Warning: include(html_to_doc.inc.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /doc/export.php on line 295

Warning: include(html_to_doc.inc.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /doc/export.php on line 295

Warning: include(html_to_doc.inc.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /doc/export.php on line 295

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'html_to_doc.inc.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php5/lib/pear') in /doc/export.php on line 295

13th Summit of Nobel Peace Laureates

Dziś rozpoczął się - po raz pierwszy w Warszawie - Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Nobliści zebrali się aby radzić nad najbardziej palącymi problemami świata po raz trzynasty.

Organizatorami są: Stały Sekretariat Światowego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Instytut Lecha Wałęsy oraz miasto Warszawa.

Lech Wałęsa wśród otwierających Szczyt powiedział coś, co i mnie wydaje się nabardziej godne odnotowania, że należy próbować się dogadywać w każdej sytuacji. Dla świata jak najszybciej trzeba uzgodnić wartości wspólne dla wszystkich wierzących i niewierzących, mówił nasz Laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Jak się wyraził, "takie laickie 10 przykazań", na których można będzie budować przyszły świat. A dla polityków... czipy.

Były prezydent uważa, że, ONZ powinna stać się z czasem Parlamentem Globalnym, Rada Bezpieczeństwa - Rządem Globalnym, zaś NATO - Ministerstwem Obrony Globalnej.

Mairead Corrigan Maguire* zaś apelowała o rozwiązanie NATO i zaprzestanie dalszych zbrojeń w Europie oraz o dialog ws. Palestyny dla dobra Palestyny i Izraela. (*Mairead Corrigan to działaczka pokojowa Irlandii Północnej.Wspólnie z Betty Williams współtworzyła w 1976 Ruch Pokoju Irlandii Północnej, potem pod nazwą Wspólnota Ludzi Pokoju; była to organizacja mająca łączyć katolików i protestantów i doprowadzić do zakończenia walk między zwaśnionymi stronami. Za inicjatywę pokojową obie działaczki otrzymały w 1976 pokojową nagrodę Nobla. Często używa dwojga nazwisk: Mairead Corrigan Maguire.)

W pierwszym dniu wystąpli także Frederik Willem de Klerk (b. prezydent RPA, Nobel w 1993 r.), Szirin Ebadi (irańska prawniczka, obrończyni praw człowieka, Nobel z 2003 r.) i Ira Helfand z organizacji Lekarze przeciw Wojnie Nuklearnej...

Jerzy Owsiak odebrał z rąk prof. Mohammada Yunusa (twórcy systemu mikrokredytów z Bangladeszu, Nobel z 2006 r.) Medal Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. za "wieloletnią działalność społeczną i charytatywną oraz aktywną pomoc w rozwoju polskiej medycyny". Lech Wałęsa był pierwszym gratulującym.

A z pierwszego rzędu Jerzego Owsiaka entuzjastycznie oklaskiwała rzeczywiście bardzo piękna i, jak się okazuje, miła i naturalna gwiazda kina, Sharon Stone, która w środę nagrodzona zostanie Nagrodą Pokoju (Peace Summit Award) za to, że nie tylko kinem się zajmuje, za "solidarne działanie na rzecz ludzi walczących z tragedią HIV i AIDS oraz za niesienie im nadziei".

Gościem specjalnym Szczytu będzie jeszcze działaczka społeczna Samia Nkrumah, córka pierwszego prezydenta Ghany i kontynuatorka jego myśli. Niestety swój udział w szczycie odwołał były przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow.

Ogólnie było i mądrze, i bardzo sympatycznie. I pięknie: Sharon Stone trochę ukradła show Noblistom, ale cóż się dziwić, człowiek jest wzrokowcem. Tu jej zdjęcia na Szczycie.