LOGOWANIE

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

SPOŁECZEŃSTWO 21.10.2013 20:29
 
Dziś rozpoczął się - po raz pierwszy w Warszawie - Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Nobliści zebrali się aby radzić nad najbardziej palącymi problemami świata po raz trzynasty.

Organizatorami są: Stały Sekretariat Światowego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Instytut Lecha Wałęsy oraz miasto Warszawa.

Lech Wałęsa wśród otwierających Szczyt powiedział coś, co i mnie wydaje się nabardziej godne odnotowania, że należy próbować się dogadywać w każdej sytuacji. Dla świata jak najszybciej trzeba uzgodnić wartości wspólne dla wszystkich wierzących i niewierzących, mówił nasz Laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Jak się wyraził, "takie laickie 10 przykazań", na których można będzie budować przyszły świat. A dla polityków... czipy.

Były prezydent uważa, że, ONZ powinna stać się z czasem Parlamentem Globalnym, Rada Bezpieczeństwa - Rządem Globalnym, zaś NATO - Ministerstwem Obrony Globalnej.

Mairead Corrigan Maguire* zaś apelowała o rozwiązanie NATO i zaprzestanie dalszych zbrojeń w Europie oraz o dialog ws. Palestyny dla dobra Palestyny i Izraela. (*Mairead Corrigan to działaczka pokojowa Irlandii Północnej.Wspólnie z Betty Williams współtworzyła w 1976 Ruch Pokoju Irlandii Północnej, potem pod nazwą Wspólnota Ludzi Pokoju; była to organizacja mająca łączyć katolików i protestantów i doprowadzić do zakończenia walk między zwaśnionymi stronami. Za inicjatywę pokojową obie działaczki otrzymały w 1976 pokojową nagrodę Nobla. Często używa dwojga nazwisk: Mairead Corrigan Maguire.)

W pierwszym dniu wystąpli także Frederik Willem de Klerk (b. prezydent RPA, Nobel w 1993 r.), Szirin Ebadi (irańska prawniczka, obrończyni praw człowieka, Nobel z 2003 r.) i Ira Helfand z organizacji Lekarze przeciw Wojnie Nuklearnej...

Jerzy Owsiak odebrał z rąk prof. Mohammada Yunusa (twórcy systemu mikrokredytów z Bangladeszu, Nobel z 2006 r.) Medal Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. za "wieloletnią działalność społeczną i charytatywną oraz aktywną pomoc w rozwoju polskiej medycyny". Lech Wałęsa był pierwszym gratulującym.

A z pierwszego rzędu Jerzego Owsiaka entuzjastycznie oklaskiwała rzeczywiście bardzo piękna i, jak się okazuje, miła i naturalna gwiazda kina, Sharon Stone, która w środę nagrodzona zostanie Nagrodą Pokoju (Peace Summit Award) za to, że nie tylko kinem się zajmuje, za "solidarne działanie na rzecz ludzi walczących z tragedią HIV i AIDS oraz za niesienie im nadziei".

Gościem specjalnym Szczytu będzie jeszcze działaczka społeczna Samia Nkrumah, córka pierwszego prezydenta Ghany i kontynuatorka jego myśli. Niestety swój udział w szczycie odwołał były przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow.

Ogólnie było i mądrze, i bardzo sympatycznie. I pięknie: Sharon Stone trochę ukradła show Noblistom, ale cóż się dziwić, człowiek jest wzrokowcem. Tu jej zdjęcia na Szczycie.


zapisz jako pdf
zapisz jako doc (MS Word)
drukuj

KOMENTARZE

Kwiecień
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05