lat:

11 września 2011 - poprowadzenie spaceru dla zainteresowanych po krakowskich śladach Stanisława Lema

12 września 2011 - referat i moderowanie debaty o spuściźnie Lema pt.: "Lema nie ma mamy memy Lema" w UMK

1 października 2011 - tekst pt. "Humanizm w czasach globalnych" w ramach "Festiwalu humanizmu" w Łodzi (w dniach 30 września - 2 października 2011)

21 listopada 2011 - współudział w organizacji, pomysł na temat ("Kara śmierci - za i przeciw - w nawiązaniu do kary dla Andreasa Breivika po wydarzeniach 22 lipca 2011 w Norwegii) i monitorowanie "wzorcowej" lekcji etyki, którą poprowadził prof. Jan Hartman w krakowskim XXIX Liceum im. Krzysztofa Kieślowskiego (z inicjatywy krakowskiego oddziału PSR)

W ramach działalności Wszechnicy Oświeceniowo-Racjonalistycznej WOR przy Oddziale PSR-Kraków koordynowanie lub współudział w krakowskich spotkaniach m.in.:
 
- Referat "Moje życie, moja śmierć. O prawie do eutanazji w Szwajcarii i innych krajach", gość: Hanna Lipowska-Teutsch (6 kwietnia 2012)

- Prof. Jerzy Vetulani: "Czy możemy usprawnić swój mózg" (17 maja 2012)

- Referat "Nie tylko Szymborska... Ateizm w poezji i sztuce. Poetki i malarki ateistki", goście: Ewa Parma (poetka), Anna Maria Rusinek (malarka), Iwona Siwek-Front (malarka); oprawa muzyczna: Tomasz Lida "Muezin mieszka w mojej szafie"

- "Zaprogramowani do współpracy - Pozytywna wizja natury ludzkiej we współczesnej nauce", gość: Marta Marzec - doktorantka Instytutu Socjologii UJ specjalizująca się w badaniach nad emocjami prospołecznymi głównie współczuciem i empatią. Współpracuje z UC Berkeley Social Interaction Lab, gdzie w 2012 roku odbyła staż badawczy oraz z The Mind Institute Poland; prowadzenie: Adam Jaśkow (wiceprezes krakowskiego oddziału PSR); (18 kwietnia 2013)

- "Dlaczego myślimy i jak zmysły mogą fałszować interpretację świata?", gość: prof. Jerzy Vetulani, Instytut Farmakologii PAN i MWS im. J. Dietla w Krakowie; prowadzenie: Adam Jaśkow (wiceprezes krakowskiego oddziału PSR); (25 maja 2013)

- "Jak Jeżyk z Prosiaczkiem Boga szukali i co z tego wynikło" - pierwsza książeczka ateistyczna w Polsce, goście: Andrzej Dominiczak (wydawca), Andrzej Lipiński (tłumacz); (25 czerwca 2013)

- Wywiad do Dużego Formatu (z 5 czerwca 2014), na temat prawa do eutanazji w Szwajcarii, "Śmierć to śmierć, ale lepsza dobra niż zła!"

- książka "Nasze Mamy", wspomnienia 23 autorów wydane w formie albumu w roku 2015

- oprowadzanie po Krakowie śladami Stanisława Lema 10 i 17 września 2016 oraz prowadzenie obchodów 95. urodzin Stanisława Lema w Centrum Kongresowym ICE, Kraków, 12 września 2016 (w ramach Dni Lema)

- udział w panelu Dni Świeckości 31 marca 2019 w Warszawie (temat "Lem - ateista")

- SWOR, nagranie "Kwadrans z hakiem. Dla rozumu" w Krakowie (temat: "Augustyniak: Wyspiańskiego burzenie Kościoła" wg książki Piotra Augustyniaka: "Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła")

Współpraca z polsko-szwajcarskim pismem "1MAGAZIN" od grudnia 2016, pierwszy tekst pt. "Święta tu, święta tam…"

Z ostatnich publikacji autorstwo między innymi wstępów do tomików poetyckich Insomnia Adama Gwary (2019) oraz Listy Marka Sztarbowskiego (2020), a także do książki z pogranicza eseistyki i nauki Trzy światy. Z perspektywy psychoterapeuty dr Małgorzaty Talarczyk (wrzesień 2021) oraz w rozmaitych antologiach, między innymi w: 111. antologii Babińca Literackiego (2016-2019), MOCY POETÓW (2020), a także w zbiorze O KOBIETACH. Tekst o przechorowaniu COVID-a w: Jolanta Nitkowska-Węglarz "Kwarantannariusz. Zapiski z pandemii 2020-2021" (wrzesień 2020)

Inne publikacje: teksty do katalogów i folderów wystaw Iwony Siwek-Front (tekst po polsku, niemiecku i włosku a także jako wkładka angielsku), Andrzeja Cisowskiego, Rayi Herzig (tekst po angielsku)...

