LOGOWANIE

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

KULTURA 11.03.2015 08:11
fot. Iwona Siwek-Front
w pracowni ISF - tak powstawały obrazy do wystawy
W dniach od 21 do 31 marca 2015 odbędzie się w Piwnicy pod Baranami w Krakowie wystawa obrazów Iwony Siwek-Front. Wystawa towarzyszy Tygodniowi Mózgu w Krakowie. Godziny otwarcia do późnej nocy.

Nie wiadomo dlaczego pojawił się w kosmosie mózg człowieka. Dlaczego wszechświat nie zatrzymał się - bez urazy - na mózgu małpim. Dlaczego nie poprzestał na etapie rajskiego ogrodu pełnego zwierząt - bez nas. I po co właściwie ten suplement w postaci świadomości własnego istnienia. Nie zawsze przecież najprzyjemniejszej. Ale jest i przyjemna strona posiadania coraz bardziej złożonego mózgu. Prof. Vetulani, światowej sławy neurobiolog, zapewnia, że rozwój mózgu sprzyjał rozmnażaniu się. Nie ma wszak bardziej seksualnego organu nad ludzki mózg.

I jeszcze raz profesor V., mieszkaniec Krakowa, przez krakowiankę Iwonę Siwek-Front przedstawiony na portrecie zatytułowanym "Mózg Krakowa": Nie istniała żadna ludzka społeczność, która by nie pozostawiła po sobie dzieł sztuki. Sztuka uczłowiecza troglodytę. Początki sztuki giną w zamierzchłej przeszłości.

Tymczasem mówi się także, że w sztuce już wszystko było. Otóż nie wszystko! W sztuce są epigoni, środkowy strumień mainstreamowy i artyści awangardowi. Dwie pierwsze grupy eksploatują faktycznie wszystko to, co już było. Natomiast awangarda jak zawsze wyprzedza czasy, w których żyjemy. Sztuka może toczyć się leniwie głównym nurtem, szerokim, wlec się w długim ogonie lub reagować z wyprzedzeniem i ukazywać współczesnym czas a priori.

Iwona Siwek-Front jest artystą avant-garde. Uprawia sztukę neodada. Zbiera strzępy rozmów na ulicach, w tramwajach i knajpach, wyrywa z kontekstu wiadomości z mediów, podchwytuje hasła wypisywane na murach, zapamiętuje obrazy pojedynczych ludzi miasta, w którym mieszka, Krakowa, i maluje bezimienne tłumy miast bez nazw.

Mistrz dadaizmu, a zarazem mistrz Iwony, niemiecki artysta i intelektualista Kurt Schwitters, przeciwstawiał się banałowi, głupocie i nonsensowi wojny, I. wojny światowej. Artyści i intelektualiści XXI. wieku przeciwstawiają się bezmyślności, chciwości i rozrzutności społeczeństw, nadmiarowi rzeczy i zalewowi informacji. Dużo się mówi w naszych czasach o bombach kalorycznych, a co z bombami informatycznymi? Nasze głowy puchną od informacji, kuracji odchudzających nikt nie proponuje, a przecież mózg jak gąbka wchłania wszystko! Globalnie!

Żyjemy w czasach Trzeciej Fali, informatycznej. Noosfera oplotła szczelnie świat, pulsuje wszędzie, następuje nieograniczona wymiana informacji, niesie to za sobą bezprecedensowy skok rozwojowy. Ale niesie też niebezpieczeństwa. Jak poradzą sobie dzieci epoki informacji z bombardowaniem ze wszech stron memami, których nie umieją oceniać? Z tymi wszystkimi reklamami, napisami, wiadomościami, SMS-ami, mailami?

Mózg na obrazach Iwony kipi od słów, piktogramów, znaków, haseł, fragmentów rozmów, mądrych, głupich, śmiesznych i poważnych. Podłączony jest kablami, wypustkami, antenami z całą resztą świata. Iwona, współczesny artysta, przedstawia ludzki mózg jako informatyczne horror vacui współczesności.

Albo staje się tym, czym jest, gdy pozbawić go życia, wypreparować z ciała, którego był główną centralą dowodzenia, kupką białka, którą żywią się z apetytem inne stworzenia, muchy, ptaki... bakterie, robaki... mózg ze swojej zwariowanej przygody w sferze ducha wraca do biosfery, jeśli jej nie skazimy, nie pozbawimy się szansy na dalszy rozwój, którego końca nie znamy. Do czego jeszcze będzie zdolny nasz mózg? Nasz intelekt? Zadbać o mózg, to nie dać go zatopić w oceanie informacji zbędnych, w głupocie, kołtuństwie, pozerstwie, zachłanności...

