Warning: include(html_to_doc.inc.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /doc/export.php on line 295

Warning: include(html_to_doc.inc.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /doc/export.php on line 295

Warning: include(html_to_doc.inc.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /doc/export.php on line 295

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'html_to_doc.inc.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php5/lib/pear') in /doc/export.php on line 295

Marguerite Duras (4 kwietnia 1914 w Gia Định w Indochinach - 3 marca 1996 w Paryżu)

Pewna pisarka z Gia Định
zanim tam nastał Hồ Chí Minh
miała kochanka,
zbyła się wianka,
czemuż nie kochać chłopca z Chin?!

(ebs)


Marguerite Duras, właściwie Marguerite Donnadieu urodziła się w Gia Định (czyt. gija din, zija din lub żija din) koło Sajgonu [1] we francuskich Indochinach; zm. 3 marca 1996 w Paryżu - francuska pisarka i scenarzystka.

Swój pseudonim artystyczny przyjęła w 1943 od nazwy wioski w departamencie Lot-et-Garonne, gdzie znajdował się dom jej ojca.

Całe dzieciństwo i młodość spędziła w Indochinach, które stanowić będą wielokrotnie inspirację dla jej twórczości. Powróciła do ojczyzny swoich rodziców, by podjąć studia prawnicze.

Przez kilka lat pracowała w sekretariacie ministerstwa do spraw kolonii. W czasie wojny współpracowała z ruchem oporu, wstąpiła też do partii komunistycznej, z której została wykluczona w 1955.

Mimo że jej rodzice pragnęli, by kontynuowała karierę prawniczą, Marguerite postanowiła, że zostanie pisarką. Jej pierwsze dzieła ukazały się już w czasie wojny, ale szerszej publiczności objawiła się dzięki powieści "Un barrage contre le Pacifique" (1950), w której pojawia się wiele wątków autobiograficznych.

Przez całe życie stworzyła wiele powieści. Jej największym sukcesem okazała się wydana w 1984 powieść "Kochanek" ("L'Amant") sfilmowana przez Jean-Jacques'a Annaud w 1992 roku.

https://www.youtube.com/watch?v=Oqx27dUOlIc

Jej twórczość obejmuje blisko 40 powieści i 10 sztuk teatralnych. Duras pisała także scenariusze filmowe, m.in. "Hiroszima, moja miłość" ("Hiroshima mon amour"). Sama wyreżyserowała kilka filmów, m.in. "India Song" i "Les enfants".

https://www.youtube.com/watch?v=CLts830aLlw

Miała, jak to się ładnie mówi, problem z alkoholem, a nieładnie, była alkoholiczką, od 1975 piła i leczyła się. Opowiedziała o tym w książce-wywiadzie "La Vie matérielle" autorstwa Jérôme'a Beaujour wydanej w roku 1987.

https://www.youtube.com/watch?v=9d-ty00VGO8

Zmarła 3 marca 1996 w Paryżu, została pochowana na cmentarzu Montparnasse.

Przez ostatnie 16 lat życia Duras jej ukochanym był Yann Lemée (ur. 24 grudnia 1952), którego pisarka nazwała Yann Andréa i pod tymi imionami przeszedł do historii literatury, też był pisarzem. Duras uczyniła go spadkobiercą swojego dzieła. Zmarł 10 lipca 2014 roku.

Jej imieniem (nazwiskiem) - Duras - nazwano planetoidę z grupy pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 3 lat i 115 dni w średniej odległości 2,22 j.a. Została odkryta 2 września 1989 roku w obserwatorium w Haute Provence przez Erica Elsta. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (11499) 1989 RL.

*

Marguerite Duras w Wikipedii francuskiej

*

Marguerite Duras (ang.)

https://www.youtube.com/watch?v=TPiv0EKzd8k