Tekst o filmie "Lista Schindlera" i Oskarze Schindlerze w monografii "Oskar Schindler. W oczach uratowanych przez siebie krakowskich Żydów", op. Aleksander B. Skotnicki (książka przetłumaczona w wiele języków).

Po ukazaniu się biografii "Kapuściński Non Fiction" w roku 2010 polemizowała z jej autorem Arturem Domosławskim kilkoma tekstami. Zebrane ukazały się na stronie kapuscinski.info a także w tłumaczeniu na język hiszpański w wydaniu uniwersytetu w Alicante poświęconym Ryszardowi Kapuścińskiemu.

Tekst w albumie fotograficznym "Lanckorona" Bogdana Frymorgana.

Appendix w powieści Marty Fox "Święta Rito od Rzeczy Niemożliwych" o liczbie 13

Publikacje fotograficzne we wspomnieniach Barbary-Młynarskiej-Ahrens "Życie nie tylko snem", biografii Wojciecha Młynarskiego "Dookoła Wojtek" Dariusza Michalskiego, czy (auto)biografii Andrzeja Grabowskiego "Jestem jak motyl" spisana przez Pawła Łęczuka i Jakuba Jabłonki.

Teksty skompilowane, opracowane wg różnych źrodeł, Wikipedii itd. itp. + limerikonki (limeryki opisujące osoby, zwierzęta a nawet przedmioty) patrz:

