LOGOWANIE

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

KULTURA 22.05.2016 16:14
zdj. Reuters
 
Ten kolorowy ptak z Jasła
do megagwiazdy urasta
jak nikt ma to coś
talent, wygląd, głos,
już jest wygrany i basta.

(ebs)


Michał Szpak - wokalista, zdobywca drugiego miejsca w programie talent show X-Factor, laureat nagrody SuperPremiery na 52. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2015 roku, reprezentant Polski podczas 61. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2016 roku.

Urodził się 26 listopada 1990 w Jaśle. Uczęszczał przez rok do liceum w Zespole Szkół w Jaśle, następnie do Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach. Zainteresował się śpiewaniem w wieku dziewięciu lat. W liceum, u boku swojego przyjaciela Kamila Czapli, należał do zespołu Whiplash, grającego hard rock. Nigdy nie brał żadnych lekcji muzycznych.

Wiosną 2011 roku wziął udział w pierwszej edycji talent show X Factor emitowanego na antenie TVN. Podczas castingu wykonał piosenkę "Dziwny jest ten świat” z repertuaru Czesława Niemena.

W odcinkach na żywo wykonał m.in. takie utwory jak: "Californication”, "Fever”, "You Are So Beautiful”, „Knockin' on Heaven's Door”. Po sześciu odcinkach dotarł do finału, który odbył się 5 czerwca. Zaśpiewał w nim w duecie z Alexandrą Burke utwór "Hallelujah” z repertuaru Leonarda Cohena. Ostatecznie zajął drugie miejsce, przegrywając z Gienkiem Loską.

18 czerwca 2011 był jedną z gwiazd czwartej edycji Orange Warsaw Festival. Był to jego pierwszy występ przed tak dużą publicznością. Wokalista wystąpił również jako support przed koncertem Suzanne Vega w Polsce.

Od 4 września do 6 listopada 2011 brał udział w trzynastej edycji programu "Taniec z gwiazdami" transmitowanego w TVN. W parze z Pauliną Biernat dotarł do 10. odcinka programu, zajmując ostatecznie piąte miejsce miejsce na czternaście możliwych.

17 sierpnia 2013 roku zdobył Złoty Samowar i 50 tysięcy złotych na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze za wykonanie piosenki "Oczy czornyje”.

8 czerwca 2014 roku był jednym z gości podczas trzeciego dnia 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie wykonał utwór "Jednego serca”.

W kwietniu 2015 wydał singiel "Real Hero” promujący jego pierwszy długogrający album studyjny.

12 czerwca opublikował polskojęzyczną wersję utworu "Real Hero” – "Jesteś bohaterem", z którą 13 czerwca wygrał konkurs "SuperPremiery" podczas 52. KFPP w Opolu.

23 października wydał teledysk do utworu "Byle być sobą" będącego kolejnym singlem zwiastującym jego debiutancką płytę studyjną. Album "Byle być sobą", zadedykowany zmarłej matce piosenkarza, miał swoją premierę 13 listopada. Znalazło się na nim dwanaście utworów. W międzyczasie wokalista wziął udział w reality show "Agent - Gwiazdy", odpadając w czwartym odcinku.

W 2015 piosenkarz wyraził chęć wzięcia udziału w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w maju 2016 roku. W grudniu opublikował teledysk do piosenki "Such Is Life”, która miała być jego eurowizyjną propozycją wysłaną do Telewizji Polskiej. Ostatecznie do selekcji została zgłoszona piosenka "Color of Your Life", która zakwalifikowała się do stawki finałowej krajowych eliminacji eurowizyjnych.

5 marca 2016 roku wystąpił jako siódmy w kolejności w finale krajowych eliminacji, które ostatecznie wygrał po zdobyciu 35,89% poparcia telewidzów, zostając tym samym reprezentantem Polski w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Sztokholmie.


Przed występem w konkursie wziął udział w kilku koncertach promocyjnych: Eurovision in Concert w Amsterdamie, Israel Calling w Tel-Awiwie i London Eurovision Party w Londynie.

Na początku maja przyjechał do Sztokholmu, gdzie rozpoczął próby kamerowe do eurowizyjnego występu. 12 maja wystąpił w drugim półfinale i z szóstego miejsca awansował do finału. Zajął w nim ósme miejsce po zdobyciu 229 punktów, w tym 7 punktów od jurorów (25. miejsce w głosowaniu jurorów) oraz 222 punkty od widzów (3. miejsce w głosowaniu widzów).


tłumaczenie piosenki na polski znalezione w sieci:

Kiedy samotność puka do twoich drzwi 

Wszystko, co kochałeś, po prostu znika

I kiedy czujesz, że wszystko tracisz

Powinieneś wiedzieć

Nie ma życia bez łezOh oh oh oh 

Powiedz mi czarne czy białe

Jakiego koloru jest twoje życie

Oh oh oh oh 

Spróbuj zapytać swojego serca

Kim naprawdę jesteśNikt nie jest wiecznie piękny i młody

Wszystko, co znasz, po prostu znika

Sława i złoto nie są tym, czego możesz być pewien 

Kiedy nie ma miłości w twoim sercu

Wybór należy do ciebie, kim naprawdę chcesz być

Nie bój się swojego przeznaczenia

Więc kiedy czujesz, że wszystko tracisz

Powinieneś wiedzieć, że nie ma życia bez strachuOh oh oh oh 

Powiedz mi czarne czy białe

Jakiego koloru jest twoje życie

Oh oh oh oh 

Spróbuj zapytać swojego serca

Kim naprawdę jesteśKażdego dnia musimy walczyć z wiatrem

Musimy żyć

Wszystkie te rzeczy są tylko pustymi pragnieniami

Bo nie ma dymu bez ogniaOh oh oh oh 

Powiedz mi czarne czy białe

Jakiego koloru jest twoje życie

Oh oh oh oh 

Spróbuj zapytać swojego serca

Kim naprawdę jesteśOh oh oh oh

Spróbuj zapytać swojego serca

Jakiego koloru jest twoje życie

*

.be

zapisz jako pdf
zapisz jako doc (MS Word)
drukuj

KOMENTARZE

Maj
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02