Warning: include(html_to_doc.inc.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /doc/export.php on line 295

Warning: include(html_to_doc.inc.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /doc/export.php on line 295

Warning: include(html_to_doc.inc.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /doc/export.php on line 295

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'html_to_doc.inc.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php5/lib/pear') in /doc/export.php on line 295

Margaret Mitchell (8 listopada 1900 w Atlancie - 16 sierpnia 1949 tamże)

Tej pisarki z posecesyjnej Atlanty

powieść "Gone with the Wind" to klasyczny antyk,

"przeminęło z wiatrem"

mówimy dziś żartem,

"jutro pomyślę", brzmi echo tamtej mantry.


(ebs)


Margaret Mitchell - pisarka, za swoją, wydaną w 1936 powieść "Przeminęło z wiatrem" ("Gone with the Wind") otrzymała w 1937 Nagrodę Pulitzera. Film pod tym samym tytułem z 1939 z Vivien Leigh i Clarkiem Gable w rolach głównych stał się jednym z najbardziej popularnych filmów wszech czasów.


Urodziła się 8 listopada 1900 w Atlancie jako Margaret Munnerlyn Mitchell, córka Mary Isabelle "Maybelle" Stephens i adwokata Eugene Muse Mitchella. Jej przydomek, pod którym występowała również czasem publicznie, to Peggy.


Po zakończeniu nauki w szkole oraz college’u, przejęła, po wczesnej śmierci matki, w 1918, prowadzenie domu rodzinnego i rozpoczęła pisanie cotygodniowej kolumny do niedzielnego wydania gazety Atlanta Journal.


W 1922 wyszła za Berriena "Red" Upshawa, z którym rozwiodła się jednak już po krótkim czasie. 4 lipca 1925 poślubiła przyjaciela Upshawa - Johna Marsha.


Mitchell rozpoczęła pisanie powieści w 1926, gdy z powodu obrażeń oraz artretyzmu dłuższy czas nie opuszczała łóżka. Jej mąż, John Marsh, kupił jej używaną podróżną maszynę do pisania marki Remington, na której to w przeciągu następnych 10 lat ukończyła tę, obejmującą tysiąc stron, powieść.


Powieść ukazała się 30 czerwca 1936. W tym samym roku Margaret Mitchell sprzedała prawa do sfilmowania swojej powieści producentowi Dawidowi O. Selznickowi za 50 tys. dolarów amerykańskich.


https://www.youtube.com/watch?v=ldeIlJFuZuE


Film odniósł spektakularny sukces.


https://www.youtube.com/watch?v=xmDm8Ez9AlY


Od lat 40. pracowała wyłącznie honorowo w celach dobroczynnych. Sponsorowała m.in. kształcenie medyczne upośledzonym absolwentom college'ów, założyła izbę przyjęć dla czarnych i białych przy Grady Hospital w Atlancie, zaangażowała się w ruch afroamerykański na rzecz praw i kształcenia czarnych w Atlancie oraz pomagała podczas II wojny światowej w różnych szpitalach.


Margaret Mitchell została 11 sierpnia 1949 potrącona przez pijanego taksówkarza podczas przechodzenia przez Peachtree Street w Atlancie; jej obrażenia były tak ciężkie, że nie obudziła się już ze śpiączki. Zmarła 16 sierpnia w Grady Hospital, a pochowana została na cmentarzu Oakland Cemetery w Atlancie.


W 1965 Margaret Mitchell otrzymała pośmiertnie nagrodę Shining Light Award przyznawaną przez Atlanta Gas Light i stację radiową WSB za "Zasługi w myśl człowieczeństwa".


W 1989 dom Margaret Mitchell, w którym napisane zostało "Przeminęło z wiatrem", został uznany przez burmistrza Atlanty za oficjalny symbol miasta. W 1997 został otwarty dla zwiedzających jako muzeum.


https://www.youtube.com/watch?v=JvDRfpnRBP8


W 2000 ukazał się zbiór niepublikowanych opowiadań i nowel "Before Scarlett", które Margaret Mitchell napisała między siódmym a osiemnastym rokiem życia.


"Margaret Mitchell. Życie i twórczość"