opr. Elżbieta Binswanger-Stefańska

KONTAKT

ela.binswanger@gmail.com

TEKSTY

"Coś z dramatu i coś z kabaretu"... GLORIA ARTIS dla Barbary Ahrens-Młynarskiej
"Elle" czyli nieprzewidywalna ona
"Galerianki", czyli o niskiej i wysokiej kulturze (współ)życia
"Ida" czyli O smakach i gustach
"Imigranci" czyli Nowy człowiek w 'starym świecie'
"KORCZAK" Andrzeja Wajdy
"Miasto 44" czyli Młodość i śmierć powinny być jak najdalej od siebie
"Mój Kalendarz" Andrzeja Łapickiego
"Nasza klasa" Słobodzianka czyli Świadectwa z losów
"Sponsoring", czyli jak ONE sobie z tym radzą
"Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" czyli Opowieść grzecznego człopczyka
"Wszystkie lektury nadobowiązkowe" czyli radość czytania refleksji nieoczywistych
"Wtedy" Joanny Olczak-Ronikier czyli "Pod Znakiem Poetów" po potopie
"Yuma" czyli Jak westernizowano Dziki Wschód
"Zenek" czyli Dlaczego bardzo dobry film ma tak złe krytyki?
* O tym jak uczyłam moją 2-letnią córeczkę wierszyka o jemiołuszce *
* Oskarżony * czyli Ludzkie sprawy po ludzku
* Oszust z Tindera * czyli Fałszywy książę ze złej bajki
* Trois Couleurs: Blanc * czyli Równość w kolorze białym (recenzja z roku 1994)
* Trois couleurs: Bleu * czyli Wolność w kolorze niebieskim (recenzja z roku 1993)
* Trois Couleurs: Rouge * czyli Braterstwo w kolorze czerwonym (recenzja z roku 1995)
*Kler* czyli Średniowieczne zasady Kościoła w erze informatycznej
*Midsommar. W biały dzień* czyli Kino świętuje swój film przejścia w nieznane
*Musimy porozmawiać o Kevinie* czyli Gdy brak jest więzi w rodzinie
*Plastiki* czyli Dobrobyt w stadium katastrofy
*Sędziowie* i *Trzy kobiety* czyli Cztery razy Wyspiański, raz dokoła jego żona Teodora
*Stacja* czyli To nie jest film dla ludzi o wrażliwych uszach
100 lat potem: Samotna matka nie dostanie 500 zł na dziecko, niech urodzi więcej!
100 lat temu: Macierzyńskie dla samotnych matek? To byłoby niemoralne!
13. Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla
13th Summit of Nobel Peace Laureates
19 kwietnia 2013 - 70. rocznica Powstania w Getcie
21 października 1993: Teatr Słowackiego ma 100 lat! Relacja z urodzin
27 sierpnia 2004 - Pogrzeb Czesława Miłosza
40 lat z *Wołaniem w górach* - wydanie posthum książki Michała Jagiełły
5.6.2016 historyczne głosowanie w Szwajcarii: Bezwarunkowa pensja dla każdego
8 października 1804 - koronacja Jean-Jacquesa Dessalines na cesarza Haiti
8. lutego
A może by tak bez szkoły?
A telewizor w domu jest? - Dzienniki Telewizyjne Iwony Siwek-Front
A w Krakowie czyli Kontemplując dzieło Iwony Siwek-Front
Adama Gwary * Insomnia * czyli Co robi poeta, gdy świat śpi
Agata Mróz umarła
Agnieszka Osiecka (9 października 1936 w Warszawie - 7 marca 1997 tamże)
Agnieszka Osiecka / Jeremi Przybora w Szwajcarii w 1988 roku
Ahoj, Darwin!
AMALTEICA
Anna Bańkowska: * Wiersze cytowane * czyli Bodaj czy nie jedyna taka antologia
Anna Bernat: * Miłość i drzewa * czyli Wiersze o chwilach, wieczności i nadziei
Anna Kowalska: Dzienniki 1927-1969
Anne Edwards: "Maria Callas. Primadonna stulecia" czyli jakie rachunki wystawiają bogowie
Annie Proulx (*22 sierpnia 1935 roku w Norwich w stanie Connecticut, USA)
Artur Andrus czyli Satysfakcja w Szwajcarii
Astrid Lindgren czyli Długie Życie Lipowej Gałązki
Autokreacja czyli samoopis
autoportret z Voltairem
Awantura o prosię
Babiniec Literacki: Kwestionariusz w kobiecej kwestii
Bajka o tłumaczu i wydawcy czyli Awantura o prosię II
Barbara Młynarska & Jerzy Sosnowski "Życie nie tylko snem" czyli Nie wszystko czas skazuje na niepamięć
Barbary Ahrens-Młynarskiej "Ślady łez" czyli Tęsknie ale nie bez uśmiechu
Barbary Falender hołd dla rodziców
Bardzo młoda mama to też mama
Beaty Pawlak śmierć w raju
Benedykt XVI, papież, który abdykował w 2013 roku
Biedna Japonia
Bilans (tytuł roboczy) / Bilans i ch*! (tytuł właściwy)
Bodies - bądź świadom swojego ciała
Bronisław Maj - gość Biblioteki Muzeum Polskiego w Rapperswilu [rok 1989]
Buty prosto od szewca
Celestyn V, papież, który abdykował w 1294 roku
Celtowie w Krakowie
Chłopiec jedzący ziarno czyli Grek głodny
CHOCHOŁ
Chudość i otyłość czyli o zachwianiu równowagi wagi
Ciężki problem
CNN, Ted Turner i Jane Fonda
