LOGOWANIE

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

HISTORIA 22.11.2012 23:55
Blackbeard wg Jeffa MacNelly'ego

Ten postrach Karaibów rodem z piekła,

natura nieposkromiona a wściekła,

kto spotkał Czarnobrodego,

ten z życiem nie uszedł z tego,

nim zginął, już dusza z niego uciekła...


(ebs)


22 listopada 1718 zginął jeden z najstraszliwszych piratów Morza Karaibskiego zwany Czarnobrodym, Blackbeard (ur. około 1675). Gdzieś na dnie morza od 300 lat leży jego skarb i czeka na swojego odkrywcę. To największy pojedynczy łup szacowany wtedy na sumę 325 tys. funtów (dzisiaj ok. 6 milionów funtów).


Angielski pirat (Blackbeard to pseudonim Edwarda Teacha, według innych źródeł Edwarda Drummonda, choć imię, pod którym się urodził nie jest znane) został kapitanem w rezultacie buntu zainspirowanego przez siebie na statku, na którym służył.

Wcześniej był kaprem i napadał marynarkę francuską jako pirat, ale z błogosławieństwem króla brytyjskiego. Używał głównie broni palnej, nie był też złym szermierzem. Po zakończeniu wojny między Francją i Wielką Brytanią dalej zajmował się napadami na statki, również na życzenie króla brytyjskiego.

Ataki na inne statki prowadził początkowo na niewielkim slupie, a następnie na zdobycznym francuskim okręcie La Concorde przemianowanym na Queen Anne's Revenge (Zemsta Królowej Anny). W szczytowym momencie kariery - wiosną 1718 roku - dysponował 4 okrętami, 60 działami i ok. 400 ludźmi.

Zginął w trakcie potyczki z dwoma okrętami dowodzonymi przez angielskiego porucznika Roberta Maynarda działającego na polecenie gubernatora Wirginii Aleksandra Spotswooda. Nigdy jednak nie udało się złapać ok. 200 piratów.Według legend Czarnobrody zapragnął sprawdzić jak jest w piekle, w tym celu nakazał zapalić w ładowni swojego statku siarkę, w toksycznym dymie wytrzymał najdłużej z całej załogi.


Podobno, aby wyglądać straszniej, na brodę wiązał czerwone wstążki, do kapelusza przyczepiał zapalone lonty, a na ramieniu nosił sześć załadowanych pistoletów. Zdarzało się, że odpalał działa za pomocą swojej uprzednio podpalonej brody.


Jest bohaterem wielu opowieści i filmów. Na nim był wzorowany Marshall D. Teach "Czarnobrody", pirat z mangi i anime "One Piece". 

W 1996 roku znaleziono na dnie morskim wrak statku, który prawdopodobnie jest "Zemstą Królowej Anny", wydobyto go i utworzono muzeum, North Carolina Maritime Museum w Beaufort (http://www.qaronline.org/)Queen Anne's Revenge, Zemsta Królowej Anny - XVIII-wieczny okręt piracki. Od 1710 roku pływał pod nazwą Concorde, pod banderą Marynarki Królewskiej, lecz w 1711 został zdobyty przez Francuzów. Wtedy okręt otrzymał nazwę La Concorde i służył jako statek niewolniczy. Po sześciu latach, w 1717 roku według jednej z dwóch wersji Benjamin Hornigold przejął łajbę i przekazał Czarnobrodemu, a ta druga podaje, że Edward Thatch sam zdobył okręt. Statek po raz drugi otrzymał nową nazwę, tym razem pływał jako Zemsta Królowej Anny. Wiadomo, że w maju 1718 osiadł na mieliźnie, a jego dalszy los jest do dziś nieznany. Statek miał ok. 30 m długości i 8 m szerokości. Występuje w Assassin's Creed IV: Black Flag.

Historia znalezienia wraku opisana w National Geographic:

National Geographic Magazine Article on Blackbeard

Czarnobrody pływał na francuskiej fregacie, wygląda na to, że to może być ta:


* * *

No i, oczywiście, najsłynniejsi piraci naszych czasów, bohaterowie cyklu filmów "Piraci z Karaibów" z Johnnym Deppem w roli głównej: * * *
"Czarnobrody Kapitan", tekst: Krzysztof Lebionko, Piotr Kowalewicz, muz. Piotr Kowalewicz

Czarnobrody nasz kapitan był                    
A zwał się Edward Teach                          
W 16-tym roku przyszedł by                       
By z diabłem i z nami pić                      
Potężna postać, dziki wzrok
Hiszpanom śmiał się w twarz
Rabował statki, nim minął rok
Dziesiąty pryz był już nasz

REF.
Bo kapitan nasz szalony był                    
Mówiono, że z diabłem ma pakt                  
Gdy w warkocz zaplatał brodę swą               
Drżał przed nim cały świat                     
 
Zapragnął zrobić na statku piekło
Pod pokład spędził nas
W trującym dymie prochu i siarki
Wytrzymał najdłużej z nas
Na Karaibach z nami był
Marynarz - nie znał go nikt
Nie gadał z nami, ze starym pił
Mówiono, że to sam Zły

REF.
 
Spotswood ogłosił nagrodę za nasz bryg
Złoto za naszą śmierć
Więc żywy dziś nie wyjdzie nikt
Kto Teacha pragnął mieć
Zadano mu dwadzieścia ran
Na pokład ciężko padł
Dziś odwróconą losu kartą
W piekle z czartami gra

REF.


*

zdj. nr 1: Jean Leon Gerome Ferris, "Capture of the Pirate, Blackbeard, 1718", 1920; zdj. nr 2, "Głowa Czarnobrodego", rysunek w "The Life, Atrocities, and Bloody Death of Black Beard" (The Pirates Own Book), New York, 1837; zdj. nr 3: "Zemsta Królowej Anny"; zdj. nr 4. bandera Czarnobrodego...; przedostatnie zdjęcie: pomnik Czarnobrodego na wyspie St. Thomas; ostatnie zdj.: kotwica znalezionego wraku


zapisz jako pdf
zapisz jako doc (MS Word)
drukuj

KOMENTARZE

Maj
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02