LOGOWANIE

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

POEZJA 06.02.2013 22:10
 
Dla miłośników poezji było to wydarzenie, które się wspomina całe życie! 20 lat temu legenda amerykańskiej poezji Allen Ginsberg odwiedził bydgoską kawiarnię artystyczną Węgliszek na zaproszenie Kwartalnika Artystycznego, który również powstał w roku 1993. Redakcja w składzie: Krystyna Starczak-Kozłowska (red. naczelny), prof. Robert Mielhorski, i ja, Ryszard Częstochowski (z-ca red. naczelnego).

W numerze inauguracyjnym publikowali m.in. Allen Ginsberg (w przekładzie G. Musiał), K. Hoffman, Andrzej Stasiuk, Natasza Goerke, Krzysztof Lisowski, Łukaszewicz, M. Kędzierski, R. Mielhorski, translacja Karla Jaspersa (S. Studniarz) i inni. Był też mój wywiad z Agnieszką Holland z festiwalu filmów w Gdyni "Hotel Gdynia" - do dzisiaj aktualny, poza tym plastyka-rzeźby Michała Kubiaka, recenzje teatralne i muzyczne...

Okładki Kwartalnika Artystycznego:

http://www.kwartalnik.art.pl/archiwum_kwartalnika_artystycznego.htm

* * *

Allen Ginsberg (3 czerwca 1926 w Newark w stanie New Jersey - 5 kwietnia 1997 w East Village, na Manhattanie w Nowym Jorku)

Amerykański poeta pochodzenia żydowskiego, aktor, scenarzysta i działacz społeczny. Jeden z najważniejszych twórców tzw. poezji konfesyjnej i lider ruchu artystycznego określanego jako Beat Generation. Był również znaczącą postacią kontrkultury amerykańskiej, już za życia owianą barwną legendą i otaczaną kultem. Stał się jedną z głównych postaci powieści Jacka Kerouaca "W drodze".

Był zadeklarowanym homoseksualistą. W 1954 roku poznał Petera Orlovskiego, z którym pozostał w związku przez prawie czterdzieści lat.

Zyskał sławę dzięki dwóm poematom: "Skowytowi" ("Howl", 1956) dedykowanemu Nealowi Cassady'emu i Carlowi Solomonowi, będącym swoistym poetyckim epitafium dla najlepszych umysłów pokolenia Ginsberga oraz wyrazem buntu młodych ludzi dorastających w atmosferze zimnej wojny oraz powojennego nihilizmu, oraz "Kadyszowi" ("Kaddish", 1961), który z kolei poświęcony jest zmarłej matce poety, Naomi Ginsberg. Innym znaczącym utworem jest "Thou Shalt Not Kill" napisanym na cześć umarłego poety Dylana Thomasa.

Jego twórczość stanowiła ważny pomost między pokoleniem beatników lat 50. i ruchem hippisów lat 60. (z Wiki)

*

"Skowyt"

I
WIDZIAŁEM najlepsze umysły mego pokolenia zniszczone szaleństwem, głodne histeryczne
nagie, włóczące się o świcie po murzyńskich dzielnicach w poszukiwaniu wściekłej dawki
haszu, anielogłowych hipstersów spragnionych pradawnego niebiańskiego podłączenia do
gwiezdnej prądnicy w maszynerii nocy,
którzy w nędzy łachmanach z zapadniętymi oczyma w transie czuwali paląc w
nadnaturalnych ciemnościach tanich mieszkań, płynąc poprzez dachy miast, kontemplując
jazz:

www.tripnotic.arytmia.eu/notepad/ginsberg_skowyt.pdf

* * *

Trailer filmu biograficznego o Allenie Ginsbergu pt.  "Skowyt" z roku 2010:


zapisz jako pdf
zapisz jako doc (MS Word)
drukuj

KOMENTARZE

Maj
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02