LOGOWANIE

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

NAUKA 05.02.2017 19:08
zdj. TVP/PAP

Ta lekarka i seksuolog z Łodzi

"Sztuką kochania" po dziś dzień uwodzi,

kochać trzeba umieć,

czuć oraz rozumieć,

miłości rzetelna wiedza nie szkodzi.


(ebs)


Michalina Wisłocka - lekarka, ginekolog, cytolog i seksuolog, autorka bestsellerowego poradnika "Sztuka kochania".


Urodziła się jako Michalina Anna Wisłocka 1 lipca 1921 w Łodzi w rodzinie inteligenckiej. Ojciec Jan Tymoteusz Braun, był nauczycielem, w końcu kierownikiem w szkole powszechnej, matka - Anna z Żylińskich herbu Ciołek, zajmowała się domem oraz udzielała lekcji języka polskiego. Miała dwóch młodszych braci: Andrzej (pisarz) i Jan (sumerolog). Jej bratanicą jest Ewa Braun, scenograf i kostiumolog, laureatka Oscara.


Przed II wojną światową mieszkała wraz z rodzicami w budynku szkoły powszechnej przy ul. Wspólnej 5/7, skąd zostali wysiedleni w październiku 1939, a niedługo potem, przez obóz przesiedleńczy na Radogoszczu przy ul. Zgierskiej, wywieziono ich do Generalnego Gubernatorstwa, do Krakowa. 


Niedługo potem rozstała się z rodzicami, którzy wyjechali do wsi Narama, gdzie ojciec objął stanowisko nauczyciela i tu pozostał do końca okupacji wraz z żoną i synami. Ona zaś wyjechała do męża - Stanisława Wisłockiego (chemika), do Warszawy, gdzie oboje, do wybuchu powstania warszawskiego, pracowali w szpitalu.


Dyplom lekarza uzyskała 1 września 1952, natomiast stopień naukowy doktora nauk medycznych 24 kwietnia 1969.


Była współzałożycielką Towarzystwa Świadomego Macierzyństwa, w którym zajmowała się leczeniem niepłodności i antykoncepcją. Objęła kierownictwo Poradni Świadomego Macierzyństwa w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. W latach 70. XX wieku kierowała Pracownią Cytodiagnostyczną Towarzystwa Planowania Rodziny.


Oprócz książek z dziedziny seksuologii takich jak: "Sukces w miłości", "Kalejdoskop seksu", "Kultura miłości", "Sztuka kochania" (1976), "Sztuka kochania - w 20 lat później" (1988), "Sztuka kochania - witamina M" (1989), była również autorką pamiętników "Miłość na całe życie. Wspomnienia z czasów beztroski".


Jej popularnonaukowy poradnik z dziedziny seksuologii "Sztuka kochania" wydany w 1976 stał się bestsellerem (nakład łączny 7 mln egzemplarzy) i zapoczątkował większą otwartość w sprawach seksu i życia seksualnego w Polsce.


9 września 1997 została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Zmarła 5 lutego 2005 w warszawskim Szpitalu na Solcu z powodu komplikacji kardiologicznych po przebytym zawale serca. Została pochowana 11 lutego 2005 na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie.

W 1995 ukazało się pierwsze wydanie książki będącej zbiorem autoryzowanych rozmów z Michaliną Wisłocką autorstwa Marka Różyckiego jr. "Wisłocka w pigułce", która zawiera również felietony obyczajowe inspirowane wieloletnią współpracą autora z Matką Seksuologii Polskiej.


Ukazała się także biografia Michaliny Wisłockiej autorstwa Violetty Ozminkowski "Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki", która zawiera fragmenty niepublikowanych dzienników oraz rozmowy z córką, Krystyną Bielewicz.


Jeszcze raz córka Krystyna Bielewicz o matce opowiada Annie Kamińskiej (PANI 9, 2015)


Aleksandra Leszczyńska, wywiad z córką Michaliny Wisłockiej (VIVA, 1.12.2016)


Ostatni wywiad przeprowadzony przez Marka Różyckiego Jr. pt. "Michalina Wisłocka: - Częściej łączy majątek, biznes, niż miłość...".


W styczniu 2017 miał premierę biograficzny film "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" w reżyserii Marysi Sadowskiej. Główną rolę zagrała Magdalena Boczarska. Autorem muzyki jest Radzimir Dębski.* * *


"WISŁOCKA, SEKS I PRL czyli jak to z rewolucją erotyczną w PRL było?"


Stowarzyszenie Wszechnicy Oświeceniowo- Racjonalistycznej zorganizowało 22 lutego 2017 w Krakowie spotkanie z Konradem Szołajskim reżyserem i scenarzystą, autorem filmu dokumentalnego o Michalinie Wisłockiej oraz autorem książki ''Wisłocka czyli jak to ze Sztuką Kochania było''.


Konrad Szołajski miał okazję osobiście poznać Michalinę Wisłocką. W 2001 r. wyreżyserował film z jej udziałem pt. „Sztuka kochania według Wisłockiej”. Napisał też doktorat pt. "Praca z bohaterami filmów dokumentalnych, dotyczących intymności”.
Spotkanie otworzył Adam Jaśkow (prezes SWOR), poprowadziła Monika Szymańska (SWOR), sfilmował Adam Materys (SWOR).


Nie mogłam być na spotkaniu, ale obejrzałam i wysłuchałam nagrania, polecam wszystkim. Po raz pierwszy uświadomiłam sobie, że nie wszyscy lekarze-ginekolodzy PRL-u byli zainteresowani rozpowszechnianiem wiedzy o środkach antykoncepcyjnych, ponieważ bardziej byli zainteresowani kasą za przerywanie ciąż…
zapisz jako pdf
zapisz jako doc (MS Word)
drukuj

KOMENTARZE

Październik
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07