LOGOWANIE

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

HISTORIA 21.08.2015 10:08
w naszej kulturze Kleopatra kojarzy się z twarzą Elizabeth Taylor
Ta potężna egipska władczyni,
piękność, uczuć
namiętnych sprawczyni,
kochanka Cezara,
z braćmi bara-bara,
najtragiczniejsza samobójczyni.

(ebs)


Kleopatra VII Filopator, Kleopatra Wielka, gr. Κλεοπάτρα Φιλοπάτωρ, egip. Qlwpdrt - Kliupadrat - ostatnia królowa hellenistycznego Egiptu, panująca w latach 51-30 p.n.e. Nosiła tytuły Królowa, Nowa Bogini, Bogini Miłująca Ojca, Bogini Miłująca Ojczyznę. Była córką Ptolemeusza XII Auletesa.


Urodziła się w 69 rok p.n.e. jako córka Ptolemeusza XII Auletesa i nieznanej z imienia matki, prawdopodobnie pochodzącej z rodu kapłanów Ptaha z Memfis i będącej królewską małżonką o niższej randze. Ptolemeusz XII Auletes zmarł w 51 roku p.n.e. Siedemnastoletnia wówczas Kleopatra i jej rodzony brat dziesięcioletni Ptolemeusz XIII objęli władzę i zgodnie z tradycją egipską zawarli małżeństwo.

Młody Ptolemeusz XIII popadł w zależność polityczną od własnych dostojników dworu: eunucha Pothejnosa, nauczyciela króla, retora Theodetesa z Chios oraz dowódcy armii Achillasa, którzy dążyli do odsunięcia od władzy królowej.

Kleopatra w 49 roku p.n.e. na skutek intryg dworskich opuściła Egipt i udała się do Palestyny, gdzie zdobyła poparcie Cezara, z którym miała syna, Ptolemeusza XV Cezariona. Dzięki interwencji wojskowej Cezara powróciła na tron egipski.

Po śmierci Ptolemeusza XIII, który zginął na skutek zamieszek antyrzymskich w Aleksandrii, Kleopatra poślubiła drugiego brata, Ptolemeusza XIV. Z drugim małżonkiem odbyła podróż do Rzymu w celu wzmocnienia więzi politycznych pomiędzy obydwoma państwami.


Po śmierci Cezara, powróciła do Egiptu i rozkazała zamordować małżonka, po czym w imieniu małoletniego Cezariona objęła rządy.


W trwającej w Rzymie wojnie domowej Kleopatra poparła zwolenników cesarstwa Oktawiana Augusta i Marka Antoniusza. W 42 roku p.n.e. osobiście poznała Marka Antoniusza, czego skutkiem był długoletni związek uczuciowy. W późniejszym konflikcie pomiędzy Oktawianem a Antoniuszem opowiedziała się za kochankiem, z którym miała troje dzieci: bliźnięta Aleksandra Heliosa i Kleopatrę Selene oraz syna Ptolemeusza Filadelfosa. Oktawian w bitwie pod Akcjum w 31 roku p.n.e. pokonał połączone siły Antoniusza i Kleopatry i wkroczył do Egiptu. Kleopatra po nieudanych pertraktacjach ze zwycięzcą, polegających na dążeniu do zapewnienia władzy w Egipcie swoim potomkom, 12 sierpnia 30 roku p.n.e. popełniła samobójstwo.
"Była chciwa z natury i zdolna do popełnienia wszelkiej niesprawiedliwości. Powodowana żądzą władzy, otruła swego piętnastoletniego brata, a także z pomocą Antoniusza zgładziła siostrę Arsynoe. Przed jej grabieżą nie ostały się ani świątynie, ani groby. Była tak owładnięta żądzą zbytku i pożądliwością, że jeśli czegoś zapragnęła, chciała to posiąść niepodzielnie. Antoniusz zaś stał się do tego stopnia igraszką zachcianek tej kobiety, że ustępował jej we wszystkim."
(Józef Flawius, z: Adam Ian, "Seks i sława. Od Kleopatry do Polańskiego")"Była bardzo zgrabna - klasycznie piękne i doskonałe były jej harmonijne plecy, wypukłe, małe, jędrne pośladki, wzniesione na kolumienkach zgrabnych, śmigłych nóg - kształtna, chłopięca głowa, radosne wichry włosów. Nie była jednak klasyczną pięknością. Rysy jej twarzy burzył wydatny nos i ogromne usta. Dzięki znajomości sztuki makijażu potrafiła eksponować zalety i tuszować pewne mankamenty swej urody. Całość postaci spowijał powab tak czarowny, że nie było mężczyzny, który zdołałby mu się oprzeć. Mamiła płynnymi ruchami i zmiennymi nastrojami, a o jej głosie mówiono, że przypomina słodki dźwięk cytry." (Adam Ian, "Seks i sława. Od Kleopatry do Polańskiego")

Dziś kulturowy mem, bohaterka filmów, komiksów...


zapisz jako pdf
zapisz jako doc (MS Word)
drukuj

KOMENTARZE

Czerwiec
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30