LOGOWANIE

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

KULTURA 05.02.2016 14:34
zdj. z: charlotterampling.net
 
Ta sensualna aktorka z hrabstwa Es... sex
we Francji mieszka, bo: L'amour, le charme, le sex-
-appeal, zmysł i styl,
alors, "vive la vie"!
Wolna miłość à deux, à trois, à Jarre... sex z ex.

(ebs)


Charlotte Rampling - angielska aktorka i modelka. Występuje w filmach anglo- i francuskojęzycznych.

Urodziła się 5 lutego 1946 w Sturmer, w hrabstwie Essex, jako Marie Charlotte Rampling, jedna z dwóch córek malarki Anne Isabelle (z domu Gurteen) i Godfreya Ramplinga, złotego medalisty olimpijskiego w sztafecie 4 x 400 metrów na igrzyskach olimpijskich w Berlinie '36, i pułkownika Armii Brytyjskiej. Po raz pierwszy wystąpiła publicznie w trzynastym roku życia - wraz ze starszą siostrą Sarah (która w 1966 popełniła samobójstwo) śpiewała znane piosenki ("C'est si bon" czy "C'est magnifique") w londyńskich pubach.

Ukończyła St. Hilda's School w Bushley w hrabstwie Worcestershire i Jeanne d'Arc Academie pour Jeunnes Filles w Wersalu. Na początku swojej kariery, w wieku siedemnastu lat pracowała jako modelka, zanim przesłała swoje zdjęcie do agencji aktorskiej. Brała udział w zajęciach nowojorskiego Actor's Studio. O mały włos znalazłaby się w obsadzie filmu Romana Polańskiego "Matnia", zamiast Françoise Dorléac ("Cul-de-Sac", 1966), lecz jej oferta przyszła za późno.

Następnie wystąpiła w niewielkiej roli narciarki wodnej w komedii Richarda Lestera Sposób na kobiety ("The Knack...and How to Get It", 1965) z dwiema innym Angielkami, które zrobiły międzynarodową karierę, Jane Birkin i Jacqueline Bisset.

Zwróciła na siebie uwagę rolą enigmatycznej Elisabeth Thallman w dramacie Luchina Viscontiego "Zmierzch bogów" ("La caduta degli dei", 1969).

W kryminalnym melodramacie wojennym "Nocny portier" ("Il portiere di notte", 1974) z Dirkiem Bogarde wywołała gwałtowne reakcje krytyków pojawiając się w szelkach na nagim ciele i w esesmańskiej czapce na głowie.

W mrocznym filmie kryminalnym Patrice Chéreau "Czar orchidei" ("La Chair de l'orchidée", 1974) z Simone Signoret zagrała zaszczutą dziedziczkę milionowej fortuny, która wykłuwa oczy zbliżającym się do niej mężczyznom.

Zyskała uznanie amerykańskiej publiczności w komediodramacie Woody Allena "Wspomnienia z gwiezdnego pyłu" ("Stardust Memories", 1980) z Danielem Sternem i Sharon Stone (w debiutanckiej, epizodycznej roli), dramacie sądowym Sidneya Lumeta "Werdykt" ("The Verdict", 1982) u boku Paula Newmana oraz komedii "Max, moja miłość" ("Max, mon amour", 1986) jako żona dyplomaty angielskiego, która pewnego dnia zaskakuje małżonka wyznaniem, że jest zakochana w szympansie.

Była czterokrotnie nominowana do nagrody Cezara; za postać Barbary Spark w dramacie kryminalnym "Zmarły z otwartymi oczami" ("On ne meurt que 2 fois", 1984), za rolę Marie Drillon, profesor języka angielskiego w Paryżu w dramacie François Ozona "Pod piaskiem" ("Sous le Sable", 2000), za uhonorowaną Europejską Nagrodą Filmową kreację angielskiej autorki kryminałów w thrillerze psychologicznym François Ozona "Basen" ("Swimming Pool", 2003) oraz jako Alice Pollock w dramacie "Leming" ("Lemming", 2005).

"François [Ozon] chciał w tym filmie pokazać tę mniej znaną moją twarz, którą uwielbia - surową, angielską, protestancką. Wspólnie wymyśliliśmy postać starszej pisarki, chłodnej, poukładanej, nerwowej, sfrustrowanej. Pod wpływem wyobraźni nagle obok pojawia się jej alter ego, które jest jej przeciwieństwem. Zmysłowa, beztroska, wyzywająca dziewczyna. Jestem w obu tych postaciach." (Charlotte Rampling o filmie "Basen")


W 2000 roku została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego, zaś w 2001 francuską Legią Honorową i otrzymała honorowego Cezara.

W 1972 roku poślubiła aktora Bryana Southcombe’a, z którym ma syna Barnaby’ego. Para żyła w trójkącie małżeńskim (ménage à trois) z modelem Randallem Laurence. W 1976 roku rozwiedli się. Barnaby został reżyserem udanych produkcji telewizyjnych.

W dniu 8 października 1976 wyszła za mąż za wybitnego kompozytora i muzyka francuskiego Jean Michel Jarre’a (ur. 24.8.1948), z którym ma syna Davida Jarre, iluzjonistę (ur. 1978). Zajęła się także wychowaniem pasierbicy Émilie Jarre, projektantki mody. Związek małżeński został jednak oficjalnie zakończony w 1997 roku. Rozwód miał konfliktowy przebieg, kiedy ujawniono opowieści o romansach Jarre'a z innymi kobietami. Od 1998 związana była z francuskim biznesmenem Jean-Noël Tassez'em (18.3.1956-2.10.2015).


"Uroda nie chroni przed życiem. I całe szczęście. Dramaty są potrzebne, dojrzewamy dzięki nim. Bez nich bylibyśmy jakimiś kosmitami." (w rozmowie z Katarzyną Surmiak-Domańską, Całe życie na widoku, „Wysokie Obcasy” 5 maja 2012)

Charlotte Rampling nieprzerwanie gra w filmach, po prostu gra coraz starszą kobietę [1] 5 lutego 2016: Charlotte Rampling została nominowana do Oscara za główną rolę w filmie "45 lat" w reżyserii Andrew Haigha. Za rolę Kate Mercer aktorka otrzymała swoją pierwszą nominację do Oscara, zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia na zeszłorocznym Berlinale oraz Europejską Nagrodę Filmową. , jaką się staje, w 2008 roku wcieliła się w rolę Matki Boskiej  w filmie "Młyn i krzyż" Lecha Majewskiego, w roku 2012 zagrała znaczącą rolę w thrillerze politycznym u boku Seana Beana i Abhina Galeya "Terrorysta" ("Cleanskin"), reż Hadi Hajaig:


więcej zdjęć na stronie aktorki

Przypisy:
[1]: 5 lutego 2016: Charlotte Rampling została nominowana do Oscara za główną rolę w filmie "45 lat" w reżyserii Andrew Haigha. Za rolę Kate Mercer aktorka otrzymała swoją pierwszą nominację do Oscara, zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia na zeszłorocznym Berlinale oraz Europejską Nagrodę Filmową.

zapisz jako pdf
zapisz jako doc (MS Word)
drukuj

KOMENTARZE

Kwiecień
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05