LOGOWANIE

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

KULTURA 04.05.2015 08:53
zdj. 3oneseven.com
 
Pewna aktorka z Ixelles,
jak żadna inna très belle,
raz - księżniczka Anna,
drugi - z ludu panna,
zawsze - wzorzec wdzięku d'ELLE.

(ebs)


Audrey Hepburn urodziła się 4 maja 1929 w belgijskim dwujęzycznym Ixelles (fr.) / Elsene (hol.), jako Audrey Kathleen Ruston, była córką brytyjskiego bankiera Johna Victora Rustona i holenderskiej arystokratki, baronówny Elli van Heemstra. W późniejszym czasie jej ojciec dodał do swojego nazwiska drugi człon - Hepburn; w tym okresie przyszła aktorka nosiła nazwisko Hepburn-Ruston.


W czasie II wojny światowej przebywała w okupowanej Holandii i w tym czasie używała nazwiska Edda van Heemstra (Audrey brzmiało zbyt angielsko). Z powodu okupacji niemieckiej Hepburn, podobnie jak większość Holendrów, była niedożywiona, co odbiło się negatywnie na jej kondycji zdrowotnej.

Po wojnie Hepburn przeniosła się do Londynu, gdzie uczyła się w szkole baletowej. Po rezygnacji z baletu zaczęła pracować jako modelka, a następnie występować w filmach, głównie jako statystka lub w drugo- i trzecioplanowych rolach.

W 1951 wystąpiła po raz pierwszy w roli pierwszoplanowej w filmie "Monte Carlo Baby". W tym samym roku występowała na Broadwayu w sztuce "Gigi" i za tę rolę otrzymała nagrodę dla najlepszej debiutantki roku. Po sześciomiesięcznym bardzo udanym sezonie w Nowym Jorku Hepburn zagrała wraz z Gregorym Peckiem w filmie "Rzymskie wakacje". Otrzymała za tę rolę Oscara.W jej późniejszej karierze była jeszcze czterokrotnie nominowana w kategorii "najlepsza rola kobieca". Jej kreacja w "Śniadaniu u Tiffany'ego" jest jedną z najbardziej znanych i słynnych ról w historii kina amerykańskiego.


W roku 1964 zagrała kwiaciarkę Elizę Doolittle w musicalu "My Fair Lady". Film nagrodzono ośmioma Oscarami.


Będąc jedną z najbardziej popularnych gwiazd swojej ery Hepburn występowała z takim aktorami jak Fred Astaire, Gregory Peck, Humphrey Bogart, Gary Cooper, Cary Grant, Rex Harrison, Peter O'Toole, czy Sean Connery.


Hepburn była dwukrotnie zamężna, jej pierwszym mężem był amerykański aktor Mel Ferrer, drugim włoski psychiatra Andrea Dotti. Miała dwóch synów: Seana Ferrera (ur. 1960) z pierwszego małżeństwa oraz Luca Dottiego (ur. 1970) z drugiego związku. Ojcem chrzestnym jej starszego syna jest powieściopisarz A. J. Cronin, który mieszkał w pobliżu Hepburn w Lucernie.


Od 1967 Hepburn porzuciła karierę aktorską, decydując się występować sporadycznie i poświęciła się pracy jako ambasador dobrej woli UNICEF. Pamiętając własne przeżycia z czasów II wojny światowej Hepburn poświęciła się pracy humanitarnej, mającej na celu pomoc głodującym dzieciom w najbiedniejszych krajach świata. Za swoją pracę otrzymała 11 grudnia 1992 z rąk prezydenta George'a Busha Prezydencki Medal Wolności (Presidential Medal of Freedom). Pośmiertnie przyznano jej nagrodę Jean Hersholt za pracę humanitarną.


Zmarła 20 stycznia 1993 na raka jelita, pochowana jest tam, gdzie mieszkała i zmarła, w Tolochenaz w Szwajcarii.


W 2000 powstał film telewizyjny "Historia Audrey Hepburn" ("The Audrey Hepburn Story") z Jennifer Love Hewitt w roli głównej.zapisz jako pdf
zapisz jako doc (MS Word)
drukuj

KOMENTARZE

Maj
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02