LOGOWANIE

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

KULTURA 16.08.2017 19:35
zdj. Wallpapers DSC
 

Ta piosenkarka z Bay City

nie boi się żadnych krytyk, 

nieświęta panienka

cnych panów w sukienkach

wpędzała na krytyk szczyty...


(ebs)


Madonna - amerykańska piosenkarka popowa, kompozytorka, autorka tekstów, producentka muzyczna, tancerka, aktorka, producentka filmowa, reżyserka, scenarzystka, projektantka mody, pisarka, przedsiębiorca i filantropka. 
Urodziła się jako Madonna Louise Ciccone 16 sierpnia 1958 w Bay City w stanie Michigan. Była trzecim z sześciorga dzieci Silvio Anthony’ego Ciccone i Madonny Louise Ciccone (nazwisko rodowe: Fortin). 
Jej dziadek ze strony ojca, Gaetano Ciccone, mieszkał we włoskim mieście Pacentro położonym w regionie Abruzja. Podczas I wojny światowej przymusowo kopał okopy w Alpach, jednak wystąpił z armii, wrócił do domu i został wyswatany z Micheliną Dijulio. Za trzysta dolarów z posagu mężczyzna kupił bilet do Ameryki i w 1918 zamieszkał w mieście Aliquippa (stan Pensylwania), podejmując się pracy w hucie. Wkrótce przeprowadziła się tam także Michelina, z którą Gaetano miał pięciu synów, w tym Silvio. 
W 1690 przodkowie Madonny ze strony matki, Fortinowie, uciekli z Francji i pożeglowali do kanadyjskiego miasta Québec. Dziadkowie piosenkarki, Williard i Elsie, wzięli ślub, choć byli dalekimi kuzynami (czemu sami zaprzeczali). Ich syn Dale wraz z Silvio Ciccone stacjonowali na Alasce podczas wojny koreańskiej. Ciccone był drużbą na ślubie Dale’a, podczas którego poznał jego siostrę Madonnę. Silvio i Madonna pobrali się 1 lipca 1955 roku Bay City.


Ich córka Madonna debiutowała w Nowym Jorku jako tancerka oraz członkini zespołów, a w 1982 rozpoczęła karierę jako solowa piosenkarka (w 1983 wydając pierwszy album, "Madonna"). Szybko zdobyła międzynarodową popularność, stając się jedną z największych gwiazd na rynku muzycznym. Jej albumy sprzedawały się w wielomilionowych nakładach, zaś single stawały się przebojami na całym świecie. Zaprezentowała nowatorskie podejście do dziedzin teledysku i koncertu, zwracając uwagę na ich widowiskowość i teatralność.


W grudniu 1996 odbyła się premiera biograficznego filmu muzycznego w reżyserii Alana Parkera, zatytułowanego "Evita" i zrealizowanego na podstawie musicalu pod tym samym tytułem. Madonna zagrała w nim główną rolę pierwszej damy Argentyny, Evy Perón, działaczki politycznej i społecznej obok Antonio Banderasa w roli Ché. Film był sukcesem komercyjnym (141 miliony dolarów dochodu). 
Krytycy docenili grę Madonny, która otrzymała Złotego Globa dla najlepszej aktorki w filmie komediowym lub musicalu. Piosenkarka zaśpiewała w większości utworów na ścieżce dźwiękowej "Evita", sprzedanej w 11 milionach egzemplarzy. Niemal wszystkie były coverami piosenek skomponowanych przez Andrew Lloyda Webbera, z tekstami Time Rice’a, napisanych na potrzeby oryginalnego musicalu. Wyjątek stanowił utwór "You Must Love Me", który stworzyli specjalnie dla Madonny z myślą o filmie. Ze względu na wysokie wymagania wokalne (odpowiednie klasycznemu brzmieniu albumu), nagrania poprzedziło pobranie przez piosenkarkę lekcji śpiewania. W marcu 1997 Madonna wykonała "You Must Love Me" podczas 69. ceremonii wręczenia Oscarów, gdzie Webber i Rice otrzymali nagrodę za najlepszą piosenkę oryginalną.
Madonna była od początku kariery również aktorką filmową i teatralną, choć - mimo zdobytego Złotego Globu - jej kreacje przeważnie spotykały się z krytyką, a sama artystka zdobyła rekordową ilość dziewięciu Złotych Malin. W 2002 roku piosenkarka porzuciła aktorstwo, w późniejszych latach debiutując w innych profesjach związanych z filmem, jak reżyseria, produkcja czy pisanie scenariuszy. 
Począwszy od 2003 Madonna wydała kilkanaście książek dla dzieci, jest też autorką wydawnictwa "Sex" z 1992. Ponadto artystka jest twarzą i właścicielem licznych przedsięwzięć (jak kolekcje odzieżowe czy sieć siłowni) oraz prowadzi działalność przedsiębiorczą. Jest również filantropem i założycielką fundacji Raising Malawi.
Ze względu na sukcesy w przemyśle muzycznym Madonna nazywana jest "Królową Popu'. Według "Księgi rekordów Guinnessa" jej nagrania sprzedały się w liczbie ponad 305 milionach egzemplarzy, co czyni ją kobietą z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych w historii. Ponadto jest najbardziej dochodowym solistą w kwestii koncertów, członkinią Rock and Roll Hall of Fame oraz laureatką ponad 300 nagród, w tym siedmiu Grammy i dwudziestu MTV Video Music Awards


Nieprzerwanie od lat 80. należy do czołówki najpopularniejszych artystów muzycznych, a jej kariera trwa do dziś (ostatni album, "Rebel Heart", ukazał się w 2015).
zapisz jako pdf
zapisz jako doc (MS Word)
drukuj

KOMENTARZE

Październik
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07