Co sądzę na temat wulgaryzmów na przykładzie
co wisi w klasie nad drzwiami
COŚ we mgle, brrr...
COVID, czyli jak to jest, gdy gad dopadnie i...
Cud na poważnie
Cudzoziemiec czyli jak Szwajcaria stała się moją drugą ojczyzną
Cywilizacja śmierci? Diabła tam! Prawo do śmierci!
Czarek, Lora i inne... czyli dlaczego nie jemy psów
czereśnia
Człowiek plus minus w normie czyli Norma à la Marilyn
Człowiek w krainie baśni. O roli baśni w rozwoju IQ i EQ
czułość
Czy Marilyn Monroe była szczęśliwa?
Czy warto wrócić do Polski? Tak, ale najpierw rozpoznanie!
Czy warto wrócić do Polski? Tak, ja wróciłam!
Czy warto wrócić do Polski? To zależy!
Danuta Węgiel: *Stopklatka Obecności* czyli Obiektyw & Obiekt, relacja szczególnej czułości
Degustacja win
Dla R.
Dla***
Doroty Karaś * Cybulski. Podwójne salto * czyli Gwiazda w pogoni za czasem
Doświadczanie tęsknoty, czyli i Polska, i Szwajcaria
Drodzy Moi Przyjaciele, Koledzy, Znajomi, Znajomi Zajomych, Czytelnicy...
Drugi poniedziałek Nowego Roku, 10 stycznia 2022, Dzień Sprzątania Biurka
Dziedzictwo i pamięć Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej - Krakowska promocja albumu
Dzień Pamięci Ofiar Tużpowojennego Chaosu i Demoralizacji
Eda Ostrowska *Poemat filozofujący*, czyli Biało na Szafirowym
Eda Ostrowska *Poemat filozofujący*, czyli Poeta to artysta słowa
Edy Ostrowskiej "Edessy" czyli poemat sowizdrzalski w erze esemesów
Eine harmonische Beziehung zwischen Art & Junk
Ela Binswanger: Lilka
Else Lasker-Schüler, niemiecka poetka narodowości żydowskiej
Elżbieta Binswanger-Stefańska, wstęp do * Psyche *, zbioru poezji Małgorzaty Talarczyk
Elżbieta Binswanger-Stefańska: * ludzkie dzieci *
Elżbieta Binswanger-Stefańska: * Nazajutrz - bez Niej *
Elżbieta Binswanger-Stefańska: * pani poetka ma nosa *
Elżbieta Binswanger-Stefańska: *Stefan Kisielewski: "Najważniejsza jest zmienność"*
Elżbieta II czyli Czym jest waga a czym ciężar korony
Elżbieta Lipińska: *Na końcu języka* czyli Koniec języka jest kopalnią skarbów
epitafium dla płytki CD
Erica-Emmanuela Schmitta *Ulisses z Bagdadu* czyli Odyseja nadziei i smutku
Essential Killing czyli Śmierć za śmierć
EUROPEICA
Ewy Parmy i Anny Marii Rusinek 'Kobiety i ważki' czyli Koincydencja obrazu ze słowem
Farbwelten - Kolorowa rzeczywistość Eli Sarny
Feng Shui, Wiatr i Woda, czyli Wpuść Wiosnę do Domu
Flirt na fraszki: Do dziewki (Jan Kochanowski) - Do starca (Ja o Miłości)
Floksy (haiku i o haiku)
Fotografia Szymborskich
Francesco, papież, którego inaugurację pontyfikatu 19.3.2013 ogląda cały świat
Galileusz (15 lutego 1564 w Pizie - 8 stycznia 1642 koło Florencji)
Gdybyż Jezus była kobietą...
Gdzie filozofia gdzie polityka czyli nasza choinka tegoroczna
Gdzie pies chodzi piechotą...
Georg Solti: Maestro czy Mefisto
Gigant Lem z Wyspiańskim w tle czyli Na jakiej glebie rośnie geniusz
Gorączka przedświąteczna
Grupa Berneńska i Archiwum Eissów, czyli o tym, jak dyplomaci ratowali obywateli żydowskich, opowiada Markus Blechner
Grzegorz Turnau w Szwajcarii: Życie jest śpiewem
Grzegorz Zalewski: * Nie pozwolę ci zniknąć * czyli Życie ojca po życiu syna
haiku na przesilenie lata
Helena, córka Kazimiery i Franciszka, moja mama
Historia kotów czyli Nasi milusińscy z przeszłością po przejściach
Historia smoka, czyli Z cnot* niewieścich na pewno cieszy się smok wawelski...
Historia smoka, czyli Z cnot* niewieścich na pewno cieszy się smok wawelski... 2.0
HURAGAN
Huragan na Halloween
I ty jesteś Dzieckiem Wszechświata
Idą
Ile jest demokracji w demokracji wg wzoru Lecha Wałęsy
Ingmar Bergman: Sens w byciu człowiekiem
Iwona Siwek-Front: *Wyzwolone* / *Die Befreiten* / *Liberate* / *The Liberated*
JAJA KOLUMBA - bajka z poniekąd szczęśliwym zakończeniem
Jak eksperymenty sytuacyjne poszerzyły wiedzę i wyobraźnię
Jak ślimak z rumakiem
Jak w świecie egoistów tworzyć zespoły ratujące świat
Jak wygląda mój dzień powszedni
Jerzy Pilch *Żywego ducha* czyli Opowieść jedynego żywego ducha
Jesień w Krakowie
Język jako środek wyrazu, mowa jako środek komunikacji
Język języka
Joanna Fligiel: *Rubato* czyli Poezja na perkusję i serce
Jules Verne (8 lutego 1828 roku w Nantes - 24 marca 1905 w Amiens)
