LOGOWANIE

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

POEZJA 22.10.2012 09:16
fragm. rzeźby Michaela Klahra
fot. z galerii Szlaku Sakralnej Sztuki Barokowej im. Michaela Willmanna
To dziewczyna jak ty lub ja
lecz nadnaturalnej wielkości
i to mnie niepokoi –
ta barokowa przesada
z piętnem Demona w tle
To przez nią mądre panny
zostają w końcu starymi
i przemykają chyłkiem
wzdłuż ścian podczas balu
Nadają się na piastunki
rezydentki lub czarownice
dwór lubi je upokarzać
a Książę Pan się gniewa
gdy wychodzą z cienia
i patrzą mu hardo w oczy
Niedobrze rzucać cień
większy od swego pana
lepiej spuścić wzrok
myśl zakryć lokiem
trzepotem rzęs i czekać
I lepiej zapomnieć o tamtej
co pierwsza dokonała wyboru
z piętnem Demona w tle

*

21 października 2012

*

Michael Klahr (Starszy) (1693 w Bielicach - 9 marca 1742 w Lądku Zdroju) – rzeźbiarz, wybitny przedstawiciel śląskiego baroku, ojciec Michaela Ignatiusa Klahra zwanego Młodszym.

Urodził się we wsi Bielice a właściwie w jej nieistniejącym dziś przysiółku Nowa Biela (dawniej Neu Bielendorf), w chłopskiej rodzinie Michaela Klahra z Bieli i Marii. Jego talent odkryli jezuici. Istnieje niepotwierdzona dokumentami opowieść o tym, jak rektor kłodzkiego konkwiktu jezuitów Paul Stralano spotkał chłopca rzeźbiącego figurki do bożonarodzeniowej szopki. Rozpoznał w nim nietuzinkowy talent i po rozmowie z rodzicami zabrał go do szkoły prowadzonej przez zakon w Kłodzku (budynek pełni dziś funkcję Muzeum Ziemi Kłodzkiej). Tu Klahr pobierał nauki ogólne i uczył się teorii rzeźby. Sprowadzony przez jezuitów kilka lat później z Wiednia architekt o nazwisku Karl Sebastian Flacker został mistrzem młodego rzeźbiarza. Przypuszczalnie pod jego kierunkiem dalej studiował.

W kościele w Nowym Gierałtowie 26 stycznia 1723 r. rzeźbiarz wziął ślub z Katarzyną, córką Hansa Mühlana i rok później osiedlił się w Lądku Zdroju (wówczas Bad Landeck), gdzie nabył narożną kamienicę w rynku Zur Kornecke (obecnie Rynek 1). Tu założył swój warsztat i szybko zyskał wysoką pozycję społeczną. W 1737 r. został wybrany radnym miasta. Miał pięcioro dzieci.

Rzeźbił głównie w drewnie. Dopiero pod koniec życia wykonał dla Lądka kilka rzeźb z kamienia. Jego ostatnim dużym dziełem jest kamienna figura wotywna – pomnik Trójcy Świętej, stojąca na lądeckim rynku. Michał Klahr umarł w Lądku w wieku 49 lat i tam też został pochowany.

Michael Klahr jest autorem wielu dzieł rozsianych po ziemi kłodzkiej podziwianych za mistrzostwo warsztatowe oraz charakterystyczną teatralność i dynamikę przedstawianych postaci. W jego rzeźbach sztuka barokowa przejawia się w swojej najbardziej typowej postaci. Uważany jest za najwybitniejszego przedstawiciela swojej epoki na Śląsku. (wg Wiki)

więcej tutaj:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Michael_Klahr_%28starszy%29

na zdj. Portal nad wejściem domu Michaela Klahra na lądeckim rynku. Na zwieńczeniu łuku widoczny gmerk rzeźbiarza z datą powstania płaskorzeźby.

zapisz jako pdf
zapisz jako doc (MS Word)
drukuj

KOMENTARZE

Kwiecień
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05