LOGOWANIE

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

KULTURA 12.03.2015 21:00
fot. Tom Palumbo
Jack Kerouac w roku 1956
Pewien poeta rodem z Lowell
wybrał się w drogę choćby do
 hell,
nie znał go Brando,
nie znała Bardot,
minął się z filmem o sobie,
well...

(ebs)


Jack Kerouac, amerykański powieściopisarz, poeta i artysta, jeden z najwybitniejszych członków Beat Generation. Tematyka jego książek, w dużej liczbie autobiograficznych, obracała się wokół jego własnych podróży po świecie i przygód z nimi związanych, a także wokół własnych przemyśleń i refleksji dotyczących życia.

"Wkrótce wynajdą mikroskop tak potężny, że zaczną odkrywać, że życie jest puste."

Kerouac pisał przez cały czas, pomimo niewydania żadnej powieści aż do roku 1957, kiedy wydawnictwo Viking Press wydało jego najsłynniejszą książkę, "On the Road", "W drodze". Ta najbardziej autobiograficzna książka opowiada o podróży po Stanach Zjednoczonych i Meksyku wraz z Nealem Cassadym (w książce jako Dean Moriarty). Powieść ta jest często określana jako sztandarowe dzieło powojennej, jazzowo-poetycznej, narkotycznej epoki Beat Generation.


Kerouac napisał ją podczas sesji "spontanicznej prozy" (strumień świadomości), co pozwoliło mu stworzyć swój własny i niepowtarzalny styl. W pewnych kręgach był czczony jako główny i kultowy już pisarz Ameryki, a z całą pewnością uważano go za rzecznika Beat Generation.

Jego przyjaźń z Allenem Ginsbergiem, Williamem Burroughsem i George'em Whitmanem definiowała pokolenie. Kerouac jest również autorem scenariusza do "beatowego" filmu pt. "Pull My Daisy" (1958).

W 1954 Kerouac odkrył Biblię Buddyjską autorstwa Dwighta Goddarda, która zapoczątkowała jego studia nad buddyzmem i pragnienie oświecenia. Niektóre doświadczenia z tego okresu znalazły swoje odbicie w książce "Włóczędzy Dharmy", wydanej w roku 1958. Kerouac nawiązał bliskie stosunki z Alanem Wattsem (Arthur Wayne w powieści Kerouaca "Big Sur" oraz Alex Aums w "Desolation Angels"). Spotkał również słynnego japońskiego znawcę i propagatora zen, D.T. Suzukiego.

Kerouac napisał "Wake Up", biografię Siddharty Gautamy Buddy, która do dziś nie została opublikowana.

Trzykrotnie żonaty, był jednak osobą biseksualną. Utrzymywał stosunki intymne z Allenem Ginsbergiem, a także z Gore Vidalem.


Zmarł w Szpitalu Św. Antoniego w St. Petersburg na Florydzie 21 października 1969. Przyczyną zgonu było krwawienie z przewodu pokarmowego. Jest pochowany w rodzinnym mieście Lowell.


Napisał kiedyś do Neala Cassady'ego: "Zrewolucjonizuję literaturę amerykańską i będę pił szampana z gwiazdami Hollywoodu."

Udało mu się spełnić tę pierwszą zapowiedź, ale co do drugiej, to przegrał w przedbiegach, choć wcale nie dlatego, że nie starał się zrealizować swoich planów. Kiedy w 1957 roku z maszyn drukarskich schodziły jeszcze ciepłe egzemplarze "W drodze", pewny siebie Kerouac wziął pióro do ręki i napisał list do Marlona Brando (odnaleziony w 2005 roku). Podsunął aktorowi pomysł: Brando kupi prawa do "W drodze", żeby nakręcić film na podstawie tej powieści. Marlon zagra Deana, a Jack - Sala. (opis do DVD filmu "W drodze")

zapisz jako pdf
zapisz jako doc (MS Word)
drukuj

KOMENTARZE

Marzec
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
26
27
28
29
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31