Warning: include(html_to_doc.inc.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /doc/export.php on line 295

Warning: include(html_to_doc.inc.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /doc/export.php on line 295

Warning: include(html_to_doc.inc.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /doc/export.php on line 295

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'html_to_doc.inc.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php5/lib/pear') in /doc/export.php on line 295

Edgar Degas (19 lipca 1834 w Paryżu - 27 września 1917 w Paryżu)

Ten malarz z francuskiej stolicy
wystawił pomnik baletnicy -
rzeźby, pastele,
szkice, oleje
- wdzięcznej tancerce w zwiewnej spódnicy.

(ebs)


Edgar Degas - francuski malarz i rzeźbiarz impresjonistyczny, jeden z największych malarzy końca XIX wieku.

https://www.youtube.com/watch?v=vdn_lrWS0Ng

Urodził się jako Hilaire-Germain-Edgar de Gas w Paryżu w rodzinie zamożnego ceniącego kulturę bankiera (jako dorosły człowiek zmienił pisownię swojego nazwiska na Degas). Miał dwóch braci i dwie siostry. Matka zmarła, gdy miał 13 lat.

Po obronie matury zapisał się na studia prawnicze. Jednocześnie otrzymał legitymacje zezwalającą na kopiowanie w Luwrze. Kopiując prawie wielkich mistrzów powoli uczył się malarstwa. Będąc pewnym swojego artystycznego powołania zrezygnował ze studiów prawniczych i poświęcił sie całkowicie malarstwu. Studiował pod kierunkiem Louisa Lamothe’a w tamtejszej Ecole des Beaux-Arts (Szkole Sztuk Pięknych). Początkowo malował historyczne i współczesne sceny rodzajowe, konie i sceny sportowe, w czym można zauważyć wpływy Ingresa i Maneta. Znany jest jednak szczególnie z obrazów przedstawiających tańczące kobiety.

W latach 1856-1860 wyjechał do dziadka do Neapolu. Przebywając w Rzymie uczęszczał na kursy w Villa Medicis i kopiował włoskich mistrzów w muzeach i kościołach. W 1862 roku zaprzyjaźnił sie z malarzem Eduardem Manet. Gdy w 1870 r wybuchła wojna francusko - pruska (1870-1871) razem ze swoim przyjacielem zaciągnął się na ochotnika do gwardii narodowej. Po wojnie wyjechał wraz z młodszym bratem w podróż do Stanów Zjednoczonych.

W latach 1872-1873 mieszkał u krewnych w Nowym Orleanie, skąd przywiózł do Francji jedyny obraz, który udało mu się sprzedać za życia do muzeum.

Po powrocie do Paryża w 1973 za pośrednictwem marszanda Durand-Ruela sprzedawał swoje prace. Rok później został członkiem Stowarzyszenia Artystów, które organizowało wystawę impresjonistów. Na niej po raz pierwszy zaprezentował publicznie swoje dzieła. W tym też roku okazało się, że splajtował utrzymywany od wielu pokoleń rodzinny bank. Edgar musiał więc zacząć spłacać długi zaciągnięte przez rodzinę. Na szczęście, trzy lata później, jego udział w kolejnej wystawie impresjonistów okazał się artystycznym i komercyjnym sukcesem: "Chciałbym być sławnym i jednocześnie nieznanym".

Pierwszy i jedyny raz Degas pokazał swoją rzeźbę na szóstej wystawie impresjonistów w 1881. Była to rzeźba "Czternastoletnia tancerka".

Doskwierała mu jednak samotność . Nigdy się nie ożenił a jego dom prowadziła gospodyni Zoé Closier: "Istnieje miłość i istnieje praca, a mamy tylko jedno serce".

W 1886 roku jego obrazy znalazły się na wystawie impresjonistów w Nowym Jorku.

Gdy w latach 80. zaczął mieć kłopoty z oczami, skłonił się ku rzeźbie i pastelom, jako że te techniki nie wymagały ostrego wzroku. Już w 1896 roku przestał widzieć o zmroku a wieczorna gazetę czytała mu jego gosposia. Postępująca choroba oczu przyczyniała się do tego, że w latach 1909-1912 porzucił malarstwo i pracę artystyczną.

https://www.youtube.com/watch?v=KET94NlM7Ys

Zmarł na zapalenie płuc 27 września 1917 w Paryżu. Pochowany jest na Cmentarzu Montmartre.

Po śmierci artysty znaleziono w jego pracowni przeszło siedemdziesiąt rzeźb wykonanych z ciemnego wosku. W 1921 odlewnik Hèbrard wykonał odlewy rzeźb w brązie metodą traconego wosku.