Warning: include(html_to_doc.inc.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /doc/export.php on line 295

Warning: include(html_to_doc.inc.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /doc/export.php on line 295

Warning: include(html_to_doc.inc.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /doc/export.php on line 295

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'html_to_doc.inc.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php5/lib/pear') in /doc/export.php on line 295

William M. Thackeray (18 lipca 1811 w Kalkucie - 24 grudnia 1863 w Londynie)

Ten angielski pisarz z Kalkuty
ledwie na Wyspę zszedł z kajuty
wyśmiewał srogo,
ludzi, królową,
czas zakłamany i zapluty.

(ebs)


William Makepeace Thackeray - pisarz angielski, dziennikarz i satyryk. Przedstawiciel realizmu krytycznego.

https://www.youtube.com/watch?v=hENA9tM8vEI

Urodził się 18 lipca 1811 w Kalkucie w Indiach, gdzie jego ojciec pracował dla Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. W 1817 jego rodzina wraca do Anglii, gdzie William uczęszcza do szkół. Swą edukację kończy po dwóch latach Uniwersytetu w Cambridge. Szybko zaczyna pisać, między innymi w "The Times" i "Punch". W 1860 zakłada i redaguje "Cornhill Magazine".

W swej karierze dziennikarza dużo podróżuje po Europie, poznaje wiele znakomitości swoich czasów takich jak Goethe czy Charlotte Brontë, ta druga staje się jego admiratorką i dedykuje mu drugie wydanie swej powieści "Dziwne losy Jane Eyre".

Thackeray jest niezwykle płodnym pisarzem, pisze pod wieloma pomysłowymi pseudonimami (Charles James Yellowplush, Michael Angelo Titmarsh, George Savage FitzBoodle). Jego twórczość jest szczególnie związana z miejscowością Royal Tunbridge Wells, miasteczko to jest często portretowane w jego nowelach i powieściach. Dom w którym mieszkał, "Kamienna Willa" (Rock Villa) jest zachowany do dzisiaj w swej oryginalnej formie.

"Księga snobów - psychologiczne portrety społeczeństwa angielskiego" - wyznacza kierunek jego twórczości, w której dowcipnie i krytycznie demaskuje hipokryzję umysłową i obyczajową rodaków, a szczególnie warstw wyższych [1]. Najbardziej znane powieści: "Targowisko próżności", "Dzieje Pendennisa" - po części powieść autobiograficzna, "Rodzina Newcome'ów" i baśń dla dzieci "Pierścień i róża". William Thackeray pisał też powieści historyczne oraz był autorem studiów nad literaturą i historią Anglii, między innymi "Angielscy humoryści osiemnastego wieku" (1851).

Zmarł 24 grudnia 1863 w Londynie.

Nieśmiertelność zyskał dzięki powieści "Targowisko próżności" ("Vanity Fair"), satyrycznemu portretowi społeczeństwa angielskiego w XIX wieku.

https://www.youtube.com/watch?v=BW9WVhTGT6Y

Na podstawie powieści "The Memoirs of Barry Lyndon" (1844) powstał film "Barry Lyndon" (1975), w reżyserii Stanleya Kubricka.

https://www.youtube.com/watch?v=9lzSoKOs1fc