LOGOWANIE

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

HISTORIA 09.03.2015 22:50
Mirabeau face à Dreux-Brézé, fin du XVIII° siècle, salle du jeu de paume, Versailles
Pewien polityk z Bignon-Mirabeau
walczył o prawa człowieka, a, bo
chciał być ministrem,
a nie filistrem,
ludu przyjaciel, bo kto nie jak on?!

(ebs)


Honoré Gabriel Riqueti, Hrabia de Mirabeau, nazywany też po prostu: Mirabeau - wpływowy polityk Wielkiej Rewolucji Francuskiej, członek Stanów Generalnych, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego. Również pisarz francuski.

Urodził się 9 marca 1749 w Bignon-Mirabeau w rodzinie szlacheckiej, jego ojciec był markizem. Młody Gabriel nie był lubiany przez ojca, z tego powodu został przez niego wysłany do wojska, gdzie służył jako zwykły żołnierz. Był także więziony, za zgodą króla, jako nieposłuszny syn. W czasie pobytu w więzieniu przy szwajcarskiej granicy zbiegł do Holandii razem z kochanką, ale po kilku miesiącach został aresztowany i deportowany razem z nią do Francji. Z więzienia został zwolniony po interwencji ojca i powrócił do rodzinnego domu, gdzie podjął próbę odnowienia małżeństwa. W tym czasie dał się poznać jako mówca i błyskotliwy polemista. W wyborach do Stanów Generalnych wystartował jako przedstawiciel Stanu Trzeciego.


Preludium rewolucji widział w "aferze naszyjnikowej". Członek jakobinów. W chwili radykalizacji tego klubu wycofał się z niego. W 1790 roku doradzał królowi Ludwikowi XVI ucieczkę z Francji.

W czasie obrad Stanów Generalnych żądał gwarantowanej prawem wolności dla każdego człowieka, zniesienia niewolnictwa we francuskich koloniach, swobody wypowiedzi i druku oraz zakończenia dyskryminacji protestantów i Żydów. Był posądzany o zapędy dyktatorskie, podejrzewano go o chęć zostania pierwszym ministrem. W efekcie tych obaw 7 listopada 1789 roku Zgromadzenie przegłosowało uchwałę zabraniającą swoim członkom obejmowania posad w rządzie. Mirabeau był natomiast zwolennikiem monarchii konstytucyjnej z silną pozycją króla na czele rządu, posiadającego prawo veta, co miało równoważyć władzę królewską i parlamentarną, zapobiegać dominacji jednego z ośrodków nad drugim oraz ewentualnej tyranii. Konstytucja powinna być ponad innymi prawami. W wyborach powinien obowiązywać cenzus majątkowy. Był współautorem "Deklaracji praw człowieka i obywatela".


Zmarł rankiem 2 kwietnia 1791 roku w swym domu, otoczonym przez tłum zwolenników. Został pochowany w Panteonie, lecz dokumenty znalezione po obaleniu monarchii wskazały go jako potajemnego doradcę królewskiego, w związku z czym jego szczątki zostały usunięte z mauzoleum już w 1793 roku.

(z Wiki)

Peter Ustinov wcielił się w rolę Mirabeau w filmie z 1989 roku "Rewolucja francuska" ("La Révolution française").
Film składa się z dwóch części. Część pierwsza ukazuje obraz Wielkiej Rewolucji Francuskiej od zwołania Stanów Generalnych w 1789 roku do uwięzienia króla Ludwika XVI. Tematem drugiej części jest obraz terroru pod rządami reżimu Robespierre’a aż do jego upadku.
Główne role:
Andrzej Seweryn – Maximilien de Robespierre
Klaus Maria Brandauer – Georges Danton
Jane Seymour – Maria Antonina
Jean-François Balmer – Ludwik XVI
François Cluzet – Camille Desmoulins
Claudia Cardinale – Yolande Martine Gabrielle de Polastron, księżna Polignac
Peter Ustinov – Honoré Gabriel Riqueti de Mirabeau
Sam Neill – La Fayette
Dominique Pinon – Jean-Baptiste Drouet
Jean Boissery – Le Duc de Choiseul
Christopher Thompson – Louis de Saint-Just
Marie Bunel – Lucile Desmoulins
Marianne Basler – Gabrielle Danton
Christopher Lee – Charles Henri Sanson

zapisz jako pdf
zapisz jako doc (MS Word)
drukuj

KOMENTARZE

Kwiecień
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05