*

*          *

patronat nad wystawą objął m.in. portal . .piękno neurobiologii. . - Blog Jerzego Vetulaniego
Przypisy:
[1]: Tydzień Mózgu '15 pod hasłem - "Najnowsze osiągnięcia w badaniach mózgu" rozpoczyna się 16 marca 2015 roku o godz. 17:00

adres: 

Aula centrum dydaktyczno-konferencyjnego III-go Kampusu UJ . Kraków, ul. Gronostajowa 7

organizatorzy:

- Zakład Biologii i Obrazowania Komórki Instytutu Zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika

program:

16 marca - Prof. dr hab. Jerzy Vetulani (Instytut Farmakologii PAN w Krakowie) - "Neurobiologia śmierci i zjawiska okołośmiertne."

17 marca - Prof. dr hab. Bożena Kamińska-Kaczmarek (Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie) - "Guzy mózgu - Czy poznanie ich biologii pomoże w opracowaniu nowych terapii??

18 marca - Prof. dr hab. Grzegorz Hess (Uniwersytet Jagielloński) - "Stres a plastyczność mózgu.?

19 marca - Dr Rafał Czajkowski (Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie) - "System lokalizacji przestrzennej w mózgu - pierwszy rozszyfrowany kod neuronalny.?

20 marca - Dr Max Bielecki (Wyższa Szkoła Psychologii Społecznej w Warszawie) - "Przyjemne z pożytecznym? - współczesne badania nad wpływem gier komputerowych na procesy poznawcze.?

21 marca - Prof. dr hab. Tadeusz Marek (Uniwersytet Jagielloński) - "Mózg i sen.?

22 marca - Prof. dr hab. Leonora Bużańska (Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN) - "Technologie XXI wieku i komórki macierzyste w badaniach i terapii schorzeń neurologicznych.?

Dodatkowym punktem programu Tygodnia Mózgu 2015 w Krakowie będzie wystawa ?Mózg w Piwnicy? - obrazy pędzla Iwony Siwek-Front w Piwnicy pod Baranami.

20 marca 2015 godz. 19.00 - Spotkanie w Piwnicy pod Baranami z udziałem Iwony Siwek-Front oraz krytyka sztuki Elżbiety Binswanger (ilość miejsc mocno ograniczona, dlatego tylko z zaproszeniami)


Na stronie Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika pojawiły się już streszczenia wykładów.
[2]:

18 marca (2024) ? Europejski Dzień Mózgu


18 marca obchodzimy Europejski Dzień Mózgu. Dzień ten ma na celu promocję zdrowego trybu życia oraz przypomnienie jak duży wpływ ma styl naszego życia na funkcjonowanie mózgu. To właśnie prawidłowe odżywianie ma ogromne znaczenie w naszym życiu. Jest ono istotne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu człowieka, a zwłaszcza dla ludzkiego mózgu.


Praca mózgu jest ściśle powiązana z aktywnością naszego ciała oraz umysłu. Jest jednym z najważniejszych narządów w ludzkim organizmie. Organ ten sprawuje kontrolę nad wszystkimi narządami w ciele człowieka oraz procesami fizjologicznymi. Oprócz tego odpowiada także za zdolności umysłowo-poznawcze, takie jak świadomość, pamięć, empatia czy też podejmowanie decyzji.

Przyczyną chorób mózgu jest najczęściej zaawansowany wiek pacjentów. W Polsce z chorobami mózgu zmaga się ponad 15 mln ludzi. Z każdym rokiem ta liczba stale rośnie.

Jak zadbać o swój mózg?

? Przede wszystkim wykonywanie regularnych badań kontrolnych ( m. in. poziom cukru we krwi, cholesterolu, ciśnienie).

? Prawidłowe odżywianie ? warzywa czy też tłuszcze wspomagają pracę mózgu, a nadmierne ograniczenia tłuszczu w diecie, prowadzą do bardzo poważnych konsekwencji.

? Regularne gimnastykowanie tego organu, poprzez wykonywanie ćwiczeń poprawiających kondycję mózgu.

? Odpowiedni poziom snu każdego dnia. Chroniczne niewyspanie sprzyja rozwojowi Alzheimera.

 ? Przede wszystkim należy ograniczyć wszelkie używki lub zrezygnować z nich całkowicie (alkohol, nikotynę oraz narkotyki). Regularne zażywanie środków odurzających prowadzi do jego degeneracji.zapisz jako pdf
zapisz jako doc (MS Word)
drukuj

KOMENTARZE

Czerwiec
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30