Kacper Śledziński: Potop '39. Szlak bojowy wrześniowych obrońców - Wywiad z autorem
Kadisz za dwadzieścia ludzkich istnień
Katarzyna Kubisiowska: * Pilch w sensie ścisłym *... czyli Pilch wbrew Pilchowi
Kazimierz Kaczor (*9 lutego 1941 w Krakowie)
Kerim czyli pesymizm
Kim jestem, a jeśli już, to dlaczego aż tyle i tylko tyle?
Klara Zetkin (5 lipca 1857 w Wiederau, w Królestwie Saksonii - 20 czerwca 1933 w Archangielskoje)
Klęska w KK
kłótnia
kochanek o nie/wdzięcznym imieniu Poezja
Kolonia, sylwester 2016 i naga Milo Moiré przed kolońską katedrą
KONIEC
Konsul honorowy RP w Szwajcarii Markus Blechner i historia jego rodziny
Kontrola totalna wg Suworowa
Koronawirus wg fraszki *Na zdrowie* Jana Kochanowskiego
Krakowska księgarnia Matras po remoncie zaprasza
krety i papieże
Krystian Zimerman specjalnie dla czytelników "P."
Krystyna Lenkowska: * BALKON * czyli Ostatnia prosta do końca
Krzysztof Kieślowski: "Podwójne życie Weroniki"
Krzysztof Lipowski: * Mysteria * czyli Miniproza z wielkimi tajemnicami
Kurt Gerstein, urodzony w złych czasach po złej stronie
kwestia wyobraźni
Laura Biagiotti zwana Królową Kaszmiru skończyła 70 lat!
lekcja historii
Lema nie ma mamy memy Lema
Lenin w pociągu, czyli z Leninem w podróży, która unicestwiła carską Rosję
Lilly wróć! - kiedy zaginie kot
Limerikon
Limerikon II
Limerikonki około Osieckiej
Limeryki na powitanie Nowego Kasownika z Wrocławia
Limeryki na pożegnanie Starego Kasownika z Wrocławia
Limerykonka na Borczyńca Owocowego, czyli kompromitująca rodzinka
Limerykonka na chrząszcza, czyli Lekcja polskiego dla cudzoziemców
Limerykonka na gąsienicę pazia królowej, czyli uwaga na zakręty
Limerykonka na gąsieniczniczkę, czyli nie to jest, co się wydaje, ale to, co jest
Limerykonka na Jętkę, czyli życie krótkie, ale jakież piękne
Limerykonka na mrówkę, czyli mała mrówka wielkim inżynierem
Limerykonka na muchę, czyli naszą polską kosmopolitkę
Limerykonka na pszczółkę nie Maję, czyli pamiętajcie o innych pszczołach
Limerykonka na Słonika Żołędziowca, czyli co po polsku trąbą, to po niemiecku wiertłem
Limerykonka na trzmiela, czyli insekciarskie qui pro quo
Limerykonka na ważkę, czyli cała energia na latanie
Limerykonka na Wojsiłkę, czyli nie taki kolec straszny jak go malują
List do Boga: Panie Boże...
Magdaleny Parys "Biała Rika", czyli polsko-niemieckie chaszcze genealogiczne
Magnolie (haiku i o haiku)
Manuela Gretkowska: *Poetka i książę* czyli Co się wydarzyło w Maisons-Laffitte
Manuela Gretkowska: *Poetka i książę* czyli Co się wydarzyło w Maisons-Laffitte (zakończenie)
Manueli Gretkowskiej "Na linii świata", czyli... czyli co to k*** jest?!
Marcin Chmielecki, otwarty umysł z Polski rektorem na Uniwersytecie Bazylejskim w czasach Renesansu
Marcin Matczak, * Jak wychować rapera. Bezradnik * - moja zajawka do ew. recenzji
Marek Hłasko i moje wspomnienia wokół pewnego autografu z kawałem
Marek Sztarbowski: * LISTY * (Ela Binswanger: Wstęp)
Marek Świerczek: *Skowyt* czyli Ponury portret końca Polski Ludowej
Marian Siwek - "Generał"
Marian Siwek - "Ida grająca na lirze"
Mariusz Jagiełło: *zdania proste rozłożone*, czyli Tak się żegna człowiek z brudnopisu
Mariusz Olbromski: * Na szlaku dialogu * czyli Na styku kultur dzieje się najciekawiej
Marta Fox: *Lacrimosa* czyli Pieśni bez łez oraz wiersze o niepokoju i ciszy
Martynika, 8 maja 1902
Mądra czyli Zofia: Sophie Scholl
Męska decyzja: Pstryk! I limbus puerorum znikł!
Męska końcówka - żeńska końcówka pół żartem na serio
Męski - żeński (żartobliwie o dyskryminacji kobiet w języku)
Michał Rusinek: *Nic zwyczajnego*, czyli Zwyczajnie o Wisławie Szymborskiej
Michelangelo Antonioni: Sens w niemożności poznania
MIĘSO
Milutka Mili szuka miłego domu w Krakowie lub okolicy
Miłość czyli miłość w czasach przetargów
Miłość i muzyka
miłość na środku Atlantyku
Miłość, alkohol i poezja, czyli Szymborska z mojego klucza
Miłość, alkohol i poezja, czyli Szymborska z mojego klucza II
Miłość, podsumowanie i wniosek
Moja babcia a Mrs. Woolf
moja choinka
Moja najlepsza nieprzyjaciółka
Moja zła przygoda z Nieszufladą czyli Poezja, sarkazm i ironia
moje CV
Monachium we wrześniu 1972 czyli Monachium Spielberga
