LOGOWANIE

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

ZWIERZĘTA 11.07.2021 09:12
fot. Rafał Rafałowski
 

Ten Karłątek Kniejnik, oblatywacz kniei,

lata latem w nieustającej nadziei,

że pośród powinowatych,

setek powszelatkowatych,

spotka tę jedną, z którą miłość podzieli.


(ebs)


Karłątek kniejnik (Ochlodes venatus = Ochlodes sylvanus = Ochlodes faunus) - owad z rzędu motyli, z rodzinypowszelatkowatych ( = warcabnikowatych) (Hesperiidae). To rodzina niewielkich motyli dziennych, która liczy dziś około 3500 gatunków. W Polsce żyje 17 gatunków z tej rodziny owadów, w całej Europie - 20. To jeden z najbardziej pospolitych w Polsce powszelatków. Gąsienice mają zwykle kolor zielony lub szarobrązowy.Przednie skrzydła samczyka są w kolorze ochry i mają czarne prążki zapachowe. Na skrzydłach samiczki znajdują się jaśniejsze kwadratowe plamki. Rozpiętość skrzydeł wynosi od 28 do 32 mm. Okres lotu motyla to czerwiec i lipiec. Występuje on na łąkach, śródleśnych polanach oraz w lasach. Niebieskozielona gąsienica ma czarnobrązową głowę i żeruje na różnych gatunkach traw. Samica składa jaja na spodniej stronie liści. Występuje jedno pokolenie w ciągu roku. Gąsienica oplata kilka liści razem i zimuje by przepoczwarzyć się w następnym roku.


Cechą charakterystyczną gatunków z tej rodziny są drobne skrzydła i duża głowa. Tułów jest krępy. Ubarwienie skrzydeł różne. Gatunki tropikalne są kolorowe, krajowe ubarwione są skromnie. Skrzydła mogą być złożone nad tułowiem jak u pozostałych motyli dziennych, albo pierwsza para skrzydeł skierowana jest nad tułów, a druga pozostaje w pozycji horyzontalnej. Czułki mają kształt maczugi, zwykle zagięte.
Ma zasięg palearktyczny. To pospolicie występujący motyl na terenie całego naszego kraju. Występuje również w całej Europie poza Irlandią oraz niektórymi wyspami na Morzu Śródziemnym. Spotykany na terenach trawiastych, w lasach, w ogrodach, także na otwartym terenie i w osiedlach ludzkich. Pionowy zasięg występowania to 1800 n.p.m. Motyl ten nie jest zagrożony wymarciem.


Gąsienice żerują na różnych gatunkach traw. Preferują takie gatunki jak trzcinnik, tymotka, kupkówka. Lubia także jeżyny. Podczas żerowania liście zwijają w rurkę. Wewnątrz takiej rurki gąsienica odpoczywa i zimuje. Owad dorosły chętnie przylatuje do kwiatów o kolorze fioletowym.
zapisz jako pdf
zapisz jako doc (MS Word)
drukuj

KOMENTARZE

Czerwiec
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30