LOGOWANIE

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

KULTURA 08.12.2015 12:37
 
Z okazji 30 urodzin Galeria Zderzak zaprasza na dwa wydarzenia towarzysko-artystyczne i mały spacer, który je połączy w sobotę wieczorem 12 grudnia 2015:

1. TORT URODZINOWY
dyskusja panelowa, w której udział wezmą: Zofia Gołubiew, Justyna Nowicka, Monika Szwed, Tomasz Gryglewicz, Jarosław Modzelewski, Marian Oslislo, Andrzej Szczerski, Antoni Bartosz (prowadzenie)

prezentacja komiksu „Zderzak na skróty” Heleny Siemińskiej

alternatywne parasolki z nowym logo Zderzaka

demokratyczny podział tortu urodzinowego

Sala Teatralna PWST przy ul. Straszewskiego 22, rozpoczęcie o godzinie 18:30


2. KUNSTKAMMER
O miłości do sztuki

Kunstkamera w Zderzaku

Wystawa „Kunstkammer” zamyka obchody 30-lecia Galerii Zderzak. Przygotowaliśmy trzy wystawy wiążące się anagogicznie z trzema etapami rozwoju osoby człowieka: dzieciństwem - młodością - dojrzałością. Z rajem dzieciństwa łączyła się wystawa Jurrego „Paradis”. Z nadziejami młodości wystawa „Tylko dla Twoich oczu”, czyli pokaz 300 dzieł z kolekcji galerii w cyberprzestrzeni za pomocą nowego amerykańskiego urządzenia Oculus Rift. Z dojrzałością łączy się wystawa, którą otworzymy w najbliższą sobotę.

Na wystawie „Tylko dla Twoich oczu” można było lewitować w cyberprzestrzeni, kierując się ruchami źrenic. Na wystawie „Kunstkammer” można będzie lewitować ponad czasem. Chcemy ukazać ciągłość kultury europejskiej, rodzinność Europy. Temu najlepiej służy koncepcja Kunstkamery - miejsca dla sztuki i studiów humanistycznych. W starych gablotach muzealnych wystawimy monety, listy, autografy, księgi, rzadkie druki, fotografie i prace na papierach. Na ścianach galerii obok barokowych kartuszy, luster, iluzjonistycznych tromplejów zobaczymy dzieła autorów bliskich duchowi Zderzaka: Modzelewskiego, Wróblewskiego, Makowskiego, Młodożeńca, Głogowskiego, Grzyba, Cały, Zjeżdżałki, Tarabuły, Stokłosy, Sztwiertni, Szwed oraz anonimowych mistrzów cechowych z XV, XVI i XVII wieku.

O miłości do sztuki

Wystawa, która jest wyznaniem? Miłosną deklaracją? Czy to nie wstydliwe? Czy można tak otwarcie? Och, gdyby wszystko było na wierzchu... ale nie będzie. Trudno jest mówić o miłości. Kunstkamera to gra zasłon i odkryć, zachęta do wędrówki w czasie. Coraz więcej muzeów europejskich ulega komercjalizacji i infantylizacji, dlatego idea XIX-wiecznej Kunstkamery jest bliska naszym sercom - zarówno temu, co w nich staroświeckie, jak temu, co progresywne.

Zderzak w komiksie

Na wernisażu będzie można kupić pierwsze egzemplarze komiksu Heleny Siemińskiej. Książka „Zderzak na skróty” składa się z 12 opowieści (Ryszarda Grzyba, Włodzimierza Pawlaka, Edwarda Dwurnika, Ewy Ciepielewskiej, Pawła Jarodzkiego, Jarosława Modzelewskiego, Mirosława Filonika, Zbigniewa Makowskiego, Moniki Chlebek i Dawida Czycza, Andrzeja Szczerskiego, Moniki Szwed, Marty Tarabuły) oraz wielkiej galerii portretów naszych bywalców; jedni odnajdą tu siebie, drudzy swoich rodziców i dziadków. W sumie 164 strony o życiu i sztuce plus okładka z dzielnym Włodkiem Pawlakiem.

Zapraszamy!

Galeria Zderzak, ul. Floriańska 3, 31-019 Kraków

Wystawa czynna do 12 lutego 2016
Galeria czynna wt-sob w godzinach 12-17

tel./fax 0048 12 429 67 43

www.zderzak.pl

Poster: projekt jm, rysunek Helena Siemińska
Nowe logo Zderzaka: Kuba Budzyński
zapisz jako pdf
zapisz jako doc (MS Word)
drukuj

KOMENTARZE

Wrzesień
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01