LOGOWANIE

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

POEZJA 23.01.2024 10:22
Stella Bowen (1893-1947): Margaret Cole,1944/ 45, National Portrait Gallery, London

Margaret Cole: Opadające liście

 

Dziś, gdy tam przejeżdżałam,

Widziałam zrudziałe liście lecące z drzew

W spokojne popołudnie,

Gdy wiatr nie wywiewał ich ze świstem ku niebu,

Jak gęsto i bezszelestnie

Spadały niczym gaszące blask południa płatki śniegu;

I nieśpiesznie opuszczałam to miejsce

Z myślami o walecznym mrowiu,

Teraz już tylko zwiędłym,

Zabijanych nietkniętych wichrem starości i chorób,

Ale w paradnym pięknie,

Jak śnieżynki spadające na flamandzką ziemię.


(tł. Ela Binswanger)


*


Margaret Cole: The Falling Leaves

 

Today, as I rode by,

I saw the brown leaves dropping from their tree

In a still afternoon,

When no wind whirled them whistling to the sky,

But thickly, silently,

They fell, like snowflakes wiping out the noon;

And wandered slowly thence

For thinking of a gallant multitude

Which now all withering lay,

Slain by no wind of age or pestilence,

But in their beauty strewed

Like snowflakes falling on the Flemish clay.


*


Margaret Cole (6 maja 1893 - 7 maja 1980) była angielską pisarką, poetką i polityczką. Wspólnie z mężem G.D.H. Cole’em napisała kilka kryminałów. Po drugiej wojnie światowej piastowała ważne stanowiska w rządzie londyńskim (od 1965 z tytułem Officer of Order of the British Empire i od 1970 pasowana na Dame Commander, co równa się przyjęciem do stanu szlacheckiego).

Córka Johna Percivala Postgate, wykładowcy w Trinity College i w University of Liverpool, i Edith (z domu Allen) Postgate, kształciła się w Roedean School i Girton College w Cambridge. Po lekturach H.G. Wellsa, czy G.B. Shawa zaczęła kwestionować anglikanizm w swoim wychowaniu i w młodości zainteresowała się ideą socjalizmu i pacyfizmu. W reakcji na Wielką Wojnę (pierwszą światową) brała udział w kampaniach przeciwko poborowi. Podczas którejś z nich poznała G.D.H. Cole’a, którego poślubiła w sierpniu 1918 roku w urzędzie stanu cywilnego.

Margaret i jej mąż pracowali razem nad "Intelligent Man's Review of Europe Today" (1933) i "The Condition of Britain" (1937). Następnie wydała dwie własne książki: "The New Economic Revolution" (1938) i "Marriage Past and Present" (1938), które nakreśliły teorię feminizmu socjalistycznego. Straciła wiarę w pacyfizm wraz z dojściem do władzy Adolfa Hitlera w nazistowskich Niemczech, w wyniku czego udzieliła pełnego poparcia zaangażowaniu Wielkiej Brytanii w II wojnę światową.

Margaret i jej mąż stworzyli związek partnerski, ale nie pełne małżeństwo: jej mąż nie interesował się seksem, uważał, że kobiety odwracają jego uwagę od mężczyzn. Niemniej jednak mieli syna i dwie córki. Margaret Cole obszernie udokumentowała ich wspólne życie w biografii, którą napisała o swoim mężu po jego śmierci.

Po ukończeniu kursu (Cambridge formalnie nie zezwalała kobietom na ukończenie studiów aż do 1947 roku) Cole została nauczycielką literatury klasycznej w St Paul's Girls' School. Jej wiersz "Opadające liście" będący odpowiedzią na pierwszą wojnę światową, obecnie znajduje się w programie nauczania literatury angielskiej, wiersz (oryginał) pokazuje wpływ poezji łacińskiej na użycie długich i krótkich sylab w celu uzyskania efektów mimetycznych.

Określenie "mimetyczny" odnosi się do mimetyzmu - zjawiska obserwowanego głównie w świecie zwierzęcym, ale czasem także roślinnym, polegającego na upodabnianiu się do otoczenia. Zwykle chodzi tu o swego rodzaju "naśladowanie" podłoża lub tła.


zapisz jako pdf
zapisz jako doc (MS Word)
drukuj

KOMENTARZE

Kwiecień
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05