Warning: include(html_to_doc.inc.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /doc/export.php on line 295

Warning: include(html_to_doc.inc.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /doc/export.php on line 295

Warning: include(html_to_doc.inc.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /doc/export.php on line 295

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'html_to_doc.inc.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php5/lib/pear') in /doc/export.php on line 295

Tom Hulce (*6 grudnia 1953 w White Water, stan Wisconsin)

Ten aktor z Whitewater-City

odgrywał niezwykłe byty,

za byt geniusza

Amadeusza

pokochał go widz i krytyk.


(ebs)


Tom Hulce - amerykański aktor i producent teatralny i filmowy, międzynarodową sławę zdobył rolą Wolfganga Amadeusz Mozarta w filmie "Amadeusz":


https://www.youtube.com/watch?v=NlpxjBgG-7E


Urodził się 6 grudnia 1953 w Whitewater (mieście ze statusem "City") w Walworth County / Jefferson County w stanie Wisconsin jako Thomas Edward Hulce, najmłodszy z czworga dzieci Joanny (z domu Winkleman), która krótko śpiewała z Phil Spitalny's All-Girl Orchestra, i Raymonda Alberta Hulce'a, pracownika Ford Motor Company. Dorastał w Plymouth w Michigan. Jako dziecko marzył o karierze piosenkarza, ale jako nastolatek zmienił zdanie i zainteresował się aktorstwem. Ukończył Interlochen Arts Academy w Interlochen w stanie Michigan i North Carolina School for the Arts w Winston-Salem w stanie Karoliny Północnej. W 1967 wystąpił w tytułowej roli w musicalu "Oliver!" przy University of Michigan.


Po udziale w dwóch produkcjach telewizyjnych - komedii "Forget-Me-Not-Lane" (1975) i dramacie NBC "Emily, Emily" (1977) u boku Pameli Bellwood i Johna Forsythe'a, zadebiutował na kinowym ekranie w dramacie "30 września 1955" ("September 30, 1955, 1977") z Dennisem Quaidem, którego akcja dzieje się w dniu śmierci Jamesa Deana. Następnie zagrał postać Larry'ego 'Pinto' Krogera w komedii ukazującej różnice między bractwami w amerykańskim koledżu "Menażeria" ("Animal House", 1978) z udziałem Kevina Bacona, Johna Belushi i Tima Mathesona. 


Wielkim wyzwaniem była kreacja Mozarta w biograficznym dramacie muzycznym Miloša Formana "Amadeusz" (1984) wg sztuki Petera Shaffera, za którą zdobył nominację do nagrody Oscara i Złotego Globu oraz odebrał włoską nagrodę Davida i nagrodę Srebrnej Taśmy.


https://www.youtube.com/watch?v=kCiMDDtBn2w

 

Kolejne nominacje do nagrody Złotego Globu przyniosły mu role - opóźnionego w rozwoju Dominicka Luciano w dramacie Roberta M. Younga "Dominick i Eugene" (1988) z Rayem Liottą i Jamie Lee Curtis, postać Mickeya Schwernera, aktywisty ruchu praw obywatelskich w dramacie telewizyjnym NBC "Morderstwo w Mississippi" (1990) z Jennifer Grey i Blairem Underwoodem oraz uhonorowanej nagrodą Emmy i CableACE roli Petera Patrone w telefilmie TNT "Pamiętniki Heidi" (1995) z Jamie Lee Curtis.


Odnosił niebywałe sukcesy sceniczne na Broadwayu. Po debiutanckiej roli Alana Stranga w sztuce Petera Shaffera "Equus" (od 24 października 1974 do 2 października 1977) u boku Anthony'ego Perkinsa, zagrał Berta w przedstawieniu "Wspomnienia dwóch poniedziałków" (1976). Za postać prokuratora porucznika Daniela A. Kaffee w broadwayowskim spektaklu "Ludzie Honoru" (1989-1991) był nominowany do nagrody Tony. Jako producent musicalu "Wiosenne przebudzenie" odebrał w 2007 nagrodę Tony i Drama Desk Award. Zagrał także w dramacie ery AIDS "Zwykłe serce" na londyńskim West End i szekspirowskim spektaklu "Hamlet" w Shakespeare Theater.


Zajmuje się także dubbingiem. Użyczył swojego głosu Quasimodo, bohaterowi filmu animowanego "Dzwonnik z Notre Dame" (1996) i sequelu "Dzwonnik z Notre Dame II" (2002). Był producentem adaptacji powieści Michaela Cunninghama "Dom na krańcu świata" (2004) z Colinem Farrellem i Robin Wright Penn. W 2007 wystąpił w teledysku 50 Centa i Robina Thicke do piosenki "Follow My Lead".


W wywiadzie dla The Gay Seattle News w 2008 Hulce powiedział że czuje się komfortowo z określeniem zdeklarowanego geja. W tym samym wywiadzie zdementował plotki, iż 23 czerwca 1996 ożenił się z włoską artystką Cecilią Ermini, z którą posiadał córkę.


https://www.youtube.com/watch?v=1b2pyEvp8ls&t=9s


https://www.youtube.com/watch?v=TUt4DfGnyJQ