LOGOWANIE

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

SPOŁECZEŃSTWO 17.12.2014 14:51
fot. performancephilosophy.ning.com
Krytyka Polityczna: 'Was will Europa?' zapytałby Freud, gdyby żył. Odpowiadającym będzie Slavoj Žižek. A wyzwaniem kontynent, którego status geopolityczny, kondycja społeczna i sytuacja ekonomiczna pozostają nieokreślone i pozostawiają wiele miejsca do interesujących dyskusji. Nie obejdzie się bez filozoficznych dygresji, wycieczek w stronę kultury masowej, a także czasem grzesznych, ale zawsze śmiesznych żartów. Porozmawiamy też o konflikcie na Ukrainie i sytuacji politycznej w Rosji.

20 grudnia, w sobotę, o godzinie 18.00 zapraszamy na spotkanie ze Slavojem Žižkiem, które poprowadzi Sławomir Sierakowski.

Siedziba Krytyki Politycznej, ul. Foksal 16/2p., WarszawaSlavoj Žižek (1949) - słoweński socjolog, filozof, marksista, psychoanalityk i krytyk kultury. Jedna z najważniejszych postaci współczesnej sceny teoretycznej i jeden z najbardziej znanych intelektualistów na świecie. Nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazały się m.in. jego książki "W obronie przegranych sprawy", "Kruchy absolut", "Od tragedii do farsy", "Sześć esejów o kobietach i przyczynowości".

"Interesujące byłoby ponowne odczytanie wyjściowego programu Solidarności – nie ma tam nic na temat kapitalizmu. Więcej natomiast na temat społecznego marzenia. Sądzę, że powinniśmy walczyć o to dziedzictwo, jest to sprawą zasadniczą, w przeciwnym razie – jeśli to marzenie o zbiorowej solidarności zniknie – będziemy żyli w przerażającym społeczeństwie, w którym rywalizacja rynkowa będzie współistniała z nowym rodzajem trybalizmu. Strasznie będzie się żyło w takim społeczeństwie. My – państwa postkomunistyczne, ujmując to w marksistowsko-mesjanistycznym stylu, mamy misję odnalezienia nowej formy… nie żartuję!… tak, żartuję, ale myślę o tym całkiem poważnie, wynalezienia nowej formy życia społecznego, która mogłaby uniknąć starych pułapek. Może jesteśmy w stanie ocalić ludzkość…" (Slavoj Žižek)

źródło: Edwin Bendyk, "Koniec transformacji…", Krytyka Polityczna, 19/2009.

Sławomir Sierakowski (1979) - założyciel i redaktor naczelny „Krytyki Politycznej”. Prezes Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego. Socjolog, publicysta. Publikuje m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Polityce”, „Przekroju”. Ukończył Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, w ramach których studiował socjologię, filozofię i ekonomię. Pracował pod kierunkiem Ulricha Becka na Uniwersytecie w Monachium.

*

Rozmowa będzie transmitowana na żywo na naszym kanale na youtubie:

https://www.youtube.com/channel/UCq_HZg-neib_woG6xBwQ9Yg

Po spotkaniu udostępniony będzie zapis video.

zapisz jako pdf
zapisz jako doc (MS Word)
drukuj

KOMENTARZE

Lipiec
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04