LOGOWANIE

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

SPOŁECZEŃSTWO 10.12.2015 12:24
 
Dalszy ciąg inicjatywy "Więcej wiedzy, mniej strachu", książka "NieObcy". Pomimo złego klimatu dla uchodźców zdarzył się mały cud czyli rzecz niemożliwa się wydarzyła. Wybitni polscy pisarze i reporterzy, Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Joanna Bator, Katarzyna Bonda, Paweł Huelle, Andrzej Stasiuk, Ignacy Karpowicz oraz kilkunastu innych przekazało nieodpłatnie swoje teksty, by wraz z Polską Akcja Humanitarną wydać je w formie wspólnego tomu.

Cały dochód z książki przekany zostanie PAH-owi na pomoc ofiarom wojny w Syrii. Premiera wersji papierowej 10 grudnia 2015, e-book jest dostępny w Publio.pl.

Książka powstała w odruchu prawdziwej solidarności z uchodźcami. Ludzie dobrej woli sfinansowali papier a całą prace wydawniczą wszyscy ofiarowali bezpłatnie - autorzy, edytorzy, graficy, drukarnia, itd.

Inicjatorzy poprosili o matronaty i patronaty oraz pomoc w promocji wiele organizacji i środowisk (w tym portal Sofijon.pl).

Pod inicjatywą podpisują się: Amnesty International, Fundacja Autonomia, Fundacja dla Wolności, Fundacja KLAMRA, Fundacja Kultura dla Tolerancji, Fundacja im. Roberta Schumana, Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER, Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej, Heinrich Böll Stiftung Warszawa, Instytut Spraw Publicznych, Kultura Liberalna, Le Monde Diplomatique, Liberté!, Otwarta Rzeczpospolita, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, Stowarzyszenie Jeden Świat, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej.

"Nie chcemy uprawiać propagandy, przekonywać na siłę - nie o to chodzi. Zależy nam za to na obniżeniu temperatury sporów i wprowadzeniu do dyskusji argumentów oraz punktów widzenia, które były w niej dotąd nieobecne" - wyjaśniali w "Wyborczej" Jerzy Wójcik, wicenaczelny "Wyborczej", i Paweł Goźliński, naczelny "Książek. Magazynu do Czytania", pomysłodawcy książki "NieObcy".

Wydała ją właśnie Polska Akcja Humanitarna, która od ponad dwóch lat pomaga ofiarom wojny domowej w Syrii. E-book jest już dostępny w serwisie Publio.pl. W czwartek 10 grudnia premierę będzie miała wersja tradycyjna, którą będzie można kupić w księgarniach Matras i Empik oraz przez internet (kulturalnysklep.pl i sppah.org.pl).

Wójcik i Goźliński poprosili znakomitych polskich pisarzy - prozaików i reporterów - o napisanie lub powierzenie tekstów, które opowiadają o konfrontacji z obcością. Zgodzili się wszyscy.

Olga Tokarczuk natychmiast przysłała opowiadanie, które - jak nam powiedziała - tylko czekało na taką okazję. Dzień po pierwszym e-mailu przyszedł tekst od Pawła Huelle. Małgorzata Szejnert obiecała wrócić do swojej fascynującej opowieści o Ellis Island, wyspie, przez którą przeszły (lub nie) dziesiątki tysięcy emigrantów z Europy szukających w Ameryce miejsca do życia. Nie wszystkie historie z "Wyspy klucza" znalazły się w książce - teraz reporterka opowie je dla nas.

Oprócz Tokarczuk, Huellego i Szejnert opowiadania i reportaże przysłali Katarzyna Bonda, Halina Bortnowska, Sylwia Chutnik, Joanna Fabicka, Piotr Ibrahim Kalwas, Ignacy Karpowicz, Hanna Krall, Jarosław Mikołajewski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Małgorzata Rejmer, Paweł Smoleński, Olga Stanisławska, Andrzej Stasiuk, Dionisios Sturis i Ziemowit Szczerek.

Joanna Bator z rysownikiem Janem Bajtlikiem przygotowali komiks, a reporter Mirosław Wlekły wraz z reżyserką teatralną Katarzyną Szyngierą podarowali wspólny reportaż, który stał się podstawą sztuki "Cbapka/swarka" wystawionej przez Szyngierę we wrześniu 2015 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

W sumie tekstów jest 21.

Za darmo nad "NieObcym" pracowali również redaktorzy, korektorzy, graficy. Okładkę bez wynagrodzenia przygotowali Przemek Dębowski i Wojciech Kwiecień-Janikowski, podobny gest wykonała drukarnia. Kilkanaście osób, w tym dawni opozycjoniści, sfinansowało papier.

To szczególna książka napisana przez i dla tych, którym NieObca jest postawa otwartości na Innego i gotowość niesienia pomocy ludziom, którzy stracili swoje miejsce na ziemi. Wierzymy, że obdarowując nią, możemy obdarowywać się także dobrem, otwartością i siłą. Kupując i czytając tę książkę, przyczyniacie się do niesienia pomocy humanitarnej ofiarom kryzysu zbrojnego w Syrii, gdzie Polska Akcja Humanitarna od 2013 roku dostarcza potrzebującym cywilom m.in. wodę, żywność, środki medyczne i higieniczne. Dzięki Tobie możemy kontynuować i rozwijać te działania.

*

NieObcy. 21 opowieści, żeby się nie bać. Polscy pisarze dla uchodźców.
 
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 224
Cena: 34,99 zł
e-book: 24,99 zł (w promocji 19,99 zł)
ISBN: 978-83-928678-8-3
Premiera: 10 grudnia 2015 r.
Dystrybucja: Agora

"NieObcy" na fejsbuku, zobacz, dołącz, udostepnij!

historia naszego kolegi który przyjął uchodźców pod dach

zapisz jako pdf
zapisz jako doc (MS Word)
drukuj

KOMENTARZE

Maj
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02