Warning: include(html_to_doc.inc.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /doc/export.php on line 295

Warning: include(html_to_doc.inc.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /doc/export.php on line 295

Warning: include(html_to_doc.inc.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /doc/export.php on line 295

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'html_to_doc.inc.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php5/lib/pear') in /doc/export.php on line 295

Richard Avedon (15 maja 1923 w Nowym Jorku - 1 października 2004 w San Antonio)

Pewien fotograf z New York City
przed swój obiektyw stawiał mity:
Charlie Chaplina
bezcenna mina,
wśród gwiazd MM-portrety-hity.

(ebs)


Richard Avedon - jeden z najsłynniejszych fotografów XX wieku.

Urodził się w New York City jako syn imigrantów, rosyjskich Żydów. W czasie wojny robił zdjęcia identyfikacyjne aparatem Rolleiflex, który dostał w prezencie od ojca. Po dobyciu służby wojskowej studiował u Alexey'a Brodovitcha w Design Laboratory w Nowym Jorku. W 1946 założył własne studio i rozpoczął współpracę z magazynami mody, m.in. takimi jak Vouge i Life. Pracował dla magazynu mody Harper's Bazaar.

Uznany za "cudowne dziecko" fotografii został fotografem mody, zajmował się też fotografią portretową.

W roku 1957 powstał muzyczny film fabularny "Funny Face", "Słodka buzia" z Audrey Hepburn w głównej kobiecej roli na bazie życia Avedona, którego w filmie zagrał Fred Astaire. Sam Avedon współpracował przy powstaniu filmu jako doradca.

Osobnym rozdziałem jest fotografia reportażowa: ruchy społeczne o prawa dla czarnej mniejszości na Południu USA w 1963, portrety chorych umysłowo w klinikach psychiatrycznych. A także gorzki protest przeciw wojnie w Wietnamie fotografiami dzieci, ofiar napalmu. Wietnam to jedyny raz, gdy zajmował się fotografią przemocy, uważał bowiem, że fotografowanie przemocy tylko potęguje przemoc.

Jego album "Evidence: 1944–1994" zdobył francuską nagrodę dla fotografii Prix Nadar.

https://www.youtube.com/watch?v=nNWe_vHAQ5s

Był dwa razy żonaty, a modelką i aktorką Doe Avedon i, od 1951, z Evelyn Franklin, z którą miął syna Johna Avedona, Evelin zmarła 13 marca 2004.

Avedon zmarł 1 października 2004 w szpitalu w San Antonio, dokąd trafił z objawami wylewu krwi do mózgu, prosto z sesji zdjęciowej dla New Yorkera.

https://www.youtube.com/watch?v=bAndIt9QvX8&t=9s 

"Jeżeli w ciągu dnia nie zrobię czegoś związanego z fotografią, to czuję, jakbym zaniechał czegoś niezbędnego dla mojej egzystencji, na przykład zapomniał się obudzić. Jestem przekonany, że przypadek, który spowodował, że zostałem fotografem, uczynił moje życie w ogóle możliwym."

https://www.youtube.com/watch?v=m2XZlKZ6RdU