Warning: include(html_to_doc.inc.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /doc/export.php on line 295

Warning: include(html_to_doc.inc.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /doc/export.php on line 295

Warning: include(html_to_doc.inc.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /doc/export.php on line 295

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'html_to_doc.inc.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php5/lib/pear') in /doc/export.php on line 295

Gianni Versace (2 grudnia 1946, Reggio Calabria - 15 lipca 1997, Miami Beach)

Dla tego krawca z włoskiego czubka buta
nożyce były, czym dla rzeźbiarza dłuta,
kroił kreacje,
barwne wariacje,
atłas z jedwabiem, tiule, koronka suta...

(ebs)


Gianni Versace - prekursor i kreator mody, założyciel firmy Versace. Projekty Gianniego Versace słyną z bardzo oryginalnych interpretacji mody. Kolekcje tego kreatora mody są przejrzyste, pełne barw i życia. Wyznawał pogląd, że sztuka i moda przenikają się wzajemnie, stąd odważne projekty określane niekiedy jako rodzaj ekshibicjonizmu. Od 1982 zaczął projektować biżuterię, dodatki, apartamenty, elementy wyposażenia wnętrz, przedmioty codziennego użytku i porcelanę.

Gianni Versace urodził się 2 grudnia 1946 w Reggio Calabria, mieście położonym na samym koniuszku włoskiego buta naprzeciw Messiny na Sycylii, jako syn krawcowej. Od dzieciństwa marzył o projektowaniu. Uczył się fachu, pomagając matce Francesce Versace w prowadzeniu pracowni krawieckiej i sklepu z konfekcją. Szycia nauczył się robiąc szmaciane lalki ze skrawków materiału znalezionych na podłodze pracowni. W wieku dziewięciu lat zaprojektował pierwszą sukienkę.

Pierwszy model sprzedał mając siedemnaście lat, w pięć lat potem wylansował kolekcję letniej odzieży pod własnym nazwiskiem, która bardzo szybko odniosła sukces i przyniosła wielkie dochody. Często wyjeżdżał do Londynu i Paryża, aby kupować nowe wzory; podpatrywał tam projektantów, ucząc się jednocześnie tajników sztuki. Był homoseksualistą.

Historia firmy sięga roku 1972, kiedy to Gianni Versace przyleciał z Reggio Calabria do Mediolanu. Jego zadaniem było stworzenie kolekcji dla Ezio Nicosia, właściciela firmy włókienniczej Florentine Flowers. W tym okresie produkty "made in Italy" zaczynały podbijać rynki światowe, więc dla młodego projektanta wizja wyjazdu do Mediolanu, stolicy mody, oraz pracy dla sławnego przedsiębiorcy, była spełnieniem marzeń. W praktyce był to punkt zwrotny w karierze Gianniego Versace - klienci potrzebowali nowego typu konfekcji, ubrań mniej anonimowych, bardziej wyrażających styl osoby, która je nosi.

Po współpracy z Florentine Flowers Gianni zaczął pracować jako free-lancer. Rok 1974 był bardzo ważny w karierze projektanta - w tym właśnie roku pojawia się pierwsza całkowicie samodzielna linia Complice. Dwa lata później, w roku 1976, również brat Gianni'ego, Santo Versace przyjechał do Mediolanu, aby razem z bratem stworzyć całkowicie niezależną firmę i własną markę.

Pierwsza kolekcja firmowana Gianni Versace została zaprezentowana w marcu 1978 roku, w mediolańskiej Galerii Sztuki. Była to damska kolekcja jesień/zima. Kolekcja męska została zaprezentowana we wrześniu, w showroomie przy Via Spiga. Po pełnym sukcesie tych pierwszych kolekcji, marka Versace stała się jedną z najważniejszych i najsłynniejszych marek w świecie mody. Kolekcje Versace prezentowały między innymi Stephanie Seymour, Linda Evangelista, Kate Moss, Naomi Campbell, Lisa Marie Presley.

Oprócz regularnych kolekcji haute couture, marka Versace patronuje również liniom bardziej nastawionym na masowego odbiorcę. Ponadto, pojawiają się również artykuły nie związane z modą, na przykład perfumy, akcesoria skórzane, bielizna, tkaniny , itp. W 1993 roku Gianni Versace stworzył zupełnie unikatową linię wyposażenia domu "Home Signature".

Obecnie marka posiada nie tylko swoje własne firmy, ale również współpracuje z najlepszymi partnerami na rynku. Najważniejszą częścią firmy jest tzw. Design Center, którym zarządza Donatella Versace, obecnie dyrektor artystyczny i główny projektant firmy, od 1993 roku wyłączna projektantka linii Versus. Pomaga jej mąż Paul Beck, projektant wielu kolekcji dla mężczyzn. Struktura administracyjna jest w rękach Santo Versace, prezesa firmy. Obecnie biura firmy mieszczą się przy Via Manzoni 38, w samym środku mediolańskiego centrum mody, co pozwala na utrzymywanie kontaktów ze wszystkimi firmami w obrębie marki.

Pierwszy zapach, szyprowe, zmysłowe perfumy projektant nazwał swoim imieniem - "Gianni Versace" i wprowadził na rynek w 1981 roku. W 1984 roku pojawił się bliźniaczy, męski zapach "Versace l'Homme".

Wyzwaniem dla firmy było stworzenie własnej gamy makijażu, powiązanej ściśle z trendami mody obowiązującymi w danym sezonie, w charakterystycznej pełnej przepychu oprawie, nawiązującej do kultury antycznej Grecji, której symbolem jest twarz Meduzy otoczonej meandrem.

Połączeniem elegancji i stylu Versace jest również zapach "Versace Donna" (1992) nawiązujący do Wielkiego Krawiectwa "Haute Couture" - zapach luksusowy, wyrafinowany i uwodzicielski.

15 lipca 1997 roku wracający z przechadzki po Ocean Drive na Florydzie Versace został zastrzelony przez seryjnego mordercę przed swym pałacem w Miami Beach na Florydzie. Andrew Cunanan, który zabił Versaciego, popełnił po kilku dniach samobójstwo, a jego ciało znaleziono na łodzi. Policja ustaliła, że Cunanan zastrzelił się przy użyciu tej samej broni, którą zabił Gianniego Versace.

Prochy Versace zostały złożone na cmentarzu w Moltrasio nad jeziorem Como we Włoszech. Elton John zadedykował projektantowi wydany w 1997 roku album "The Big Picture".

Na mocy testamentu siostrzenica Gianniego Versace - Allegra Versace stała się spadkobierczynią 50% imperium mody. Allegra przejęła w ten sposób przypuszczalnie ok. pół miliarda dolarów.

https://www.youtube.com/watch?v=ZAxhfRD8zZ0

zdjęcia z pałacu w Miami Beach

Właściwie można by powiedzieć: bezwstydny przepych i brak smaku, ale któż może powiedzieć, gdzie są granice? I bogactwa, i smaku? Tym bardziej, że Versace dorobił się majątku własną pracą i talentem korzystając z takiego historycznego ustawienia nożyc finansowych, że biednym tną a bogatym dokładają? A sam Versace nazywany jest "Master of Beauty"?

https://www.youtube.com/watch?v=29MgDyR91fY