Monika Abdelaziz, *Księżyc zza nikabu* czyli O różnych obyczajach pod tym samym słońcem
Monika Milewska: * Królowa karnawału * czyli Prawdziwa koronowana głowa w sztucznej maskaradzie
Moniki Śliwińskiej *Wyspiański. Dopóki starczy życia*, czyli Komu bije dzwon Zygmunta
monolog w masce
Mój 11 września
Mój IDEALNY Kraków: literacki i świecki
Mój pierwszy raz, czyli wianek, wianek i po wianku...
Mój pomysł na ograniczenie wypadków pod wpływem alkoholu
Mój przyjaciel amstaff
Mózg Krakowa - prof. Vetulani na portrecie Iwony Siwek-Front
Mózg w Piwnicy
MYSZY I SMOKI
Na * POKÓJ W UKRAINIE! *
Na Dzień Dziecka zabawa dla Dużych Dzieci
Na Dzień Matki 2015 pewien szczególny wiersz
Na Dzień Psa, a nawet Dwa!
Na początku była jedna Muza...
Na Strajk Kobiet 2020: Niech grom zadziała!
Na Światowy Dzień i Noc Samokochania
Najlepsze życzenia dla Tofika!
NALOT
NAPAŚĆ
Nasza Magda (1 kwietnia 1941 - 6 marca 2012)
NFZ, PZ, błędne koło i co dalej...
nie lubię starego poety (w reakcji na *lubię stare kobiety* Tadeusza Różewicza)
Nie ma już bajek na tym świecie
Nie obrażać się na wulgaryzmy na przykładzie obrazu
niepokoje wychowanki arabskiego
Nike Farida, "Panna Młoda"... czyli początek libijskiej trylogii
Nike Farida, "Żona"... czyli rozwinięcie libijskiej trylogii
NO CPR - Szwajcarskie NIE dla uporczywego ratowania życia
Nocniki na Sarego
Nowa Fala - Nowy System
nowe opisanie świata
Nowy Orlean
Nowy Testament 2.0
O grzybach i grzybkach dobrze i źle
O MEMRI czyli Dlaczego Oddział PSR-Kraków de facto nie istnieje!
O poezji w czasach Internetu i Marku Sztarbowskim, poecie czasów Internetu
O starości dobrze czyli diamentowa starość
o tym jak wpadłam do środka ziemi
O tym, jak rozważny Prosiaczek i dociekliwy Jeżyk Boga nie znaleźli
Obława czyli Wojna to nie wojenka
Oddajmy się małej demoralizacji
Odnalezione dzieła Hanny Kali Weynerowskiej w Muzeum Polskim w Rapperswilu
Olga Tokarczuk: * Prowadź swój pług przez kości umarłych * czyli Stara Kobieta i Płaskowyż Śmierci
Omertà, zmowa milczenia, czyli o czym Polska woli milczeć
Opowiem wam o historii
Opowiem wam o historii - Subiektywna lista artystów historii
Opowiem wam o matematyce
Opowieść o orgazmie
Oscar Schindler na listę bohaterów czyli Stevena Spielberga "Lista Schindlera"
Osobiście na 25-lecie A.P.A.J.T.E., Stowarzyszenia Polskich Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie, czyli Jak zostałam dziennikarką
Ostatnie rozdanie czyli wielkie rozdanie Mistrza Słowa
Pamięci Brittany Maynard (19.11.1984-1.11.2014)
Pamięci wszystkich pomordowanych w latach 44+ w bratobójczych walkach, @#$%^&*#$ WSZYSTKICH!
Pardé czyli gdzie się schować z myślami i psem
Paul Auster, *4 3 2 1* czyli W labiryncie książki-smoka
Paweł Łęczuk i Jakub Jabłonka: ANDRZEJ GRABOWSKI. JESTEM JAK MOTYL czyli Autoopowieść najbardziej znanego aktora polskiego ever
Pełne poparcie dla Katarzyny Bratkowskiej
Pieniądze, które śmierdzą (afera narkotykowa)
Pierwsze nie pieprz! czyli Aleksandry Herzyk anty-prze-sądowa satyra
Pierwszy samolot przeleciał 12 sekund
Pies na choroby
Pięć książek
PISM WSZYSTKICH Bolesława Prusa tomy I i III/IV, czyli Prus pisze listy, polemiki, prognozy i życzenia...
Plany wakacyjne 2020
Platforma nc+ i stosowanie misselingu czyli Mafijne metody pomnażania zysków
PLAYBOY w kobiecych rękach czyli Jak się bawić to się bawić razem
Pociągiem przez Europę - Partytura na dźwięk, światło i ruch
pocztówka zza oceanu
Pod domem Lilki 100 lat później (30 lipca 2005 roku)
Pod Mocnym Aniołem czyli Mocowanie się z Mocniejszym
podniebne przewiny
PODRÓŻ
Poemat dla mszyc
Poemat krótki na życia smutki (dla Asa)
Poetki, pisarki, literatki, publicystki w limerikonki wpisane
Polańskiego taniec z Furiami
POLSKA JEST PAKOWNA*
Polska jest wyjątkowa
Polski film czyli czeski film czyli hiszpańska wioska...
Pop-art z pracowni Andrzeja Cisowskiego czyli Ekstatycznie na kuchennym stole
Powstanie Warszawskie w grafikach Andrzeja Kowalczyka
Pozdrowienia od mieszkanki Atlantydy...
Pożegnanie Erici Hänssler
Półpasiec, czyli prawie cała prawda o mojej pół na pół tak złej jak dobrej przygodzie z gadem
PRAWDA
Projekt: Książka
Prymuska vs Poetka. Katarzyny Niesporek: "Eda. Szkice o wyobraźni i poezji"
przedwiośnie
