Warning: include(html_to_doc.inc.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /doc/export.php on line 295

Warning: include(html_to_doc.inc.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /doc/export.php on line 295

Warning: include(html_to_doc.inc.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /doc/export.php on line 295

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'html_to_doc.inc.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php5/lib/pear') in /doc/export.php on line 295

Karen Blixen (17 kwietnia 1885 w Rungsted k. Kopenhagi - 7 września 1962 tamże)

Pewnej pisarce z zimnej Danii,
żonie barona, dumnej pani,
w gorącej Kenii
kochanek Denys
miłość poprzysiągł, serce zranił.

(ebs)


Karen Blixen, właśc. Karen Christence von Blixen-Finecke, pseud. Isak Dinesen, Pierre Andrezel, Osceola - duńska pisarka, znana głównie ze wspomnień o swoim życiu w Kenii, wydanych jako "Pożegnanie z Afryką" ("Out of Africa") i sfilmowanych przez Sydneya Pollacka w 1985 roku z Meryl Streep i Robertem Redfordem w rolach głównych, co uczyniło ją słynną na cały świat.

Inny film to ekranizacja opowiadania Karen Blixen "Uczta Babette" z roku 1987, już nie tak znany, ale także wart uwagi. Reżyser: Gabriel Axel. W rolę Babette Harsant wcieliła się Stéphane Audran.

Kształciła się w Kopenhadze, Paryżu i Rzymie. Pierwsze teksty literackie zaczęła publikować jako Osceola w duńskich czasopismach w 1905.

W 1914 wyszła za mąż za swojego kuzyna, szwedzkiego barona - Brora von Blixen-Finecke, po czym wraz z mężem przeprowadziła się do Kenii, gdzie para zajęła się uprawą kawy. Liczne zdrady męża doprowadziły do separacji (1921) i rozwodu (1925). W rezultacie Blixen sama zajmowała się plantacją przez 10 lat (od 1921 do 1931, kiedy z powodu załamania się rynku kawy powróciła do Danii).

Po powrocie, w 1934 wydała "Siedem niesamowitych opowieści". Później nadal tworzyła głównie opowiadania, pisząc po angielsku i duńsku. W 1952 odznaczona nagrodą literacką Złote Laury.

Zmarła 7 września 1962 w miejscu swego urodzenia, w Rungsted.

https://www.youtube.com/watch?v=LAqeuNWYWd8

"Miałam w Afryce farmę u stóp gór Ngong..." (początek powieści)

https://www.youtube.com/watch?v=FfIw9xDPYOU

Inne cytaty:

"Chodźmy (...) zaryzykujmy niepotrzebnie życie. Bo jeżeli życie ma jakąś wartość, to polega ona na tym, że jej nie ma. Frei lebt wer sterben kann. Wolny żyje ten, kto umie umrzeć."

"Czasami wolałbym żyć samotnie i umrzeć w samotności. Tak by było fair."

"Gdy człowiek raz uchwyci rytm Afryki, stwierdza potem, że powtarza się on w całej muzyce kontynentu. To, czego się nauczyłam od zwierząt, przydało mi się także wtedy, gdy miałam do czynienia z miejscowymi ludźmi... Po zetknięciu się z rodowitymi mieszkańcami Afryki dostosowałam rytm swojego codziennego życia do taktu afrykańskiej orkiestry."

"Kiedy Bogowie chcą cię ukarać, spełniają twoje prośby."

"Ludzie oczekujący, że Afrykanie z radością przeskoczą z epoki kamiennej do epoki samochodów, zapominają, ile wysiłków kosztowało to naszych przodków, aby ludzkość mogła przebrnąć przez historię aż do naszych czasów."

"Pan Bóg najpierw stworzył mężczyznę, a potem kobietę. Ze mną jest podobnie. Kiedy piszę, zaczynam od brudnopisu."

"W Kenii wszystko się zmienia i wiele zmieniło się od tego czasu, kiedy tam mieszkałam. Spisując teraz możliwie dokładnie swe wspomnienia z życia na farmie, notując z pamięci obraz kraju i mieszkańców tamtejszych pól i lasów, robię to z myślą, że mogą się one posłużyć jako przyczynek do historii minionych czasów."


tł. Józef Giebułtowicz, Jadwiga Piątkowska

*

Film jest piękny, niemniej dużo w nim polowań, ulubionej rozrywki bogatych białych w Afryce. Niestety do dziś uprawianych ("słynne" polowania na słonie hiszpańskiego króla jeszcze niedawno, dopóki mógł chodzić...). Trudno było wręcz znaleźć zdjęcia Blixen bez upolowanych zwierząt :(.