LOGOWANIE

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

HISTORIA 22.01.2015 21:14
ilustr. z olivercowdery.com
Pewien kapitan z portu Greenock
zawisł na stryczku w londyńskim Dock,
pirat okrutny,
kompan wierutny,
po latach tłustych chu... jowy rok.

(ebs)


"Kapitan" Kidd jest uważany za jednego z najokrutniejszych i najkrwawszych piratów XVII wieku. Zgodnie z tradycją oskarżany był - jeszcze za życia - o największe zbrodnie. Bohater wielu mrocznych opowieści o piratach.

Legenda kapitana Kidda opiera się głównie na wierze, że zakopał gdzieś swe legendarne skarby. Znalazło to swe odbicie w literaturze: Edgar Allan Poe napisał "Złotego żuka", a Robert Louis Stevenson "Wyspę Skarbów"*. Od końca XVIII wieku trwa nieustanne poszukiwanie skarbu Kidda na Wyspie Dębów w Nowej Szkocji, w hrabstwie Suffolk na Long Island oraz na wyspach Charles i Thimble w Connecticut.W rzeczywistości Kidd był prawdopodobnie jednym z wielu korsarzy brytyjskich, grasujących na wodach Atlantyku i Oceanu Indyjskiego, a jednocześnie ofiarą spisku korupcyjnego, w który wplątane były najznakomitsze brytyjskie postaci epoki.

80% kosztów "przedsięwzięcia", czyli napadania na statki francuskie, pokrywali ludzie z wyższych sfer, najbardziej wpływowi w Anglii: Edward Russell - lord Oksford, baron Romney, Charles Talbot - książę Shrewsbury i baron Somers. Król William mógł być w to zamieszany osobiście, zgodnie ze starą zasadą, że władca dostaje 10% łupów.

30 stycznia 1698 roku Kidd zagarnął swą największą zdobycz - ormiański 400-tonowy statek Quedagh, wyładowany belami satyny i muślinu, a także złotem, srebrem i wieloma innymi kosztownymi towarami z Dalekiego Wschodu, przede wszystkim zaś jedwabiem, cenionym wyżej niż złoto. Kapitanem Quedagh był Anglik nazwiskiem Wright, który korzystał z protekcji bandery francuskiej. Kidd miał pewne skrupuły, ale załoga była przekonana o legalności działań, jako że Kidd miał przecież atakować statki pod banderą francuską. Łup podobno był ogromny.

Gdy wieść o napadzie dotarła do Anglii, Kompania Wschodnioindyjska oficjalnie oskarżyła Kidda o piractwo. Wszyscy dowódcy Royal Navy otrzymali polecenie "ścigania i schwytania rzeczonego Kidda i jego kamratów" z powodu "uprawiania piractwa".

6 lipca 1699 roku Kidd, wraz z resztą załogi, został aresztowany i osadzony w więzieniu Stone Prison; trzymano go oddzielnie od pozostałych.

Po ponad roku został odesłany do Anglii, gdzie 8 maja 1701 roku stanął przed sądem Admiralicji w Londynie, oskarżony o uprawianie piractwa. W oczekiwaniu na proces Kidd osadzony został w cieszącym się ponurą sławą więzieniu Newgate, skąd wysłał kilka listów do pary królewskiej z prośbą o łaskę. Król nie pomógł.

Przed sądem występował sam, bez obrońcy. W pokazowym procesie został uznany za winnego wszystkich zarzucanych mu czynów (morderstwo i pięć przypadków piractwa) i powieszony 23 maja 1701 roku w tzw. Execution Dock w londyńskiej dzielnicy Wapping. Wieszany był dwukrotnie, za pierwszym razem lina się urwała.

Jego ciało zabezpieczono przed rozkładem smołą i w żelaznej klatce zawieszono nad brzegiem Tamizy jako przestrogę dla innych, którym marzyłoby się piractwo. Wisiało dwa lata. Jego towarzysze zostali również skazani, ale ułaskawiono ich tuż przed powieszeniem. (wg Wiki)

*

więcej o "kapitanie" piratów po ang.

*

*i ja byłam na tej wyspie, Peter Island, która niby to miałaby być _tą_ wyspą skarbów, maleńkiej, skalistej i... tajemniczej...zapisz jako pdf
zapisz jako doc (MS Word)
drukuj

KOMENTARZE

Czerwiec
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30