Przysięga Hipokratesa a Deklaracja Genewska czyli jak się zmieniał stosunek do leczenia
Psychopaci są wśród nas
Pustka po Annie Przybylskiej
PUTIN, IDI NAXUI!
Putina ruch Ukrainą...
Raj: Miłość - czyli nie ma takiego raju i nie ma miłości
ROK 2022...
Rozmawiają pszczółka z pszczółką
Rozumu nie da się stracić czyli ks. Oko, miłość, gender i pornografia
Ryszarda Częstochowskiego *Martwa natura z łapką na osy* czyli Wiersze o tym i o tamtym
Salina (z cyklu: Wyspy)
Seks i starość to oksymoron
Sen o pająku z realnym dylematem
Sen psa
Skok za skokiem
Słodkie życie, ciężki problem
Smakowitki
SONETIADA, 24.02.2022 - 13.03.2022
Spacerkiem po Krakowie (w 150. rocznicę urodzin Wyspiańskiego)
St. Moritz czyli góry, gourmet, glamour... i garść historii
Stanisławowi Mikulskiemu (1.5.1929-27.11.2014)
Starość, alkohol i poezja
Stary rok już krótki - na Nowy nowe odwódki
Stefan Türschmid: * Struna * i * Wyspa Nazino *, czyli dwie historie (zd)radzieckie
stu lat urodzinowo...
Sukiennice i kupcy
Szef FBI nie przeprosił, bo nie było za co, ale wyjaśnił
Szkoła czyli O niepowodzeniach z wczoraj i powodzeniach jutro
Sztuka w slumsach Nairobi - wywiad z Iwoną Siwek-Front i Piotrem Błachutem
Szwajcarskie TAK dla lepszej przyszłości
Szymona Jędrusiaka "Zawisza Czarny. Aragonia" czyli Opowieść o tym, jak polski rycerz wodzi za nos możnych średniowiecznej Hiszpanii
Szymona Jędrusiaka "Zawisza Czarny. Droga do króla" czyli Kolejny tom przygód polskiego rycerza i jego zaufanego przyjaciela z Saragossy
Szymona Jędrusiaka *Tron Jagiellonów. Krwawa sukcesja*, czyli Zawisza Czarny a sobór w Konstancji
Śmierć i logika, pamięci Ramóna Sampedro
Śmierć matki vs Śmierć matki
Śmierć to śmierć, ale lepsza dobra niż zła!
Śmierć wielu miłośników gołębi, jednego policjanta i nieznanej liczby gołębi
Świadomość jest sexy!
Święta tu, święta tam...
Święte zaślubiny
Ta okropna młodzież? A może ci okropni dorośli?
Tajemnice grafologii - Kaligrafia - Uzdrawianie pismem
Tajny raport Millingtona czyli jawna porażka autora
Tamara Bołdak-Janowska: * Szczęście * czyli Szczęście jako sztuka upadania
Teatr im. Słowackiego w Krakowie
tego widoku już nie ma
Telewizyjne Sylwestry: kicz, banał i playback, czy: Kto by się przejmował takimi deprecjozami?
Teodora Teofila Wyspiańska z.d. Pytko 2° Waśko (9 kwietnia 1868 we wsi Konary pod Tarnowem - 13 stycznia 1957 w Krakowie)
Teresa Fejfer: * Niebo ChagalLOVE *, czyli Wierszami o kolorach historii i miłości
Tęsknota (rozmowa z mieszkańcem miasta, w którym mieszkam)
Tfu, tfu, trzynastka!
The End of Love czyli koniec miłości i tak dalej
The Proust Questionnaire by Myself
To prawdziwa historia, mam jeszcze to wezwanie
Tom to czy tomik, deb czy debata?
Transteizm - o duchowości ponad bogami
Trzy światy ze światem, czyli Silva rerum psychoterapeutycznym okiem
TWÓRCY WIZERUNKU POLONII czyli Emigracja Wielka, Większa i Największa
U niej w domu czyli instrukcja pisarstwa w odcinkach, cdn.
UCIECZKA
Uległość czyli ustępliwość czy upadłość?
Ventotene, Santo Stefano, wspomnienie i Manifest na rzecz Europy wolnej i zjednoczonej
W Dzień Kota pamięci tamtych kotów
Wąsik mojego dziadka
Wielkanoc 2022 - słowa i znaki
Wiersz do rysunku Jolanty Trzcińskiej-Kijewskiej
Wiersz na Mundial 2018 z inspiracji Boya
Wiersz wolny, czyli najtrudniejsza jest wolność!
Wiersze o miłości, cebuli, przemijaniu poważnie i... przekornie
Wiosna
Wisławy Szymborskiej debiut à rebours
Witold Bereś: * Pilchu. Na rogu Wiślnej i Hożej * czyli O wywoływaniu duchów
WOJNA
WOJSKO
Wojtkowi Młynarskiemu na pożegnanie
Wolność Fantazji w pracowni Krzysztofa Łozowskiego
Wpisana w alfabet czyli Życie od Ach do Żal...
Wpisana w alfabet czyli Życie od Ach do Żal... II
Współczesny racjonalizm i Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów
Wychowanie seksualne i sensualne
Wypracowanie z polskiego z dnia 7.10.67 roku
z notatnika zakochanej feministki
Zagłada nim stanie się Zagładą
Zaślepiona czyli ślepo zakochana, czy ślepo uprzedzona?
Zbylut Grzywacz: *O rysowaniu* czyli O sztuce panowania nad kreską
Zupa niby z niczego!
Związek Sztuki ze Śmieciem - O sztuce Iwony Siwek-Front
Żądza bankiera czyli jak się gra w tę grę
Żeby zawód nie zawiódł

