LOGOWANIE

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

ZWIERZĘTA 26.06.2021 12:52
fot. Antoni Kasprzak
 


Ten Słonik, mieszkaniec żołędzi,

żywot w lasach dębowych pędzi,

ryje długim ryjkiem,

składa jaja chyłkiem,

a drzewa ta robota swędzi.


(ebs)


Człowiek uważa go za szkodnika, stąd jeszcze jeden limeryk:


Ten Słonik Żołędziowiec, jak go zdradza nazwa,

rozprawia się z lasami dębowymi raz dwa,

ryje długim ryjkiem,

składa jaja chyłkiem

w żołędziach, człowiek mówi, szkodnik, a on? Tak ma!


(ebs)

  

Słonik żołędziowiec zwany po niemiecku "wiertłem do żołędzi"
Słonik żołędziowiec lub słonik żołędziowiec pospolity (Curculio glandium) to chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych (Curculionidae).
Chrząszcze te mają długość od 4 do 7,5 milimetrów. Ich ciało pokryte jest wydłużonymi, żółtobrązowymi lub czerwonobrązowymi przylegającymi łuskami. Wyglądają bardzo podobnie do blisko spokrewnionego, ale nieco mniejszego słonika orzechowca (Curculio nucum). Nie mają jednak grzebienia z włosów na szwie pokrywy skrzydła, a kończyny pokryte są drobną szczecinką luźno. Trąbka samców jest tak długa jak skrzydła, a samic ma długość ciała.


Owady te występują w całej Europie, Afryce Północnej i Turcji, ale rzadziej w kierunku północy. Żyją w różnych siedliskach zalesionych, takich jak lasy, lasy dębowe dębowe, parki, zadrzewia i duże żywopłoty.


Samice za pomocą trąbek wygryzają głębokie dziury w niedojrzałych żołędziach, a następnie składają w owocu jedno lub dwa jaja. Dziurki te się zasklepiają tak, że nie sposób zobaczyć, że w owocu są jajka. Po około dwóch tygodniach wylęgają się żółtawobiałe, czerwonobrązowe na głowie, beznogie larwy. Ich tryb życia jest podobny do larw słonika orzechowca. Rozwijają się w owocu i opuszczają go jako larwy po osiągnięciu długości ciała od 9 do 10 milimetrów, aby do wiosny następnego roku hibernować na głębokości około 25 centymetrów w ziemi zanim się przepoczwarczą. Dorosłe osobniki nowego pokolenia wykluwają się w maju lub czerwcu następnego roku.


Ciekawostki ze strony poznan.lasy.gov.pl


Słoniki żołędziowce posądzane są o lenistwo. Ponieważ pojawiają się już w kwietniu, z powodu braku w tym czasie żołędzi, nie robią absolutnie nic. Snują się, wylegują na liściach, wałęsają i cierpliwie oczekują wakacji, starając się przy tym nie stać czyimś posiłkiem. Dopiero na przełomie lipca i sierpnia, gdy dojrzewają żołędzie, dla słoników rozpoczyna się okres godów i składania przez samiczkę jajeczek;


Najstarszym znanym ludzkości kodem genetycznym jest kod ryjkowca, wydłubanego z bursztynu libańskiego, pochodzącego z kredy (120-135 milionów lat temu). Ten "ryjek" oglądał dinozaury!


Największym przedstawicielem rodziny Curculionoidea jest Rozpucz lepiężnikowiec. Osiąga 18,3 mm długości i to bez ryjka. Łatwo go wypatrzeć podaczas pieszych górskich wędrówek;


Interesują Ciebie owady? Koniecznie obejrzyj "Zadziwiający świat chrząszczy". W tym filmie przyrodniczym ukryły się również ryjkowce!


cały artykuł pt. "Z trąbą słonia" autorstwa Rafała Śniegockiego + liczne zdjęcia


jeszcze więcej zdjęć na stronie insektarium.net


i jeszcze więcej na stronie swiatmakrodotcom.wordpress.com


słonik orzechowiec
a taki to maciupki słonikzapisz jako pdf
zapisz jako doc (MS Word)
drukuj

KOMENTARZE

Kwiecień
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05