LOGOWANIE

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

KULTURA 26.08.2015 18:47
z: gentside.com
 
Pewien przystojniacha z Edynburga
miał przebicie samego demiurga,
w filmie "Doktor No"
zaczął jako Bond...
..."The End" zgodnie z planem Dramaturga*.

(ebs, *niestety, choroba Alzheimera odebrała mu pamięć tego, że był kiedyś Jamesem Bondem)


Sean Connery, wł. Sir Thomas Sean Connery - szkocki aktor, reżyser, producent filmowy i scenarzysta. Laureat m.in. Oscara, Złotego Globu oraz BAFTA. Wystąpił w kilkudziesięciu filmach, w tym również siedmiokrotnie wcielił się w rolę Bonda (6 części cyklu i 1 nieoficjalnej produkcji). Brat Seana, Neil Connery, również jest aktorem.

Urodził się 25 sierpnia 1930 w Edynburgu w dzielnicy Fountainbridge jako syn Euphemi - sprzątaczki, oraz Josepha - pracownika fabryki i kierowcy ciężarówek.

W wieku 9 lat rozpoczął swoją pierwszą pracę - rozwoził mleko. Gdy miał 13 lat, zakończył edukację. Później pracował m.in. jako ochroniarz i model. W siedemnastym roku życia wstąpił do wojska, lecz zwolniono go z powodu wrzodów żołądka.

W wieku 18 lat zacząl uprawiać kulturystykę - jednym z ważniejszych jego sukcesów w tej dziedzinie było zajęcie trzeciego miejsca w konkursie Mister Universum (1953). Następnie dostał się do chórku marynarzy.

W połowie lat 50. zajął się aktorstwem. Mimo braku talentu tanecznego, zagrał m.in. małą rolę w musicalu "South Pacific". W środowisku teatralnym spotkał wielu ludzi oczytanych, wykształconych. Chcąc dorównać nowo poznanym, zaczął dużo czytać. Przesiedział 18 miesięcy w bibliotece publicznej, czytając klasyków. Wtedy też zmienił imię na Sean.

W 1961 wygrał casting do roli Jamesa Bonda, pokonując między innymi Rogera Moore'a. W 1962 wyprodukowano pierwszy film z tej serii - "Doktor No", który okazał się wielkim przebojem kinowym.

Kolejne produkcje o przygodach Bonda przyniosły więcej zysków od poprzednich, jednak po nakręceniu "Żyje się tylko dwa razy" ogłoszono, że Connery rezygnuje z roli agenta 007. Aktor nie chciał być utożsamiany tylko z jednym bohaterem.

W 1967 zagrał w westernie "Shalako" u boku Brigitte Bardot będącej wtedy u szczytu sławy.

Przez kolejne 4 lata odpoczywał, między innymi grając w golfa, a także okazjonalnie pojawiając się w filmach.

W 1971 Connery, zachęcony czekiem na ponad milion dolarów, zagrał w kolejnym filmie z serii o Bondzie - "Diamenty są wieczne". Szybko okazało się, że obraz zarobił najwięcej z dotychczasowych produkcji. Zysk z filmu Connery przeznaczył na organizację założonego przez siebie Scottish International Educational Trust, które pomaga biednym, utalentowanym szkockim dzieciom.


Connery po nakręceniu filmu "Doktor No" ożenił się z Diane Cilento. Ślub wzięli na Gibraltarze. Ich związek trwał do 1973, a jego efektem było urodzenie się Jasona, jedynego dziecka Connery'ego, który później również został aktorem. Od 6 maja 1975 żonaty jest z Micheline Roquebrune.


W 1986 zagrał jedną ze swoich najambitniejszych ról w ekranizacji powieści Umberta Eco "Imię Róży". Wcielił się w rolę brata Wilhelma z Baskerville, F. Murray Abraham zagrał inkwizytora Bernarda Gui, zaś młody Christian Slater wcielił się w postać Adso. Film w reżyserii Jeana-Jacques'a Annauda został nakręcony m.in. w autentycznym klasztorze z XII wieku.

Za rolę w filmie "Nietykalni" (1987) uhonorowany został Oscarem jako Najlepszy Aktor Drugoplanowy.

W 1989 zagrał w trzecim z kolei filmie o przygpdach Indiana Jonesa, "Indiana Jones i ostatnia krucjata" ("Indiana Jones and the Last Crusade") W rolę Indy'ego po raz kolejny wcielił się Harrison Ford, a ojca zagrał Sean Connery, mimo że w rzeczywistości jest tylko o 12 lat starszy od Forda.

W 2000 królowa Elżbieta nadała mu tytuł szlachecki - Knight Bachelor.

W 2003 wystąpił w filmie "Liga niezwykłych dżentelmenów" ("The League of Extraordinary Gentlemen") jako Allan Quatermain.


Po ukończeniu 80 lat Connery wyznał, że nie zamierza już wystąpić w żadnym filmie, chociaż był brany pod uwagę do roli Kincaide'a w filmie "Skyfall", którą  ostatecznie zagrał Albert Finney. Od jakiegoś czasu niektóre media podają, że aktor cierpi na chorobę Alzheimera i nie pamięta, kim kiedyś był. Mieszkał w Nowym Jorku, w Malibu w Hiszpanii i na Bahamach. Gdzie teraz mieszka?

31 października 2020 zmarł we śnie w swoim domu w Nassau, stolicy Bahamów, w wieku 90 lat.zapisz jako pdf
zapisz jako doc (MS Word)
drukuj

KOMENTARZE

Luty
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
01
02
03