TŁUMACZENIA

Amanda Gorman: * The Hill We Climb * / * Wzgórze, na które się wspinamy * (tł. Ela Binswanger)
Bolesław Leśmian: * PHANTOMS OF SPRING * (tł. B. Jacyna), * ZJAWY WIOSNY * (tł. ebs) / * ZMORY WIOSENNE * (oryg.)
DARIA - PARANOIA / PARANOJA (tł. Ela Binswanger)
Eine harmonische Beziehung zwischen Art & Junk
Ewa Lipska: *Egzamin* / *Der Wettbewerb*
Krystian OCHMAN - RIVER / RZEKA (tł. Ela Binswanger)
Louise Glück: * THE DENIAL OF DEATH * / * ZAPRZECZENIE ŚMIERCI * (tł. Ela Binswanger)
Philip Larkin: * This Be The Verse * / * Takie sobie wierszydło * (tł. Ela Binswanger)
Polański i nieprzedawnianie
Richard Wilbur z cyklu * Przeciwieństwa * / from * Opposites * (#32)
Richard Wilbur: * Dwa głosy na łące * / * Two Voices in a Meadow *
Richard Wilbur: * The Death of a Toad * / * Śmierć ropuchy * (tł. Ela Binswanger)
Richard Wilbur: * Zmiłowanie * / * Pity *
Robert Walser: * GELASSENHEIT * / *Luz" (tł. Ela Binswanger)
Sharon Olds: * Siostry od seksualnych odkryć * / * The Sisters of Sexual Treasure *
Sharon Olds: * The Beetle * / * Żuk *
T.S. Eliot: * The WASTE LAND. I. The Burial of the Dead * / * Ziemia jałowa. I. Pogrzeb zmarłych * (tł. Ela Binswanger)
Warsan Shire: * Home * / * Dom *
Zagrajcie mi ale skocznie!
Zakochanej wariatki pieśń miłosna
Sierpień
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04