LOGOWANIE

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

KULTURA 10.05.2015 08:18
 
Pewien tańczący aktor z Omaha,
grał jak sam szatan męża czy gacha,
mina amanta,
urok birbanta,
nie było w filmie słodszego ciacha.

(ebs)


Fred Astaire - aktor, tancerz, wokalista, nagrodzony Oscarem honorowym za całokształt pracy aktorskiej w 1950.

Urodził się 10 maja 1899 w Omaha jako Frederick Austerlitz, syn żydowskiego imigranta z Austrii, Friedricha i Niemki, Johanny z d. Geilus. Zaczął występować w wieku 7 lat z siostrą Adele w duecie, który rozpadł się dopiero po jej zamążpójściu w 1931. Jego partnerkami były między innymi 

Ginger Rogers:
i jeszcze raz Ginger Rogers:
Rita Hayworth:
i jeszcze raz Rita:
i najzgrabniejsza kobieta świata Cyd Charisse:
oraz... dla najurokliwszej z nich - Audrey Hepburn:a także z nią:
Przyczynił się do zasadniczej zmiany formuły musicalu filmowego. W jego filmach narracja jest prowadzona środkami muzycznymi, a postacie wypowiadają się w romantycznych sekwencjach tanecznych, filmowanych w długich płynnych ujęciach bez zbliżeń. Styl taneczny Astaire'a powstał z połączenia stepowania, tańca towarzyskiego i baletowego.

Zmarł 22 czerwca 1987 w Los Angeles w wieku 88 lat.


Astaire przez całe życie był konserwatystą, zwolennikiem Partii Republikańskiej chociaż nigdy nie ujawnił publicznie swoich poglądów politycznych. Wraz z Bingiem Crosby, Georgiem Murphym, Ginger Rogers i innymi aktorami był członkiem-założycielem Hollywoodzkiego Komitetu Republikańskiego. Był praktykującym katolikiem, wspierał amerykańskie działania wojskowe oraz ignorował rosnącą otwartość seksualną w filmach z lat siedemdziesiątych.


Fred Astaire i Cary Grant uznawani byli za najlepiej ubranych aktorów w filmach amerykańskich. Astaire pozostał ikoną męskiej mody nawet w starszym wieku, rezygnując ze swojego znaku rozpoznawczego - białej muszki i fraka na rzecz przewiewnego stylu codziennego - dopasowanych kurtek sportowych, kolorowych koszulek i spodni - używał starego krawata lub jedwabnej apaszki zamiast paska od spodni.


Fred Astaire był oddanym ojcem i często o poranku tańczył na schodach w domu rodzinnym, by zabawiać dwójkę swoich dzieci. Jego przyjaciel, David Niven, określił go mianem "nieśmiałego chłopaka", zawsze serdecznego, z zamiłowaniem do dowcipów szkolnych. Astaire był przez całe życie entuzjastą golfa i koni wyścigowych. W 1946 jego koń Triplate wygrał w Hollywood Gold Cup i Handicap San Juan Capistrano. Pozostał aktywny fizycznie do osiemdziesiątki. W wieku siedemdziesięciu ośmiu lat złamał lewy nadgarstek podczas jazdy na deskorolce wnuka.


Był natchnieniem dla Michaela Jacksona, George'a Gershwina, Cole'a Portera, Jerome Kerna. Użyczył swojej twarzy na okładce albumu The Beatles Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band.

"Starość jest jak wszystko inne. Aby odnieść sukces, musisz wcześnie zacząć."


  

"Zamiast tupać ze złości - naucz się stepować."


zapisz jako pdf
zapisz jako doc (MS Word)
drukuj

KOMENTARZE

Październik
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07